Миколаївські спортсмени входять до складу збірної України з кіокушин карате майже з 90-х років. Відтоді цей спорт продовжує активно розвиватися у регіоні та користуватися попитом серед місцевого населення. Так у вересні 2024 року в Первомайську відкрили перше в Україні відділення кіокушинкай карате. Попри бойові дії спортсмени подовжують тренуватися, відвідувати змагання та здобувати призові місця.
Про розвиток кіокушинкай карате журналістам Суспільного розповів керівник відокремленого підрозділу ГО "Федерація кіокушин карате України" у Миколаївській області та очільник "Первомайської міської федерації кіокушин карате" Юрій Галімон.
Кіокушинкай як вид єдиноборства
Кіокушинкай — стиль карате, що з-поміж інших вирізняється своєю жорсткістю, складністю та повним контактом із суперником. А також популярністю, адже наразі на території України багато організацій представляють цей вид спорту, каже Галімон.
"Ти повинен зробити супротивнику нокдаун — короткочасну неможливість продовжити поєдинок далі. Або нокаут, в карате називається "іпон" — це чиста перемога, коли суперник вже не може продовжити поєдинок. І вже коли дорослі виходять на татамі, то вони б'ються "голими руками". Є тільки захист паху й у дівчат захист грудей", — розповідає чоловік.
За словами Юрія, кіокушинкай карате в регіоні стрімко розвивається.
"Є дуже багато тренерів, хоча вони розвивають різні напрямки карате, ми всі одна велика сім'я. Просто кожен на своєму етапі обрав більш комфортний напрямок", — говорить Юрій Галімон.
Карате в умовах війни
Юрій каже, внаслідок повномасштабного вторгнення багато спортсменів виїхали в область, інші міста або за кордон. Першочергово війна повпливала на морально-психологічний стан дітей та батьків.
"Війна взагалі на все повпливала. На те, що дітвора виїхала. Але вони молодці, ті, хто повиїжджали, зараз успішно займаються за кордоном, гідно представляють Україну", — розповідає чоловік.
Попри воєнний стан, деякі спортсмени повернулися в Україну, додає Галімон.
"Приїхали з нагородами, ми провели збори, вони розповіли про змагання, на яких вони були, (які — ред.) результати отримали. Велика праця перш за все тренерів і батьків, за те, що вони підтримують і вірять", — говорить чоловік.
До великої війни змагання з кіокушинкай карате в обласному центрі відбувалися постійно, каже Юрій.
"Під час війни відбуваються змагання у Миколаєві. На жаль, кількість учасників, які приїжджають, замала. Все ж таки впливає на відвідуваність спортсменів з України те, що Миколаївщина є форпостом країни з півдня", — розповідає чоловік.
Юрій Галімон каже, попри різні умови головне приділяти увагу дітям.
"Рано чи пізно війна скінчиться, ми повернемось до нормального життя, відновимо своє фінансове становище. Але ми не зможемо повернути час втрачений на виховання дітей", — каже чоловік.
Спортивні досягнення
Юрій Галімон каже, одним зі знакових моментів для миколаївських каратистів став чемпіонат світу з кіокушинкай карате в Японії у 2017 році. Тоді каратисти посіли друге місце в країні, що є родоначальницею даного виду спорту.
П’ятого та шостого жовтня 2024 року у спорткомплексі "Олімпійські резерви", що у Дніпрі, відбувся Кубок України з кіокушин карате ІКО-1 серед дітей, юнаків, дівчат та юніорів. У змаганнях взяли участь понад 400 спортсменів з 12 областей України. Каратисти змагалися на чотирьох татамі.
Миколаївську область представили 41 спортсмен із федерації Миколаєва, відділення кіокушин карате Миколаївської обласної комплексної ДЮСШ №1 та Первомайської міської федерації кіокушин карате. За результатами турніру збірна команда регіону виборола друге командне місце та 31 медаль.
Також у травні 2024 року на чемпіонаті Європи з кіокушинкай карате в Болгарії Миколаївська область у складі збірної України посіла вісім призових місць. А саме завоювали три перших місця, срібні та бронзові нагороди.
У 2023 році миколаївські спортсмени взяли участь у 15 змаганнях. За один місяць каратисти відвідували майже по два змагання у різних частинах країни, повідомляє Юрій.
У 2025 році громадській організації "Первомайська міська федерація кіокушин карате" виповниться 20 років. За цей час спортсмени з Миколаївщини взяли участь у 170 змаганнях та вибороли майже 2000 призових місць.
"Я думаю, що за цього року ми наблизимося до цифри 2000 призових місць. Якщо обставини в країні дадуть нам можливість, будемо намагатися якимось чином відзначати цю дату різними спортивними заходами", — розповідає Галімон.
"На Миколаївщині завжди були чемпіони. Були чемпіони світу, чемпіони Кубка світу, чемпіони Європи, чемпіони Кубка Європи, багато майстрів спорту України, багаторазові чемпіони. Тобто Миколаївщина завжди славилась своїми спортсменами, які гідно представляли наш регіон на теренах України, Європи й світу".
Спортсмени входять до складу збірної України майже з 90-х років. Відтоді склад на міжнародних змаганнях постійно змінювався, повідомляє Галімон.
"Ні разу не було такого, щоб представники з Миколаївщини не входили в склад збірної. Змінювалися міста, були Миколаїв, Первомайськ, Очаків. Завжди щось мінялося, але Миколаївщина завжди була представлена в збірній", — зазначає Юрій.
Про першість в Україні
27 вересня 2024 року відкрили перше в Україні відділення кіокушинкай карате при Миколаївській обласній комунальній комплексній дитячо-юнацькій спортивній школі №1. Заклад базуватиметься у Первомайську, через перевагу за кількістю спортсменів.
Відділення відкрили за ініціативи начальника управління молоді та спорту Миколаївської ОВА Михайла Ніколаєва та підтримки Миколаївської ОВА, повідомив Галімон.
Зі слів чоловіка, спортивні результати вихованців стали основним поштовхом для відкриття відділення. Чоловік вважає цю подію вагомим кроком у розвиток кіокушинкай карате на Миколаївщині та прикладом для інших областей.
"Допомагають тим, хто максимально працює, це спортивний підхід. В спорті на першому місці результат. Для того, щоб тебе помітили, ти повинен показати результат. Я вважаю, що за 20 років ми максимально проявили себе", — говорить чоловік.
Зокрема управління молоді та спорту придбало спортивний інвентар. А також Миколаївська ОВА передала спортсменам ДЮСШ №1 автобус, повідомляє Юрій.
"Це можливість більше їздити спортсменам по всій Україні. Дітям та батькам, а батьки це психологічна підтримка дитини. Дитині важливо, коли є тренер та рідна людина. Мама, яка скаже: "Все нормально, зберися, ти можеш", — розповідає Галімон.
Цілі та перспективи
Юрій Галімон зазначає, миколаївські спортсмени відвідають Кубок Європи з кіокушинкай карате, що відбудеться 26-27 жовтня у місті Катовіце (Польща).
"Збірна України на Кубку Європи буде представлена понад 110 спортсменами. З Миколаєва начебто планують 5 спортсменів, ще 12 з Первомайська. До моменту від'їзду побачимо, тому що знову хворіють, травмуються. Спорт така штука, що не можна передбачити", — каже чоловік.
За словами Юрія, у 2025 році на Миколаївщині планують організувати відкритий чемпіонат з кіокушинкай карате.
"Ми дивимося на обставини. Він буде проходити або в Миколаєві, тому що є повна підтримка місцевої влади. Або в Первомайську, там також обласне керівництво буде підтримувати нас", — розповідає чоловік.
Галімон каже, аби мотивувати дітей у спорті, їм необхідно приділяти достатньо уваги, зокрема з боку місцевої влади.
"Увага — великий поштовх для спортсмена. Це великий стимул для дітей. Не буде уваги до дітей, не буде уваги до молоді, не буде уваги до спорту — не буде країни надалі", — говорить Юрій.
Власний досвід
Юрій Галімон ділиться, займається карате з 1997 року. У цей спорт прийшов уже в дорослому віці, про що дуже жалкує. Чоловік додає, його донька та дружина також займаються карате.
"Коли я запитав у батька: "Чому ти мене не віддав на спорт раніше?", він сказав: "Тобі не потрібно було, (грав — ред.) у футбол, (ходив — ред.) на річку". Як раніше дітвора розважалася, зараз, на жаль, такого нема. Дітвора розважається за допомогою гаджетів і мало спілкується", — говорить Юрій.
"Я більшу частинку свого життя займаюся даним видом спорту. Де б я не працював, де б я не знаходився, я завжди залишався в карате. Тому я сміливо можу сказати, що це стиль мого життя і це моє життя".
Зі слів чоловіка, наразі в країні вік залучення до спорту збільшується.
"Тобто, якщо діти не прийшли займатися (в ранньому віці — ред.), вони більше не прийдуть займатися спортом взагалі. Попри те, що зараз в країні дуже важкі умови, кожен із батьків створює для дітей найзручніші умови. Раджу всім знайомим та батькам з малого віку привчати дітей до спорту, до рухової активності", — каже Юрій.
"Аби дитина розвивалася, росла здоровою, успішною і в майбутньому була гідною нашої держави".
Галімон розповідає, під час другого візиту до Японії на чемпіонат світу з кіокушинкай карате у 2017 році звернув увагу на віковий поріг.
"Я звернув увагу на те, що японці в дуже малому віці вже настільки ефективні в даному виді спорту. Вони вже у п'ять років такі класні. Ми (повернулися — ред.) й почали з чотирьох років набирати дітей", — каже чоловік.
Втім, додає Юрій, після пандемії COVID-19 вік для вступу в спортивну секцію підняли до п’яти-шести років.
"Бо дітки трошки стали важчі в сприйнятті. І все ж таки позначилося те, що вони знаходилися вдома, що не було у них нормального спілкування", — каже Юрій Галімон.
Станом на жовтень 2024 року кіокушинкай карате у Первомайську займається близько 100 людей. Загалом в регіоні до 400 спортсменів займаються різними напрямками карате, зазначає Юрій Галімон.
"Цифра рухається вверх-вниз, залежно від того, що діти хворіють. Нещодавно знову якийсь вірус був, дітвора дуже сильно посипалася під час тренувань. Але ті, хто входять до збірної й готуються до змагань, більш витривалі й не підпадають під ризик інфекційних захворювань. Це показник того, що спорт — це перш за все здоров'я", — розповідає чоловік.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, TikTok, Facebook та Instagram.