Перейти до основного змісту

На заповідних територіях Миколаївщини розцвіли першоцвіти

Пізньоцвіт анкарський. Управління екології та природних ресурсів Миколаївської ОВА

На заповідних територіях Миколаївщини на початку лютого 2025 року розквітли першоцвіти. Вони занесені до Червоної книги України.

Які саме рослини розквітнули, та що кажуть фахівці про це природне явище дізнавалися — журналісти Суспільного.

В управлінні екології та природних ресурсів Миколаївської ОВА повідомили, що працівники природно-заповідних установ зафіксували цвітіння першоцвітів:

  • шафрану сітчастого — у регіональному ландшафтному парку "Приінгульський";
  • пізньоцвіту анкарського, шафрану сітчастого, підсніжника Ельвеза — у регіональному ландшафтному парку "Тилігульський";
  • шафрану сітчастого, пізньоцвіту анкарського — у природному заповіднику "Єланецький степ".

Кандидатка біологічних наук Світлана Мельничук говорить, що раннє цвітіння першоцвітів спостерігається дуже часто.

"Це викликано тим, що вже з осені в їхніх бруньках відновлення закладаються пагони з суцвіттями. За теплої погоди вони швидко квітнуть до того моменту, поки не піднялася висока трава і комахи встигли їх запилити", — каже Світлана Мельничук.

На території РЛП "ТилігульськийТилігульський регіональний ландшафтний парк" найпершим зацвітає ніжний пізньоцвіт анкарський, який у парку поширений у чотирьох локалітетахЛокалітет — це конкретне місце поширення певного виду рослин або тварин у природі. Це може бути частина природного середовища, де зафіксовано існування популяції виду.. Наступними квітнуть підсніжник Ельвеза або південний, що зростає у конусах виносу в балках, загалом налічується вісім локалітетів. Шафран сітчастий широко поширений на всіх схилах балок, але на південних експозиціях схилів цвіте раніше, зазначає біологиня.

"Підсніжник Ельвеза квітне з лютого до березня. Шафран сітчастий — з березня до квітня, але останні 10 років на території заповідника цвіте з лютого. Пізньоцвіт анкарський квітне з січня по березень, при цьому одночасно з’являються і листки, і квіти", — говорить Мельничук.

За її словами, різкі температурні коливання можуть негативно вплинути на вегетацію першоцвітів.

"Передчасний вихід рослин зі стану спокою може призвести до їхнього пошкодження у разі різкого повернення холодів. Крім того, різкі температурні коливання можуть негативно впливати на комах-запилювачів, що призведе до відсутності насіннєвого розмноження", — розповідає Світлана Мельничук.

Зі слів екологині Національного екологічного центру України Інни Тимченко, зима цього року дуже тепла, і такі зміни клімату впливають на рослинний світ.

"Дійсно, те, що першоцвіти вже заквітли наприкінці січня — на початку лютого, є доволі незвичним для нас. Тобто раніше це спостерігалося переважно наприкінці лютого або в березні. Однак зазвичай лютий — це дуже холодний місяць. Будемо спостерігати, як це відобразиться, але, звісно, це не дуже добре, тому що попереду ще морози. Тобто не у всіх рослин буде шанс пережити залишок зими".

Чергова синоптикиня Миколаївського гідрометеорологічного центру Тамара Волошина розповіла, що січень 2025 року був на 6°С тепліший за норму. Проте, за її словами, у регіоні й раніше були теплі зими, і це є частиною циклічності процесів.

"Ми підняли свої кліматичні дані. У 2021 році в січні було +15°С, і тоді теж розцвітали першоцвіти. Загалом лютий 2025 року також очікується теплішим — на 1-2°С вище за норму. Проте цей тиждень буде холодним. Лютий є лютий — може вдарити морозом і засипати снігом. Зима ще не скінчилася", — говорить синоптикиня.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, TikTok, Facebook та Instagram.

Топ дня
Вибір редакції