Перейти до основного змісту

"Люди потребують спілкування, особистого розвитку": на Миколаївщині запрацював простір з соціальної адаптації

Чоловіки вітаються. Getty Images

У Миколаєві на базі територіального центру соціального обслуговування Центрального району відкрили простір соціальної адаптації. Він орієнтований на людей похилого віку, людей з інвалідністю, внутрішніх переселенців тощо. Для відвідувачів передбачена групова та індивідуальна робота. Проєкт реалізували за участі ПРООН та фінансової підтримки уряду Канади.

Про реалізацію проєкту та якість надання соціальних послуг йшлось в етері "Українського радіо. Миколаїв".

Директор департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради Сергій Василенко говорить, простір відкрили 12 вересня, заявку на всеукраїнський конкурс проєктів подали в липні 2023 року. Виграло десять громад, із них два обласних центри — Миколаїв і Полтава.

"Ми подавали відкриття такого простору на Шевченка, 19. Взагалі соціальна адаптація — питання не нове. Зараз повномасштабна війна і кількість громадян, що потребують соціальної адаптації набагато більше, ніж була до вторгнення. Це і стресові ситуації, багато людей, особливо поважного віку, залишились одинокими, збільшилась кількість безхатченків, у рази збільшилась кількість внутрішньо переміщених осіб. Якщо на початок великої війни їх було п'ять тисяч, то зараз у Миколаєві зареєструвалось понад 40 тисяч людей", — розповів Сергій Василенко.

"Соцадаптація притаманна не тільки Миколаївському міському територіальному центру. У місті створений Центр життєстійкості, її надають благодійні, громадські організації, Червоний Хрест. Тому що жодний центр у місті не може перекрити потребу, яка на сьогодні є. Незважаючи на війну, на постійну загрозу для життя, люди потребують спілкування, особистого розвитку, фізичної активності".

У територіальному центрі надавали близько десяти послуг, тепер їх перелік розширився. Завідувачка відділення організації надання адресної натуральної допомоги Миколаївського міського територіального центру Світлана Гайдар каже, у рамках реалізації проєкту отримали нові меблі, інтерактивні технічні засоби, комп'ютерну техніку, побутові прилади.

"Проєкт закінчується у листопаді 2024 року. Послугу саме соціальної адаптації наш центр надає ще з 2018 року, але сьогодні вона в оновленому форматі, з професійним обладнанням, і триватиме далі. Соціальну адаптацію містить й Університет третього віку, ми співпрацюємо з ВПО, з сім'ями військових, загиблих військових, тобто з усіма вразливими категоріями. Але якщо містяни мають потребу і не належать до певної категорії, вони також мають право відвідати наш простір соціальної адаптації", — зауважила Світлана Гайдар.

Каже, при розробці проєкту співпрацювали з ГО "Ліга соціальних працівників України", щодо організації послуг підтримки фізичного, ментального, психічного здоров'я.

"Напрямків дуже багато: і арттерапія, ліплення, малювання, музикотерапія, хореографія, вокальна студія. У нас працюють два психологи у Центральному і Корабельному районах, вивчення української, англійської мов", — сказала завідувачка відділення.

Слухачка Університету третього віку Вікторія Босько майже рік відвідує заняття. Каже, що прийшла сюди за порадою знайомої. Зі слів пані Вікторії, цікавість переросла у захоплення.

"То один захід відвідала, то ще запросили, концерт був, і так почалось навчання. У нас українська мова тепер є, поезія, драматичний кружок. Я зіграла роль Проні ПрокопівниОдна з героїнь п'єси Михайла Старицького "За двома зайцями" , дуже всім сподобалось. Зараз ще у хоровий гурток записалась. Спілкування, я ще й подруг залучила, також допомагаємо армії — жінки сітки плетуть, робимо окопні свічки, устілки у берці, носки в'язали. У мене особисте — вже десять років, як загинув мій син, у 2014 році. У нас був захід до Дня матері, мене теж запросили, я розповіла про свого сина", — говорить Вікторія Босько.

Відділення денного перебування відновило свою роботу влітку 2023 року. Станом на 21 вересня Університет третього віку має 88 постійних слухачів, також відвідувачі приходять на окремі заняття, які їх зацікавили, розповідає завідувачка відділення денного перебування Центрального району міста Миколаєва Галина Міряха.

"У нас є шість факультетів. Філологічний факультет, де можна вивчати і розмовляти українською, англійською. Є факультет комп'ютерно-інформаційний, кабінет психологічного розвантаження, підтримки, стабілізація емоційного стану, вироблення стресостійкості, збереження ментального здоров'я. Працює літературно-музичний факультет поетичний клуб", — сказала Галина Міряха.

"Люди, які до нас приходять, із захватом і здивуванням відкривають у собі потенціал, ресурс, про який навіть і не сподівались".

"У перспективі завдяки тому, що отримали комп'ютерну техніку, плануємо створити мультифункціональний майданчик, де будуть сучасні девайси й можемо організовувати заходи будь-якого формату: конференція, презентація, навіть телеміст. Тому запрошуємо всіх бажаючих, особливо на простір соціальної адаптації: це люди, які опинились у складних життєвих обставинах, потребують допомоги, які самостійно не можуть пристосуватись до оновленого соціального простору, тому що він змінюється", — додає Галина Міряха.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

Топ дня

Вибір редакції