"Ринок праці диктує свої умови": які нові напрямки та спеціальності у профтехосвіті Миколаївщини

Учні у начальному класі. УНІАН

У Миколаївської області станом на сьоме вересня працює 24 заклади профтехосвіти. Цьогоріч до коледжів подано на 77 заявок більше, ніж за аналогічний період минулого року — 3291 проти 3214. Вступна кампанія до закладів ПТО триватиме до першого жовтня 2024 року.

Про це йшлось в етері "Українського радіо. Миколаїв".

Виклики та реорганізація закладів ПТО

Заступниця директорки департаменту освіти і науки Миколаївської ОВА Людмила Комісарова говорить, із 24 закладів профтехосвіти Миколаївщини у двох станом на вересень відбувається реорганізація. Окрім трьох професійних коледжів, що наразі існують — Новоодеський, Південноукраїнський, Первомайський — планують створити ще чотири, каже Людмила Комісарова.

"Завдань дуже багато перед профтехосвітою. Серед найбільших викликів — це проблема зменшення контингенту. Наприклад, по області за парти вперше цього року сіли 7317 дітей, це на 1100 менше, ніж того року. Вже ми розуміємо, що через дев'ять років це наш контингент, який зменшиться на 15 відсотків. І ця проблема з кожним роком набуватиме актуальности", — зазначила заступниця директорки департаменту освіти і науки.

Створення навчально-практичних центрів

"Один зі шляхів — треба робити все для того, щоб наші заклади були більш модернізованими, більш сучасними, інноваційними. Це насамперед створення навчально-практичних центрів, що вже є в нашій області. Це осучаснене освітнє середовище", — говорить Комісарова.

За словами заступниці директорки департаменту освіти і науки, станом на сьоме вересня в області діє вісім навчально-практичних центрів.

"Це замало, порівнюючи з іншими областями. Але є позитивна динаміка, що цьогоріч плануємо створити ще п'ять навчально-практичних центрів. Наша область у лідерах по Україні за кількістю заяв, що відібрало Міністерство освіти і науки, бо була конкурсна пропозиція. Загальна вартість на створення п'яти навчально-практичних центрів, це спеціальні гроші і державна субвенція, 28 мільйонів гривень", — розповіла посадовиця.

"Крім того, що ми будемо створювати навчально-практичні центри, ми плануємо осучаснити матеріально-технічну базу з деяких професій у чотирьох навчальних закладах завдяки донорам".

Укриття у закладах ПТО

Людмила Комісарова каже, найголовніше наразі — це безпекова ситуація.

"У всіх 24 закладах є бомбосховища. Завдяки донорам тривають роботи у восьми навчальних закладах. В інших це не такі капітальні ремонти, як би нам хотілось. Але за рішенням педради 13 закладів будуть працювати у змішаній формі навчання і 11 закладів — офлайн. При змішаній формі виробниче навчання, практика буде очна", — сказала освітянка.

"Працюємо на перспективу"

Директор Первомайського професійного промислового ліцею Олександр Кокоша розповідає, у закладі вже є два навчально-практичні центри кількох з напрямків: швейні технології, верстатник широкого профілю та оператор верстата з програмним керуванням. У планах створення ще трьох центрів.

"Центри — це змінюється повністю вся структура підготовки кваліфікованих робітників, оскільки це сучасне обладнання. Учні, що отримують підготовку, на ринку праці будуть конкурентноспроможними на будь-якому підприємстві, в різних куточках держави.

"На сьогодні у Миколаєві тільки два навчальних заклади навчають токарів і верстатників. А професія "Верстатник широкого профілю" включає в себе кілька: токар, фрезерувальник, свердлувальник, оператор верстатів з програмним керуванням. Тобто чотири в одному, і тільки два заклади навчають. Ми працюємо на перспективу: будуть працювати заводи, які потребуватимуть фахівців. Без верстатника машинобудування неможливе", — пояснює Олександр Кокоша.

"Ринок праці диктує свої умови, треба з ним йти в ногу. Учні, які закінчать професійно-технічні навчальні заклади після закінчення війни будуть затребуваними, бо треба відбудовувати, нові технології запроваджувати у промисловість".

"Ми вміємо працювати і є бажання навчити інших"

Директор Професійно-технічного училища № 42 Баштанського району Юрій Бенюх розповідає, станом на перше вересня заклад на 80 відсотків виконав регіональне замовлення, планують набрати на навчання 400 учнів. Навчатимуться за змішаною формою: практичні заняття — очно, а теорія — дистанційно.

На базі закладу також планують відкрити навчально-виробничий центр з професії плодоовочівник, каже керівник. Бюджет проєкту становить 3,3 мільйона гривень.

"До нового року ми відкриємо навчально-практичний центр і в планах відкрити професії садівника, виноградара, бджоляра. Зараз це актуальні професії, ми вміємо працювати і є бажання навчити інших. У нас є кадри, навіть по плодоовочівниках наші викладачі, майстри писали держстандарт для всієї країни", — сказав Юрій Бенюх.

"Ми писали проєкт. 70 відсотків проплатила держава, 2 мільйона 330 тисяч гривень, а 30 відсотків — наші гроші зі спецрахунку, один мільйон гривень".

"Чотири теплиці, десять метрів завширшки, 20 метрів завдовшки, 4,5 метри заввишки. Туди заїде мінітрактор, все механізовано. У одній теплиці полуниця: будемо її вирощувати, реалізовувати, а яку продукцію не реалізуємо, варитимемо джеми. Тобто у нас є вирощування, зберігання, перероблювання. Друга теплиця — у нас є професія озеленювач, будемо садити квіти, кущі, декоративні рослини. Ще у двох теплицях будемо садити томати, перець. Все будемо реалізовувати, що не продамо, будемо переробляти", — пояснив Юрій Бенюх.

Також у закладі планують пробити свердловини, поставити водонапірні башти, додає директор ПТУ.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.