У Миколаєві щоденно фахівці "Центру захисту тварин" відловлюють до 10 собак і стерилізують їх. У 2024 році задля зменшення кількості безпритульних тварин з міського бюджету виділили близько 14 мільйонів гривень. Станом на 11 вересня в місті стерилізували понад півтори тисячі собак та котів.
Яка ситуація у місті з безпритульними тваринами кореспондентам Суспільного розповіла начальниця відділу відлову та догляду за тваринами Ірина Бухонська.
З її слів, задля зменшення потомства безпритульних тварин стерилізують. Собак, які поводяться агресивно, на місце відлову не повертають.
"Якщо тварина вже нанесла укус, і вона у нас відсиділа на карантині. У нас є кінолог, робітник працює з ними, вони їх соціалізують, і потім вони сидять в нас до повного прилаштування", — говорить Ірина Бухонська.
За словами начальниці відділу відлову тварин, найважче спіймати безпритульних собак у недобудовах та на відкритій місцевості. Після відлову всіх тварин вакцинують та намагаються прилаштувати. Від початку 2024 року у Миколаєві стерилізували понад півтори тисячі собак та котів.
Є проблема з приватним сектором, тому що дуже багато господарів тварин дозволяють своїм тваринам самим вигулюватися. І таким чином вони гуляють не стерилізовані чи не кастровані, і це наражає на небезпеку та дає більше приплоду.
У січні 2024 року місцева жителька Євгенія взяла під свою опіку собаку на прізвисько Чаплін. Жінка каже, побачила пса у соцмережах спільноти "Друзі поруч".
"Настільки спокійний, врівноважений та добродушний пес. Зараз бігає, стрибає, на метр підскакує, такий стрибучий, також грається з іншими собаками. Тут в парку дуже багато собак приходить, тому я думаю, що він щасливий", — говорить господарка Чапліна.
Євгенія зізнається, що взяла б ще одного собаку, але чоловік цього не дозволяє.
"Чоловік каже: "Вистачить, поки вистачить, потім будемо думати". Кожного разу, коли я йду на зустріч з "Друзі поруч", він переживає, щоб я не прийшла ще з одною собакою", — додає жінка.
Місцева жителька Валентина волонтерить у благодійній спільноті "Друзі поруч". З її слів, всі тварини потребують людської уваги.
"Всі безпритульні тварини, які зараз на вулиці — це результат дії людини, яка колись не простерилізувала свою собаку. Потім вона вирішила, що цуценята їй не треба, винесла їх на вулицю. Таким чином з'являються у нас на вулиці безпритульні тварини", — говорить Валентина.
Волонтерка зазначає, що за період повномасштабного вторгнення їхня спільнота прилаштувала 521 собаку. Жінка також забрала з притулку півторарічного пса, якого назвала Скайвокер.
"Це була любов з першого погляду. Ми його взяли, звісно, переживали, як його сприймуть наші тварини, як він їх сприйме, але докладали сили й ми, і він, і все склалося. Ми уже рік разом, він член нашої родини", — розповідає Валентина.
Щорічно з міського бюджету виділяють близько 14 мільйонів гривень для роботи з безпритульними тваринами. За словами першого заступника директора Департаменту житлово-комунального господарства Ігора Набатова, цих грошей вистачає, аби забезпечити роботу "Центру захисту тварин".
"Є необхідність, в першу чергу, говорити про збільшення кількості вольєрів у КП. На сьогодні їх близько 150", — говорить Набатов.
Станом на вересень 2024 року від місцевих жителів надійшло 26 скарг щодо безпритульних тварин, зазначає Ігор Набатов.
"Скарги на те, що, наприклад, є собака, яка на думку людей є не чипованою, і є необхідність її відловити, щоб вона не покусала або не заподіяла шкоди людям, виникають часто. Також завжди спостерігається пік таких скарг на початку весни і восени", — розповідає посадовець.
У липні 2024 року миколаївця Віктора вкусила безпритульна собака. Чоловік каже, у цей момент їхав на велосипеді з магазину.
"Укус не дуже сильний, але те, що до крові й те, що попала слина собаки — це тривожить", — говорить Віктор.
З його слів, він створив допис у Contact-центрі міської ради, у якому звернувся до представників місцевої влади із питанням щодо контролю ситуації з безпритульними тваринами.
"Дуже багато людей відреагували, дуже багато людей написали, що у них були схожі ситуації. Неприємно, звісно, коли собаки кидаються", — додає місцевий житель.
Статистики щодо кількості безпритульних тварин у місті немає, говорить начальниця відділу відлову та догляду за тваринами Ірина Бухонська. Втім підрахунок кількості нестерилізованих тварин зроблять до кінця 2024 року.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.