З початку 2024 року лише вісім з 54 депутатів Миколаївської міської ради відвідали усі засідання сесій у період з січня по серпень. Дев'ять не з'явилися на жодному засіданні, інші — відвідували їх вибірково. Четверо депутатів пропустили засідання, бо долучилися до ЗСУ.
Про це свідчить відповідь Миколаївської міської ради на інформаційний запит журналістів Суспільного, яка надійшла шостого серпня 2024 року.
Депутати, які відвідали усі засідання з початку року
Олександр Береза є головою Центрального району Миколаєва і депутатом восьмого скликання. Він відвідав всі сесії з початку 2024 року. Окрім роботи в міській раді, Береза очолює Миколаївську обласну федерацію веслування на байдарках і каное.
У діалозі із журналістами Суспільного він зазначив, що на роботу міськради може впливати недостатня кількість депутатів на засіданнях.
"Якщо, наприклад, розпочалася робота сесії міськради, необхідна кількість депутатів присутня на сесії, але якщо якесь рішення "не проходить", то воно просто-таки не підтримується декількома депутатами", — каже депутат.
З його слів, чим менша кількість депутатів присутня на сесії, тим складніше ухвалювати рішення та "доводиться знаходити аргументи" ініціаторам рішення або проєкту, котрі були винесені на сесії міськради.
Марія Грачова від "Пропозиції" є директоркою міської лікарні №1. Вона також відвідала всі сесії ради у 2024 році. На відповідь журналістам Суспільне Миколаїв, Грачова відзначила, що рада працює злагоджено, має кворум Кворум — встановлена законом, статутом організації або регламентом найменша кількість учасників зборів, необхідна для визнання даних зборів правосильним ухвалювати рішення з питань порядку денного. і розв'язує всі питання.
"В нашій фракції немає таких депутатів (які пропускають сесії — ред.). Немає таких колег. Але, так, є інші фракції, де є. Та ж "Опозиційна платформа — За життя", їх там багато кого немає", — зазначила Грачова.
Вона підкреслює, що депутати, які не відвідують сесії, приймають особисте рішення, і їх необхідно виключати, щоб рада могла повноцінно працювати.
"Я не маю якихось виправдань, чи чогось, чому депутати не вирішують".
"Якщо депутат обирає це рішення і прийняв присягу перед містом, він повинен розв'язувати питання міста. Тим паче у такий скрутний час", — каже депутатка.
Артем Ільюк, позафракційний депутат і громадський діяч, відвідав усі сесії у 2024 році. Він є політиком, підприємцем і колишнім народним депутатом України VII-VIII скликань.
Олександр Медведєв був членом партії "Опозиційна платформа – За життя" і відвідав усі сесії ради. Він працює над питаннями, що стосуються економічного розвитку та підтримки місцевих ініціатив.
Ганна Ременнікова займається питаннями житлово-комунального господарства та інфраструктури. Вона відвідала всі сесії ради. Ременнікова також задекларувала майно та коштовності.
Дмитро Фалько від "Пропозиції" є секретарем міської ради та відвідав усі сесії. Він займається питаннями прозорості та підзвітності депутатів. Також він займається спортивною діяльністю.
Артем Хачатуров є приватним підприємцем і брав участь у роботі кількох політичних партій. Він відвідав усі сесії ради у 2024 році та працює над розв'язанням місцевих питань.
Андрій Янтар від "Пропозиції" також відвідав усі сесії. Він лікар та є керівником у державному підприємстві "Дельта-лоцман", виступає за деколонізацію та протидію проросійському впливу в регіоні.
Депутати, котрі пропустили менше половини засідань
Раміль Агабеков, Максим Коваленко, Кузьміна Олена, Мазанко Марина, Моторна Зінаїда, Федір Панченко, Євген Прудник, Олександр Розумний, Володимир Топчий, Єлизавета Тріщанович та Сергій Щербаков відвідали шість сесій.
Дмитро Іванов, Олена Кісельова, Олена Нестеренко, Євгеній Павлович, Дмитро Січко та Олена Шапошнікова відвідали п'ять сесій.
Світлана Бабаріка, Ірина Бойченко, Ганна Норд, Вікторія Переверьзєва, Анатолій Петров, Юрій Степанець, Владлена Транська та Андрій Туріца відвідали чотири сесії.
Депутати, які пропустили більш ніж половину засідань сесій
Лариса Дробот є позафракційною депутаткою і керівницею ТОВ "КИЇВПАСТРЕЙД". Вона пропустила п’ять засідань сесій. Дробот зареєстрована на декількох сесіях, що проходили онлайн через воєнний стан та пандемію.
Олег Афанасьєв, позафракційний депутат і приватний підприємець, пропустив п’ять сесій. За даними YouControl є керівником компанія "ДАЙМОНТ ЛТД", яка займається торгівлею зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, а також є власником СТО у Миколаєві. У 2022 році Афанасьєв виїжджав за межі України вісім разів, провівши за кордоном 56 днів.
Микола Капацина від "Слуги народу" пропустив п’ять сесій. Він є головою правління Всеукраїнської Асоціації Кредитних установ, власником ТОВ "*8 Причал" та співвласником суднобудівного заводу "Океан". За словами очільниці фракції "Слуги народу" Тетяни Домбровської, він є Почесним консулом королівства Данії в Миколаєві і Миколаївській області та займається відновленням регіону.
Віталій Кім від "Слуги народу" пропустив п’ять сесій. Він обіймає посаду керівника Миколаївської обласної військової адміністрації.
Юлія Белановська та Наталя Горбенко були присутні лише на трьох з семи сесій.
Депутати, котрі пропустили всі сім засідань
Андрій Єрмолаєв від "Пропозиції" не відвідав жодної сесії. Єрмолаєв служить у Збройних Силах України, що є причиною його відсутності на засіданнях.
Олександр Ковтун, позафракційний депутат, також не відвідав жодної сесії. Він займається підприємницькою діяльністю та володіє кількома компаніями в різних галузях. На сайті міськради зазначено, що він тимчасово не працює.
Тетяна Кравчук, позафракційна депутатка, не відвідала жодної сесії. Вона займається підприємницькою діяльністю. У 2023 році вона відвідала менш як 10 відсотків засідань ради.
Андрій Кучеренко, позафракційний депутат, також не був присутнім на жодній сесії. Він відвідав менш як 10 відсотків засідань постійних комісій у 2023 році, що є одним із найнижчих показників серед депутатів. За даними системи YouControl, Кучеренко є військовослужбовцем ЗСУ.
Станіслав Мартиросов від "Європейської Солідарності" не відвідав жодної сесії. На відповідь журналістам Суспільного, Мартиросов повідомив, що служить у ЗСУ. Також він веде блог у місцевому виданні на тему політики та корупції у регіоні.
Руслан Москаленко, позафракційний депутат, не відвідав жодної сесії. Він також є одним із депутатів, які відвідали менш як 10 відсотків засідань постійних комісій міськради протягом 2023 року.
Владислав Чайка, позафракційний депутат і бенефеціар ТОВ "ЖЕК "Забота", не відвідав жодної сесії. Він є керівником громадської організації "Миколаїв — єдина родина". Чайка також є одним з чотирьох депутатів, котрі відвідали менш як 10 відсотків засідань постійних комісій міськради у 2023 році.
Рустамджан Садрідінов, позафракційний депутат і бенефіціар ТОВ "С-РОСТОК БІЛДІНГ", пропустив п’ять сесій. Його кандидатура була висунута політичною партією "Наш Край".
Сергій Танасов від "Європейської Солідарності" не відвідав жодної сесії, оскільки служить у ЗСУ.
Деякі депутати пояснюють свою відсутність об'єктивними причинами. Наприклад, депутатка Олена Кісельова, котра відвідала чотири із семи засідань, у коментарі Суспільному зазначила, що сесії міської ради пропускають ті депутати, які, за її словами, виконують обов'язки із захисту країни.
"Чи впливає це, чи не впливає, по-різному буває. Взагалі – ні. Тому що, якщо є кворум, то рішення буде підтримане".
Вона також зазначила, що на сьогодні не існує жодних обмежень або спеціального нагляду за діяльністю депутатів, які раніше належали до заборонених партій, таких як ОПЗЖ або партія Шарія.
Згідно з відповіддю на інформаційний запит, повноваження депутатів Максима Невінчаного та Олега Третяка достроково припинили.
"Причини невідвідування вищевказаних засідань іншими депутатами Миколаївської міської ради VIII скликання невідомі", — зазначено у відповіді.
Прозорість та звітування депутатів
У 2023 році 90 відсотків депутатів міської ради подали електронні декларації, але Андрій Єрмолаєв, Тетяна Кравчук та Станіслав Мартиросов цього не зробили.
Водночас дев'ять депутатів, серед яких Раміль Агабеков, Сергій Кантор, Микола Капацина, Олена Кісельова, Марина Мазанко, Олександр Розумний, Рустамджан Садрідінов, Андрій Туріца та Дмитро Фалько, прозвітували про свою роботу за 2023 рік.
У 2023 році Миколаївська міська рада здійснила 17 засідань. Дев’ять разів сесії "ставили на паузу" через відсутність кворуму. Секретар міськради пояснив це проблемами зі стабільним зв'язком та електроенергією у депутатів.
Контактна інформація частини депутатів, котрі пропустили більшість засідань сесій у 2023 та 2024 роках, розміщена на сайті Миколаївської міськради, не відповідає дійсності — більшість номерів депутатів не обслуговуються.
Деякі з депутатів мали дозволи на виїзд за кордон під час воєнного стану.