У Миколаївській області триває "Вінграновський Art Marathon". Заплановано приблизно 20 заходів: виставки, кінопоказ та виступи гуртів, присвячених постаті Миколи Вінграновського та чотирьом граням його творчості — поезії, прозі, кіномистецтву та громадсько-політичній діяльності.
Про це 29 вересня Суспільному розповіла співорганізаторка фестивалю Катерина Баранюк.
Цьогорічний марафон — це продовження фестивалю "Вінграновський Art Fest", заснованого 2023 року в рідному місті митця Первомайську. У 2024 році організатори залучилися підтримкою Українського культурного фонду. Очікується, що марафон стане платформою для популяризації творчості діяча серед молоді та дорослих.
Для фестивалю обрали шість локацій у Миколаєві та Первомайську. Учасники подій — це митці, зокрема лауреати Шевченківської премії, інфлюенсери, друзі Вінграновського, які розкажуть глядачам історії дружби, зазначають організатори. Будуть присутні Євген Нищук, Руслана Лоцман, Лариса Ніцой, Дмитро Лазуткін, Олександр Лірник, Василь Герасим’юк, Анатолій Кичинський, Тарас Компаніченко, Олександр Палій.
Перші події марафону відбулися 27 серпня у Миколаєві. Тоді презентували проєкт фестивалю та книгу від керівника заходу Олександра Висоцького "Лютневі казки", присвячену загиблому українському захиснику Олександру Савченку.
Цьогоріч марафон значно розширив свою програму — з’явилися нові формати заходів, такі як конкурс ескізів для стінописів "Місто поета", арттолока, артпікнік, каже співорганізаторка Катерина Баранюк.
"Запрошення людей, які особисто знали Миколу Вінграновського, стало однією з ключових особливостей цього року. Вони відгукнулися дуже тепло, багато хто з радістю погодився поділитися своїми спогадами про поета, висловлюючи вдячність за можливість вшанувати його пам’ять", — розповідає Катерина.
Організатори сподіваються, що події фестивалю дадуть новий імпульс культурному розвитку громади, додає Катерина Баранюк. А залучення дітей, воїнів, волонтерів і митців допоможе сформувати навколо марафону спільноту однодумців. Також на фестивалі збирають донати для підтримки Збройних сил України.
Які події ще очікувати
З 23 серпня до дев'ятого жовтня триває конкурс "Місто поета", присвячений Миколі Вінграновському. Робота полягає у розробці ескізу, який буде взято за основу при створенні стінописів у місті Первомайську. Детальніше ознайомитися з правилами конкурсу можна за посиланням.
Також всі охочі можуть долучитися до онлайн-челенджу "Вінграновський_поет", що триває з 12 вересня до 31 жовтня. Найкращі читці, за оцінками журі, отримають подарунки. Кількість робіт від одного учасника не обмежена.
- На платформах Facebook, Instagram і Tik-tok учасник має завантажити відео, де він декламує будь-яку поезію з доробку Вінграновського.
- Далі слід додати абзац: "Долучаюся до поетичного челенджу до дня народження Миколи Вінграновського. Передаю естафету (тегнути не менше двох друзів)".
- Додати хештег: #вінграновський_поет.
Першого жовтня в межах проєкту у Первомайському краєзнавчому музеї відбудеться благодійний Музейник — літературно-музична концертна програма за участі тріо "Жоржини" і молоді міста на честь захисників України.
Четвертого жовтня організатори запрошують дітей Первомайська до рідної школи Миколи Вінграновського на "Артпікнік Вінграновський" за участі дитячого письменника та воїна ЗСУ Сергія Пантюка та інших.
Закриття "Вінграновський Art Marathon" відбудеться 12 жовтня. У цей день заплановані такі події:
- книжковий ярмарок;
- виступи музичних гуртів "Гуляйгород", "Хорея Козацька" тощо;
- зустрічі з письменниками Ларисою Ніцой, Дмитром Лазуткіним, Василем Герасим’юком, Анатолієм Кичинським;
- вистава "Прекрасний звір у серці" (за творами Миколи Вінграновського, акторське виконання — Євген Нищук).
Які заходи у рамках фестивалю вже відбулися
У Первомайську 29 серпня десятки людей прийшли допомогти у відновленні дворика краєзнавчого музею, кажуть організатори. За словами керівника фестивалю Олександра Висоцького, цей простір у майбутньому стане осередком культурних заходів.
"Місцем творчого натхнення для містян, воїнів, волонтерів, митців і всіх охочих", — коментує Висоцький.
17 вересня організували виставку книг Миколи Вінграновського у Первомайському краєзнавчому музеї, а також мистецький перформанс з поетичного слова.
18 вересня друг Миколи Вінграновського Олекса Різників виступив перед молоддю міста. Крім того, в артхабі "Вінграновський" презентували книгу "Маюнелла".
24 вересня відвідувачі зібралися на кінопоказ. Вони побачили фільм про Миколу Вінграновського та фільм режисера Владислава Чебанюка "Чорний козак", знятого за сценарієм Сашка Лірника.
Того ж дня люди почули лекцію дослідниці біографії і творчості Миколи Вінграновського Світлани Богдан та змогли відвідати концерт, де виступав військовий оркестр "Art military band" 40 окремої артилерійської бригади імені Великого князя Вітовта.
Хто такий Микола Вінграновський
- Микола Вінграновський (1936 – 2004) – український прозаїк, поет, режисер, актор, сценарист, перекладач. Народився у селі Богополь (зараз це місто Первомайськ Миколаївської області).
- У творчому доробку Миколи Вінграновського налічується вісім поетичних книжок, шість збірок віршів і більше десятка оповідань для дітей, сім видань прози, роман "Северин Наливайко" та історичний нарис "Чотирнадцять столиць України". Як режисер і сценарист письменник також створив п'ять художніх та вісім документальних фільмів, був одночасно режисером і актором у художніх стрічках "Берег надії" (1967 рік, роль Вацлава Купки) і "Дума про Британку" (1970 рік, роль Несвятипаски).
- У грудні 1997 року Микола Вінграновський отримав звання заслуженого митця України, а роком пізніше став членом комітету Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка. 26 травня 2004 року 68-річний письменник помер після тяжкої хвороби. Похований на Байковому кладовищі у Києві.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.