20 підлітків з Шевченківської громади Миколаївської області 20 завершили навчання у межах проєкту "Up date:Південь" у Києві. Станом на перше жовтня 2024 року учасники освітньо-профорієнтаційного проєкту реалізовують власні ідеї з покращення своїх населених пунктів, що були пошкоджені російськими обстрілами та перебували в окупації в 2022 році.
Про це кореспондентам Суспільного розповіла авторка проєкту Вікторія Підлісна.
За словами Вікторії Підлісної, координатори "Up date:Південь" приїхали в громаду, аби ознайомити підлітків та їхніх батьків із проєктом. Потому учасників, яких відібрали для участі у новації, зібрали у Миколаєві.
"Ти приїжджаєш у село, розумієш, що там нічого немає, ні інфраструктури, ніяких взагалі знань та навичок у молоді теж немає. Достатньо організацій, які привозять гуманітарну допомогу, допомагають більш ресурсно, а тут саме була ідея допомогти їм трошечки соціалізуватися, повернутися хоча б до того рівня, який був перед повномасштабною війною, а ще краще — в доковідні часи", — розповіла Вікторія Підлісна.
Зелений Гай
Учасниця проєкту Катерина з Зеленого Гаю розповідає, пʼять днів в Києві минули продуктивно. Ідеї, пропрацьовані там, дівчина планує втілити в громаді.
"У нас є невеличка будівля, яка не в дуже гарному стані, щоб там саме підлітки, взагалі це розраховано на всі вікові категорії. Але саме підліткам вечорами, щоб було, де збиратись, передивлятися фільми або проводити якісь майстеркласи тощо", — говорить Катерина.
У громаді ініціативу підтримують та планують віддати для її втілення приміщення колишнього ФАПу, говорить головна спеціалістка з питань культури сільської ради Ірина Шаптала. Вона супроводжувала учасників проєкту до Києва.
"Дуже приємно, що молодь, не лише шкільного віку, до 35 років молодь нашої громади, вони розуміють, не будуть чекати, коли зʼявляться гроші у громаді, а починають вже працювати над різноманітними проєктами", — сказала Ірина Шаптала.
Новогригорівка
У Новогригорівці у приміщені колишньої бібліотеки, що було пошкоджено російськими обстрілами, четверо підлітків вже організували простір для активностей та відпочинку. Те, що вціліло від бібліотечного фонду, передали в інший заклад громади, говорить учасниця проєкту Вікторія.
"Тут було все в книжках, ми їх вивозили, палили. Стінка була тут повалена, ми їздили по камінь. І хлопці самі, 16-17 років, викладали цю стіну", — каже Вікторія.
Дівчина виїжджала на вісім місяців з рідного села, адже його обстрілювали росіяни. Участь у проєкті, говорить Вікторія, стала ковтком свіжого повітря.
"Ми приїхали в Київ, це було вже “вау”, тому що я не була до цього в Києві, я мріяла туди поїхати. У нас там були навчання, профорієнтація, ми вивчали професії, як правильно обирати. У когось вже була мета. Наприклад я, у мене мета стати косметологом, там був ментор, який розповідав, як він досяг такої цілі. Він мені дуже багато розповів, як можна добитися цілі", — зауважує учасниця проєкту.
Із Шевченківської громади до проєкту "Up date:Південь" відібрали 20 учасників, розповіла Вікторія Підлісна. Попереду ще два етапи проєкту.
"І третій етап найцікавіший, дуже хочеться зробити, щоб на третьому етапі, учасники, які будуть зацікавлені, зібралися з тих громад, що брали участь, і разом із представниками місцевого самоврядування тих же громад і представниками бізнесів, які на Миколаївщині зараз максимально адаптивні, підлаштувалися і продовжують працювати", — зазначила координаторка проєкту.
Аби в цій трійці вони пробували зробити проєкт серйозний, дорослий, який реально повпливає на зміни в громаді, а можливо в регіоні.
Що відомо про програму розвитку "Up date:Південь"
- У липні 2024 року Громадська спілка "Мережа правового розвитку" за підтримки благодійної платформи Global Giving розпочала освітньо-профорієнтаційну програму для підлітків із деокупованих громад Миколаївщини "Update: Південь".
- Проєкт спрямований на розвиток у старшокласників соціальних навичок: роботи в команді, критичного мислення, публічних виступів, медіаграмотності, комунікабельності, аналізу емоційного стану для подальшого вибору професії.
- 20 учнів із семи сіл (Зелений Гай, Новогригорівка, Любомирівка, Центральне, Вавилове, Знамʼянка, Новокиївка) Шевченківської сільської громади взяли участь у п’ятиденному навчальному інтенсиві у Києві у серпні 2024 року.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.