Перейти до основного змісту

Залаштунки Миколаївського театру ляльок: півсторіччя творення історії, творчості та культури — Інтерв'ю із театралами

Лялька Пан Коцький, актори та ляльки театру на фоні ширми. Колаж: Суспільне Миколаїв/Яна Тітуренко

Миколаївський академічний обласний театр ляльок із 1970 року є частиною культурного життя міста. У стінах театру створюють вистави, обирають характери лялькам та втілюють у життя задуми команди. Діяльність театру охоплює гастролі та участь у всеукраїнських та міжнародних фестивалях.

Керівниця літературно-драматургічної частини театру ляльок Олена Антонова розповіла журналістам Суспільного про діяльність, особливості створення вистав та підтримку дітей під час війни.

Культурний осередок Миколаєва

Миколаївський театр ляльок створено у 1970 році. Нині він готується до ювілейного 55-го сезону. За п’ять десятиліть на сцені театру грали постановки для всіх вікових груп — від веселих казок для дошкільнят до філософських драм для дорослих.

"Порівняно зі старішими театрами, ми досить молоді, але за ці роки створено багатий репертуар. Є вистави для дітей і дорослих, які відображають різні аспекти життя", —зазначає Антонова.

Керівниця літературно-драматургічної частини театру ляльок Олена Антонова, листопад 2024 року, Миколаїв. Суспільне Миколаїв/Яна Тітуренко

Театр завжди був мобільним і відкритим до інновацій, активно співпрацюючи з іншими театрами країни. Зі слів Антонової, колектив постійно вдосконалює свій репертуар, беручи участь у всеукраїнських, регіональних та міжнародних фестивалях, а також гастролюючи іншими містами України.

"Лялькова родина дуже дружня, ми підтримуємо зв’язок із колегами по всій Україні. Під час війни це допомогло нам організувати гастролі, коли наша сцена була недоступна".

Щороку театр презентує близько 3-6 прем’єр, серед яких є постановки для дорослої аудиторії.

Залаштунки: від ескізів до фіналу створення ляльки

За створення ляльок відповідає команда художників, конструкторів і костюмерів. У роботі фахівці використовують різні матеріали — від поролону до пап’є-машекомпозитний матеріал, що складається з паперових шматків або спеціальної пластичної целюлозної маси. Особливу увагу приділяють довговічності ляльок: матеріали обробляють спеціальними антисептиками, що захищають їх від пошкоджень та комах.

Художник і конструктор Ігор, який працює у театрі сім років, розповідає, що процес виготовлення ляльки може тривати кілька тижнів.

"Є прості рукавичкові ляльки, як Петрушка, а є складні механічні, як Пан Коцький. У цих ляльок унікальна механіка, що дозволяє їм рухатися, відкривати рот, очі, працювати руками", — розповідає він.

Художник і конструктор Ігор, листопад 2024 року, Миколаїв. Суспільне Миколаїв/Яна Тітуренко

Художниця з розпису Катерина у Миколаївському театрі ляльок вже шість років, вона працює над деталями ляльок разом із колегами. Важливим етапом є розпис і декорування, що створюють фінальний образ персонажа. Над цим працює Катерина разом з іншими майстрами, враховуючи всі побажання режисера та художника-постановника.

"Над однією лялькою працюють 3-4 людини. Хтось відповідає за механіку, хтось — за розпис, хтось — за костюми. Це командна робота".
Художниця з розпису Катерина, листопад 2024 року, Миколаїв. Суспільне Миколаїв/Яна Тітуренко

Начальниця цеху Катерина з 13-річним досвідом зазначає, що вся команда працює злагоджено, кожен бере на себе те, що вдається найкраще.

"Наше завдання — втілити задум художника і режисера в життя. Ми створюємо макети, виготовляємо ширми, працюємо з різними матеріалами", — каже начальниця цеху.

Начальниця цеху Катерина, листопад 2024 року, Миколаїв. Суспільне Миколаїв/Яна Тітуренко

У цеху працює й швачка Анна. Її завдання — виготовлення одягу для ляльок, обшивка ширм і робота над текстильними елементами сценічного оформлення. Крім того, швачка працює над міцністю матеріалів, щоб декорації й костюми витримували особливості роботи в театрі ляльок.

Знайомство із лялькою: як актори готуються до вистав

За словами Антонової, у театрі працює невеликий, але згуртований колектив. Сьогодні акторський склад налічує сім людей, інша частина колективу боронить Україну, займається волонтерською діяльністю.

"На сьогодні через те, що хтось в лавах Збройних Сил з хлопців, хтось з дівчат в евакуації, лише сім артистів сьогодні в групі", — каже Олена.

Команда театру готує ляльок до вистави. Миколаївський академічний обласний театр ляльок

Режисери розробляють концепції, а актори працюють над своїми персонажами, відпрацьовуючи рухи, голос, пластику та емоції. Артистка-лялькарка першої категорії Марина, акцентує на тому, що актори лялькового театру мають особливу майстерність — оживляти своїх персонажів через рухи й голос.

"Я з дитинства займалася акторською майстерністю і завжди була в цій творчості, потім закінчила Харківський університет культури. Тому і прийшла в театр, в мене перша вистава була "Пригоди Циббуліно". Вважаю, що він зараз дуже актуальний персонаж".
Артистка-лялькарка першої категорії Марина, листопад 2024 року, Миколаїв. Суспільне Миколаїв/Яна Тітуренко

Кожен день у театрі актори починають зі спільної підготовки, що допомагає налаштуватися на роботу. Артистка-лялькарка другої категорії Христина розповідає, що приєдналась до творчого колективу під час великої війни.

"Кожен день у театрі — це зустріч із колегами та улюбленою сценою. Ляльки стають нашими друзями, і навіть важкі дні проходять із позитивом", — каже вона.

Артистка-лялькарка другої категорії Христина, листопад 2024 року, Миколаїв. Суспільне Миколаїв/Яна Тітуренко

Діти в театрі: як глядачі стають учасниками вистав

Робота театру не обмежується лише показом вистав. Маленьких глядачів знайомлять із театральним мистецтвом через гру, пояснюють особливості вистав і навіть залучають до створення власних ляльок. Перед виставами дітям розповідають, як поводитися у театрі, і налаштовують на тематику.

"Перед виставою ми проводимо зустрічі з маленькими глядачами: граємо, пояснюємо складні моменти, знайомимо з ляльками, іноді навіть дозволяємо дітям самостійно спробувати керувати лялькою", — пояснює Олена Антонова.

Цей підхід дозволяє маленьким глядачам краще зрозуміти зміст вистави та створює емоційний зв’язок із театром, який запам’ятовується на все життя, каже Олена Антонова.

"Лялькотерапія": допомога у часи війни

Початок повномасштабного вторгнення змусив театр переосмислити свою діяльність.

"Ми не знали, як діяти в нових умовах. Але вже в березні 2022 року почали виїжджати до евакуйованих дітей із Миколаївської та Херсонської областей. Так народився проєкт "ЛялькотерапіяЛялькотерапія – це вид арттерапії, який використовує корекційний вплив ляльки та є проміжним об'єктом у взаємодії дитини та дорослого.", де через гру ми допомагали дітям висловлювати свої емоції", — каже Антонова.

Актори створювали інтерактивні програми, під час яких діти знайомилися з ляльками, говорили про свої страхи та переживання, а також брали участь у виставах. Проєкт "Лялькотерапія" у сьогоденні став вагомою частиною діяльності театру. Актори створюють інтерактивні програми, де діти мають змогу висловлювати свої переживання через гру.

""Ми почали виїжджати до евакуйованих родин, проводити майстеркласи та вистави. Діти спочатку боялися навіть звуків дверей, але через ляльки вони вчилися висловлювати свої емоції".

Театр також організовує виїзні вистави у центри реабілітації та села, що межують із прифронтовими зонами.

"Ми хочемо дарувати глядачам позитивні емоції навіть у складні часи. Театр — це місце, де можна знайти підтримку, натхнення та відповіді на важливі життєві питання", — підсумовує Олена Антонова.

Артистка-лялькарка вищої категорії Сніжана Бойчук, листопад 2024 року, Миколаїв. Суспільне Миколаїв/Яна Тітуренко

Артистка-лялькарка вищої категорії Сніжана Бойчук зазначає, що для успішної роботи в театрі ляльок потрібна витривалість, фізична підготовка та бажання постійно вчитися.

"Театр — це постійний розвиток. Ми не лише граємо, але й допомагаємо дітям відволікатися від буденності, даруючи радість".

Вона зазначила, що колектив зміг адаптуватися до війни й продовжити працювати з дітьми. Тут Сніжана працює вже 17 років.

Новий театральний сезон та репертуар

Миколаївський академічний обласний театр ляльок незмінно відкриває новий театральний сезон у перші вихідні жовтня. У цьому сезоні для маленьких глядачів театр підготував нову виставу "Червона Шапочка у стилі джаз", а для дорослих — виставу "Ніч перед Різдвом".

"Попри складні умови, у нас залишається приблизно 15 вистав, які ми можемо представляти аудиторії, хоча загалом їх було 36".

Зі слів Олени, актори з ентузіазмом підходять до завдань і самостійно працюють над ролями, часто у виставах, в яких раніше не брали участі: це дозволяє колективу зберігати репертуар.

Будівля Миколаївського академічного обласного театру ляльок, листопад 2024 року, Миколаїв. Суспільне Миколаїв/Яна Тітуренко

"Підготовка до зимових святкових вистав є для нас особливим завданням, адже глядачі, особливо діти, чекають на ці свята з особливим трепетом. У нашій програмі — не лише новорічні казки, але й спеціальні шоу-програми для дітей, які мають на меті подарувати справжнє свято та віру в чудо", — ділиться Антонова.

Попри труднощі, заклад готується до 55-річного ювілею. Миколаївський театр ляльок також планує взяти участь у низці фестивалів та продовжити поїздки іншими містами України. За словами Антонової, колектив уже відвідав із виставами 13 міст, і у планах — гастролі, прем’єри нових вистав і розширення репертуару.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, TikTok, Facebook та Instagram.

Топ дня

Вибір редакції