Перейти до основного змісту

"Надає ветерану сил для повернення у цивільне життя": на Миколаївщині підсумували проєкт з підтримки захисників

Військовослужбовець ЗСУ. Getty Images

У Миколаївській області реалізували проєкт "Психосоціальна підтримка ветеранів, які лікуються в госпіталі". У допомозі військовим, що перебувають в обласному госпіталі ветеранів війни, залучали клінічного кейс-менеджера, юриста, також реалізували психологічні та артпрограми.

Про це йшлось в етері "Українського радіо. Миколаїв".

Кому і як допомагали у проєкті

Директор Миколаївського міського центру підтримки ветеранів війни Віктор Мойсеєв говорить, тривала ініціатива пів року: розпочали у травні, закінчують 31 жовтня 2024 року. До проєкту також долучені ГО "Центр соціально-психологічної реабілітації Миколаївщини", Миколаївський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".

"Ми увійшли у проєкт ПРООН з кейс-менеджменту, оскільки багато наших хлопців лікуються у шпиталі ветеранів війни. Послуга йде до клієнта. Ми спробували і підтвердилась правильність цієї тези. Тому що військовому, який потрапив у складні умови після поранення, лікування важко, а тут приходить людина і дізнається соціальні, психологічні, фінансові проблеми ветерана. Це сприяє і медичному лікуванню", — розповідає Віктор Мойсеєв.

Зі слів керівниці ГО "Центр соціально-психологічної реабілітації Миколаївщини" Олесі Ольшевської, основна мета проєкту — вдосконалення системи психосоціальної підтримки ветеранів через залучення клінічного кейс-менеджера.

"Це та людина, яка весь час перебувала у госпіталі і збирала потреби військових, для того, щоб вони не бігали містом, не шукали ЦНАПи, служби з соціальних питань, а могли отримати інформацію, не пририваючи лікування", — сказала Олеся Ольшевська.

Другий напрямок проєкту — юридична допомога, додає керівниця ГО.

"Юрист проєкту кожного тижня завдяки кейс-менеджеру був у госпіталі у визначені дні і часи, і люди могли звертатись з юридичних питань".

"Третій напрямок — арттерапевтичні групові сесії. За допомогою творчості ветерани могли розвантажитись. Ми зібрали колекцію малюнків наших захисників, і була створена до Дня захисників і захисниць України виставка", — розповіла Ольшевська.

Виставка малюнків військовослужбовців, що лікуються у госпіталі, 1 жовтня 2024 року. ГО "Центр соціально-психологічної реабілітації Миколаївщини"/Facebook

Підсумки проєкту

Підсумували результати проєкту на "круглому столі" 15 жовтня за участі всіх учасників., каже Ольшевська. Вирішили продовжити роботу кейс-менеджера і після завершення проєкту.

"До штату Миколаївського міського центру підтримки ветеранів війни будуть вводити таких фахівців, і вони будуть надавати допомогу у різних місцях. Тобто робота людини буде фінансуватись не від госпіталю, але буде там перебувати і робити ту ж корисну справу, що і робив кейс-менеджер проєкту. Є дуже гарна можливість таку посаду там залишити на майбутнє на постійній основі", — зауважила представниця ГО.

"Показники, що ми запланували за проєктом, у рази збільшились, тобто набагато більше запитів. Наприклад, у юриста за проєктом був індикатор 60 консультацій, то він надав ветеранам вже більше 100 консультацій".

Юристка проєкту Людмила Храброва розповіла, правові послуги надавала ветеранам та їхнім родинам безпосередньо в госпіталі. Основні питання — допомога військовослужбовцям під час медичних комісій, а саме ВЛК та МСЕК, також оформлення соціальних гарантій і виплат.

"Процедура складна і потребує від військових не лише наявність медичних документів, а й знання певних правових аспектів. Моя роль полягала у тому, щоб розповісти про порядок ВЛК та МСЕК, допомогти правильно підготувати пакет документів, проконсультувати про можливість оскарження рішень комісій, якщо воно не задовольняло військового. Також важливо, щоб кожен ветеран знав свої права та розумів, як їх відстоювати", — говорить юристка.

Масштабування проєкту по Україні

За словами керівниці ГО "Центр соціально-психологічної реабілітації Миколаївщини" Олесі Ольшевської, підсумки й досвід реалізації проєкту планують поширити в інших регіонах країни.

"Миколаївський міський центр підтримки ветеранів війни і наша ГО є членами Коаліції ветеранських просторів. Незабаром відбудеться зустріч, і ми будемо говорити про цей позитивний досвід для наших партнерських організацій по всій Україні, щоб вони брали це до уваги і бачили користь. І це тільки надає ветерану сил для повернення у цивільне життя і його реінтеграції в суспільство, допомагає не тільки ветеранам, а й членам його родини", — говорить Олеся Ольшевська.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, TikTok, Facebook та Instagram.

Топ дня

Вибір редакції