Перейти до основного змісту

Влаштування у родини: на Миколаївщині в умовах війни розвивають сімейні форми виховання

Руки дорослих та дитини. Getty Images

У Миколаївській області станом на 25 вересня зареєстровано 2488 дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, із них 1022 дитини-сироти. В умовах воєнного стану в усіх громадах працюють служби у справах дітей, що опікуються сімейними формами виховання. Також в області діє три центри соціально-психологічної реабілітації.

Про це на пресбрифінгу розповіла головна спеціалістка сектору опіки та піклування служби у справах дітей Миколаївської обласної військової адміністрації Наталя Меншова.

За її словами, спостерігається динаміка щодо зменшення кількості дітей-сиріт та дітей без батьківського піклування.

"Незважаючи на те, що у 2024 році було надано 225 статусів новим дітям, усиновленоУсиновлення або удочеріння — виховування в сім'ях прийомних дітей, які залишилися без піклування рідних батьків. 31 дитину: 24 дитини — судами Миколаївської області, сім дітей усиновлено в інших регіонах України. 191 дитину служби у справах дітей передали під опіку та піклування громадян України. Всього виховується у родинах опікунів і піклувальниківРізниця між опікою та піклуванням полягає у тому, що опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла 14 років, а піклування – над дитиною у віці від 14 до 18 років. Якщо дитина досягла 14-річного віку, особа, яка виконувала обов'язки опікуна, стає піклувальником. 1741 дитина", — сказала Наталя Меншова.

Розвиваються такі форми сімейного виховання як прийомні сім'ї Прийомна сім'я - сім'я, яка добровільно взяла на виховання та проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування. та дитячі будинки сімейного типуДитячий будинок сімейного типу - окрема сім'я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.. У 2024 році до них було влаштовано 44 дитини, говорить посадовиця.

"Було створено один дитячий будинок сімейного типу на базі прийомної сім'ї та чотири нові прийомні родини. Всього в області функціонує 44 дитячі будинки сімейного типу, в яких виховується 313 дітей і 102 прийомні сім'ї, у яких виховується 200 дітей. Всього цими формами сімейного виховання охоплено 513 дітей".

"Також на Миколаївщині функціонує будинок сімейного типу, що перемістився з Херсонської області через окупацію Олешківського району. У ньому виховується сім дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. На сьогодні він розташований у місті Первомайську. 13 вересня Уряд прийняв Постанову №1055 щодо виділення субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання житла для дитячих будинків сімейного типу. Ми плануємо будинку сімейного типу з Херсонщини придбати у Первомайську будинок", — зауважила Наталя Меншова.

З її слів, побільшало в області патронатних родинПатронатна сім’я – це тимчасова форма влаштування дитини у сім’ю, де термін перебування не може перевищувати трьох місяців. Коли є обставини, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя триваліший термін, орган опіки та піклування може його продовжити, однак не більше ніж до шести місяців..

"Якщо нещодавно у нас було сім патронатних родин, то на сьогодні ще дві родини відкрились, у яких перебуває 24 дитини. Вони могли б потрапити до центрів соціально-психологічної реабілітації, але потрапили до родини", — розповіла фахівчиня служби.

"Розвиток сімейних форм виховання триває в області. На сьогодні становить 90 відсотків і це позитивна динаміка".

В області на 25 вересня видали 12 774 ухвали щодо надання статусуДитина, яка внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту отримала поранення, контузію, каліцтво, зазнала фізичного, сексуального, психологічного насильства, була викрадена або незаконно вивезена за межі України, залучалася до участі у військових формуваннях або незаконно утримувалася, у тому числі в полоні дітям, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, говорить Меншова.

"Статус надається за рішенням органів опіки та піклування. Близько трьох тисяч дітей чекають на цей статус, оскільки виконкоми відбуваються раз на місяць, тому деякі громади трохи повільно приймають цей статус", — повідомила головна спеціалістка.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

Топ дня

Вибір редакції