Громади Миколаївської області станом на 14 вересня внесли понад 400 проєктів до Державної цифрової екосистеми для підзвітного управління відновленням DREAM. Платформа допомагає громадам заявити про свої потреби, залучити фінансування на відбудову та ремонт. Також сформувати інвестиційний портфель, щоб привернути увагу донорів.
Про це йшлось в етері "Українського радіо. Миколаїв".
Заступник начальника управління департаменту містобудування, архітектури, капітального будівництва та супроводження проєктів розвитку Миколаївської ОВА Євген Скарлат говорить, до екосистеми DREAM фахівці установи внесли 26 проєктів. Департамент допомагає громадам у роботі з платформою.
"Взагалі громади внесли 436 проєктів, що доволі значна кількість. Найбільш активна — Миколаївська громада, внесла 236 проєктів, більше половини. Але всі громади активні: Баштанська, Вознесенська, Очаківська — кожна понад 20 проєктів", — розповідає Скарлат.
"Ця система відкрита, кожен може зайти і передивитись хоч по кожній громаді, хоч у розрізі області кількість і які проєкти туди внесені. Тому вона забезпечує можливість відбудови навіть без залучення держави, коли українські або міжнародні донори можуть вибрати проєкт, що їм до вподоби".
За словами посадовця, у департаменті підготували 14 концепцій публічних інвестиційних проєктів.
"Це проєкти з нового будівництва Червонодолинського ліцею Широківської громади, заклад був зруйнований внаслідок ракетної атаки. Капітальний ремонт Новомиколаївського ліцею Первомайської селищної громади. Також це чотири проєкти, що фінансувались коштом Фонду ліквідації: два корпуси Баштанської багатопрофільної районної лікарні, Миколаївська гімназія №2, роботи з реставрації в історичній будівлі, відновлюється зруйнований корпус ліцею №60 у мікрорайоні Варварівка. І це шість ділянок водогонів, будівництво яких було розпочато у 2023 році", — поінформував Євген Скарлат.
Начальник Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай говорить, подали на платформу DREAM проєкт з капітального ремонту Новомиколаївського ліцею, що був пошкоджений внаслідок ракетної атаки.
"На сьогодні ми змогли занести тільки один проєкт — по закладу освіти, плануємо довести його до логічного завершення. Документацію виготовлено, чекаємо, хто з донорів ризикне фінансувати і відновити цей заклад освіти. У планах ще трійка проєктів, на сьогодні ми їх пропрацьовуємо, щоб завести у цю програму. У 2025 році на законодавчому рівні так, що тільки через платформу DREAM будуть реалізовуватись проєкти відновлення об'єктів житлової, соціальної, критичної інфраструктури та решта об'єктів", — зазначив Максим Коровай.
Мостівська сільська рада Вознесенського району Миколаївщини до платформи DREAM подала проєкти з ремонту закладу освіти та амбулаторії, каже голова Мостівської ТГ Надія Бабанська. Роботи не закінчили через початок вторгнення.
"Це проєкт "Капітальний ремонт покрівлі та утеплення зовнішніх конструкцій Сухобалківської ЗОШ у селі Суха Балка". І подали до ОВА заявку щодо допомоги з держбюджету на закінчення цього проєкту. Управління капітального будівництва внесло до системи ще один наш проєкт — будівництво амбулаторії, що фінансувалось з держбюджету, співфінансування з місцевого десять відсотків. До війни ми більшу частину будівництва установи зробили, зараз тендер і продовжимо будівництво амбулаторії у селі Мостове", — каже очільниця громади.
Ці об'єкти дуже важливі. На території Мостівської сільської ради 14 населених пунктів, що обслуговуються у амбулаторії. до райцентру Вознесенська 75 кілометрів, а тут можна й крапельниці і щеплення зробити, сімейний лікар щодня приймає. Школа також потрібна, з 2027 року Лідіївська ЗОШ призупиняє діяльність: на дев'ять класів 27 дітей.
За словами голови Доманівської громади Віктора Власюка, станом на вересень 2024 року подали до бази DREAM сім проєктів. Зокрема, реалізується проєкт з "Реконструкції зовнішніх мереж водопостачання від свердловини в селі Зброшкове до селища Доманівка Вознесенського району".
"Вже ми уклали меморандум з данською стороною щодо робіт і фінансування. Вартість проєкту — порядок 40 мільйонів гривень. Хотілось, щоб всі проєкти були завершені. Ми в DREAM закладали і "Капітальний ремонт даху громадського будинку КМП "Доманіський центр первинної медико-санітарної допомоги". Ми брали участь у програмі GIZ, за допомогою уряду Німеччини були виділені гроші. Вже закінчується ремонт самого приміщення", — розповів Віктор Власюк.
Чоловік говорить, інвестори зацікавились проєктом "Капітальний ремонт даху будівлі Маринівського закладу дошкільної освіти". Запланована реконструкція закладу з подальшим розташуванням дитячого садка із початкової школи.
"Сподіваємось, що всі проєкти або за державної підтримки, або коштом інвесторів, міжнародних донорів знайдуть завершення. Тому що громада одна з найважчих щодо фінансового забезпечення на "душу населення", ми змушені шукати інвесторів, спонсорів, щоб громада могла розвиватись", — повідомив голова громади.
Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.