Будівельне сміття сортують і вивозять: в Миколаєві демонтують аварійну частину корпусу МНУ імені Сухомлинського

У Миколаєві триває демонтаж аварійної частини корпусу №2 Миколаївського національного університету імені Василя Сухомлинського, що була частково зруйнована влітку 2022 року внаслідок російських обстрілів. Будівельне сміття планують переробити, аби потім використати його у відновленні міста.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла проректорка Миколаївського національного університету імені Василя Сухомлинського Вікторія Даниленко.

У напівзруйнованому корпусі закладу були механіко-математичний та природничий факультети.

"Саме в цьому місці, якого вже немає — була велика гарна лекційна аудиторія, з новим обладнанням. Також тут знаходились фізичні лабораторії з обладнанням", — розповідає проректорка.

Проректорка Миколаївського національного університету імені Василя Сухомлинського Вікторія Даниленко. 11 вересня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

У липні 2022 року у фундамент університету влучила російська ракета. Вже через декілька днів обвалилась частина будівлі, згадує Даниленко. Доступ туди став неможливим.

Будівельне сміття з місця розбору зруйнованого корпусу МНУ Сухомлинського сортують для подальшої переробки. Миколаїв, 11 вересня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Частину корпусу визнали аварійною. Тому вирішили її розібрати і надалі реконструювати. Демонтажні роботи тривають з 26 серпня 2024 року, розповідає виконроб підрядної організації Володимир Волков.

"Тут працює бригада автомобілів. Шість автомобілів-вантажопідйомників. Два екскаватори, фронтальний навантажувач і поливальна машина".
Фахівці розбирають корпус унівеситету. Миколаїв, 11 вересня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Проєкт реалізують у рамках Програми розвитку ООН, розповідає її інженерний аналітик Олексій Печений. Фінансує роботи Європейський Союз. Зі слів чоловіка, роботи планують завершити протягом двох тижнів.

"Ми бачимо, по суті, все демонтовано. Залишилось тільки сортування та демонтаж першого поверху й фундаменту", — сказав Олексій Печений.

Інженерний аналітик Програми розвитку ООН Олексій Печений. Миколаїв, університет Сухомлинського, 11 вересня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич каже, роботи з розбору завалів та відновлення відбуваються ще на кількох місцевих обʼєктах. У планах — переробити будівельні матеріали.

"Ми працюємо з Урядом Японії та організацією "JICA" і також ПРООН для створення сміттєпереробного заводу для будівельного сміття, яке ми будемо використовувати при відновленні міста Миколаєва", — говорить Сєнкевич.

Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич з представниками Програми Розвитку ООН. Демонтаж МНУ Сухомлинського, Миколаїв, 11 вересня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

В Україні, завдяки допомозі від Японії, роботи з розбору та вивезення будівельного сміття тривають з весни 2022 року, розповідає директорка бюро кризових ситуацій Програми Розвитку ООН Шоко Нода.

"Це сміття ми розбираємо на те, що можна повторно використати, і на те, що є просто сміттям та підлягає утилізації. Ми почали цей проєкт з розбору будівельного сміття в Києві. І поширили цю активність на чотири регіони", — додає Шоко Нода.

Директорка бюро кризових ситуацій Програми Розвитку ООН Шоко Нода. Миколаїв, 11 вересня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Сміття, яке залишилось після демонтажу зруйнованого корпусу, вантажать та вивозять. Миколаїв, 11 вересня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Крім Миколаєва та Києва, працюють також у Чернігівській та Харківській областях. За словами інженерного аналітика ПРООН Олексія Печеного, за понад два роки вивезли у цих регіонах майже 245 тисяч кубометрів будівельних відходів з пошкоджених будівель.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.