На заповідних територіях Миколаївщини на початку лютого 2025 року розквітли першоцвіти. Вони занесені до Червоної книги України.
Які саме рослини розквітнули, та що кажуть фахівці про це природне явище дізнавалися — журналісти Суспільного.
В управлінні екології та природних ресурсів Миколаївської ОВА повідомили, що працівники природно-заповідних установ зафіксували цвітіння першоцвітів:
- шафрану сітчастого — у регіональному ландшафтному парку "Приінгульський";
- пізньоцвіту анкарського, шафрану сітчастого, підсніжника Ельвеза — у регіональному ландшафтному парку "Тилігульський";
- шафрану сітчастого, пізньоцвіту анкарського — у природному заповіднику "Єланецький степ".
Кандидатка біологічних наук Світлана Мельничук говорить, що раннє цвітіння першоцвітів спостерігається дуже часто.
"Це викликано тим, що вже з осені в їхніх бруньках відновлення закладаються пагони з суцвіттями. За теплої погоди вони швидко квітнуть до того моменту, поки не піднялася висока трава і комахи встигли їх запилити", — каже Світлана Мельничук.
На території РЛП "ТилігульськийТилігульський регіональний ландшафтний парк" найпершим зацвітає ніжний пізньоцвіт анкарський, який у парку поширений у чотирьох локалітетахЛокалітет — це конкретне місце поширення певного виду рослин або тварин у природі. Це може бути частина природного середовища, де зафіксовано існування популяції виду.. Наступними квітнуть підсніжник Ельвеза або південний, що зростає у конусах виносу в балках, загалом налічується вісім локалітетів. Шафран сітчастий широко поширений на всіх схилах балок, але на південних експозиціях схилів цвіте раніше, зазначає біологиня.
"Підсніжник Ельвеза квітне з лютого до березня. Шафран сітчастий — з березня до квітня, але останні 10 років на території заповідника цвіте з лютого. Пізньоцвіт анкарський квітне з січня по березень, при цьому одночасно з’являються і листки, і квіти", — говорить Мельничук.
За її словами, різкі температурні коливання можуть негативно вплинути на вегетацію першоцвітів.
"Передчасний вихід рослин зі стану спокою може призвести до їхнього пошкодження у разі різкого повернення холодів. Крім того, різкі температурні коливання можуть негативно впливати на комах-запилювачів, що призведе до відсутності насіннєвого розмноження", — розповідає Світлана Мельничук.
Зі слів екологині Національного екологічного центру України Інни Тимченко, зима цього року дуже тепла, і такі зміни клімату впливають на рослинний світ.
"Дійсно, те, що першоцвіти вже заквітли наприкінці січня — на початку лютого, є доволі незвичним для нас. Тобто раніше це спостерігалося переважно наприкінці лютого або в березні. Однак зазвичай лютий — це дуже холодний місяць. Будемо спостерігати, як це відобразиться, але, звісно, це не дуже добре, тому що попереду ще морози. Тобто не у всіх рослин буде шанс пережити залишок зими".
Чергова синоптикиня Миколаївського гідрометеорологічного центру Тамара Волошина розповіла, що січень 2025 року був на 6°С тепліший за норму. Проте, за її словами, у регіоні й раніше були теплі зими, і це є частиною циклічності процесів.
"Ми підняли свої кліматичні дані. У 2021 році в січні було +15°С, і тоді теж розцвітали першоцвіти. Загалом лютий 2025 року також очікується теплішим — на 1-2°С вище за норму. Проте цей тиждень буде холодним. Лютий є лютий — може вдарити морозом і засипати снігом. Зима ще не скінчилася", — говорить синоптикиня.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, TikTok, Facebook та Instagram.