Перейти до основного змісту

Документи на торгівлю, офіційне працевлаштування: у Миколаєві перевірили продавців ринку

У Миколаєві восьмого жовтня працівники Управління Держпраці спільно зі співробітниками управління міграційної поліції ГУНП в Миколаївській області перевірили документи у людей, які продають товар на ринку. Також розповіли про важливість офіційного працевлаштування.

Про те, як це було, дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Працівники Держпраці та міграційної поліції перевіряють документи в одного з продавців на ринку в Миколаєві. Головний інспектор відділу з питань праці Олександр Передрій зауважує, які саме документи дають право на торгівлю на ринку.

"У нього повинно бути або свідоцтво про державну реєстрацію або витяг з ЄРДРЄдиний реєстр досудових розслідувань: всі його дані і вид діяльності. Якщо в нього наймані (ред. – працівники), мають бути трудові договори на найманих працівників", — розповідає правоохоронець.

Інспектори та провоохоронці перевіряють документи у продавця на ринку. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Таких документів при собі чоловік не мав, каже інспектор відділу з питань праці Олександр Передрій.

Головний інспектор відділу з питань праці Управління Держпраці у Миколаївській області Олександр Передрій. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Під час перевірки документів інспектори Держпраці розповідають продавцям про важливість офіційного працевлаштування і наявності дозвільних документів на роботу.

Люди працюють на ринку. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Наталія каже, все необхідне має, торгує законно.

"Правил торгівлі, поведінки, спілкування з людьми дотримуємось", — зауважує місцева жителька.

Наталія, яка торгує на ринку. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Тетяна – переселенка з Херсонщини. Каже, реалізує продукти без дозвільних документів.

"Ми дуже близько живемо до Херсона. Там бойові дії. Не до цього. Виживає хто як може", — говорить Тетяна.

Переселенка з Херсонщини Тетяна. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Зі слів жінки, працівники Держпраці поінформували про необхідність оформити відповідні дозвільні документи. Також розповіли про те, як не стати жертвою незаконної торгівлі людьми.

Прилавок з овочами на ринку. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

За словами заступника начальника відділу з питань праці Управління Держпраці у Миколаївській області Ігоря Карпєєва, трудова експлуатація "перетинається" з торгівлею людьми.

"Це коли людина обманним шляхом потрапляє до роботодавця на роботу, утримується насильно, в неї забирають паспорт. Вона працює, не отримує кошти і не має змоги спілкування з іншими", — каже Ігор Карпєєв.

"За непрацевлаштовання осіб передбачені санкції у розмірі 81 тисячі гривень за одного непрацевлаштованого працівника".
Заступник начальника відділу з питань праці Управління Держпраці у Миколаївській області Ігор Карпєєв. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Головний інспектор відділу з питань праці Олександр Передрій зазначає, станом на жовтень 2024 року є обмеження, що не дозволяють працівникам Держпраці перевіряти та притягати до відповідальності порушників законодавства.

"Ми обмежені в проведенні перевірок трохи зараз. Державний нагляд можемо робити, коли є звернення фізичної особи про порушення її трудових прав, нещасний випадок, доручення премʼєра. У цих випадках ми можемо робити перевірку", — говорить Олександр Передрій.

Буклет, що роздавали на ринку інспектори. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Під час заходу працівники Держпраці роздавали інформаційні буклети, де прописано, як не потрапити в трудову експлуатацію. Працівники ж міграційної поліції нагадали людям, що за торгівельне рабство з метою трудової експлуатації передбачена кримінальна відповідальність.

Інспектор перевіряє документи у продавця на ринку. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

На думку місцевого жителя Тавакала, такі заходи необхідні.

"Міграційна поліція перевіряла документи. Це правильно. Нічого проти не маємо, все добре", — каже місцевий житель Тавакал.

Місцевий житель Тавакал. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Працівник Департаменту міграційної поліції Андрій говорить, під час перевірки правоохоронці виявили іноземця, у якого термін дії паспорта збіг, чоловік не має посвідчення про постійне місце проживання.

"Далі особа буде доставлена до Інгульської державної служби. Там будуть вирішені питання щодо його видворення чи притягнення до адміністративної відповідальності", — поінформував поліціянт Андрій.

Співробітник міграційної поліції спілкується з людьми на ринку. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Захід відбувся в рамках загальноєвропейської акції "EMPACT"Європейська мультидисциплінарна платформа проти кримінальних загроз. Перевірки документів триватимуть до 13 жовтня, говорить Андрій.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, TikTok, Facebook та Instagram.

Топ дня

Вибір редакції