У 2013 році на Миколаївщині відбулися події, що стали предтечею Майдану. А далі — російсько-українська війна, боротьба з русифікацією і роки спротиву. До 24 лютого 2022 року в Миколаєві будували, а нині — відбудовують — відновлюють пошкоджені домівки, бізнес, власні мрії. Та Миколаївщина вистояла і продовжує боротися за Незалежність.
У рамках проєкту "Незалежність 33: Миколаївщина" у третій частині Суспільне підготувало хроніку подій 2013-2024 років, які стали ключовими для сьогодення.
2013 | Боротьба з міліційним свавіллям і Євромайдан
Запит на соціальну справедливість
Події у Врадіївці цього року стали предтечею майбутнього Майдану. З 30 червня по 2 липня у селищі Врадіївка тривали протести, під час яких місцеві жителі вимагали затримання правоохоронців райвідділу міліції та неупередженого розслідування. Напередодні, 27 червня, до лікарні з тяжкими травмами та ознаками групового сексуального насильства потрапила місцева жителька Ірина Крашкова. У нападниках жінка впізнала двох працівників міліції та місцевого таксиста. Однак, старшого за званням — капітана міліції Євгена Дрижака не було затримано, попри слова потерпілої.
Ці обставини викликали обурення місцевої громади й близько тисячі людей влаштували мітинг та штурм райвідділу. Мітингувальники використовували "коктейлі Молотова", правоохоронці ж забарикадувалися в приміщенні та застосували по мітингувальниках сльозогінний газ та вогнепальну зброю.
Протести у невеликому селищі Врадіївка та запит на соціальну справедливість сколихнули громади по всій Україні та вилилися у мітинги проти свавілля міліції. На початку липня до акцій солідарності з Врадіївкою доєдналося 14 міст України.
Протест у Врадіївці став першим з низки протестів, які згодом трансформувалися у Революцію гідності 2013-2014 років. Згідно з вироком Первомайського міського районного суду, нападники були засуджені до 15, 11 та 5 років позбавлення волі.
Початок миколаївського Євромайдану
22 листопада почався миколаївський Євромайдан. Протягом листопада 2013 — лютого 2014 на перетині вулиць Соборної та Адміральської збирались миколаївці. Співробітники міліції та проросійські активісти неодноразово намагались розігнати протестувальників.
25 листопада миколаївський Євромайдан підтримав резолюцію столичного Майдану, а вже 2 грудня відбувся флешмоб прихильників євроінтеграції під стінами Миколаївської облради. На противагу євромайданівцям було організовано мітинг Антимайдану на підтримку Віктора Януковича.
2014 | Боротьба за український Миколаїв
Миколаївці чинять опір "руському міру"
16 лютого проросійські активісти зібралися на акцію "За Миколаїв", аби не допустити так званої "братовбивчої війни". На ній представники "Партії регіонів" розповідали про міфічних приїжджих "бандерівців" та "нацистів", зокрема на цьому наголошував тодішній голова Миколаївської обласної ради Ігор Дятлов. За його словами, зʼявлялися "групи невідомих, яких звозять у регіон, щоб захопити адміністративні будівлі і залякати людей".
Проте свідомих миколаївців виявилося більше, провокації вдалося придушити.
Знаковим для Миколаєва стало 22 лютого — у цей день в Миколаєві повалили пам’ятник Леніну на головній площі міста. Демонтували такі ж монументи у Первомайську, Новому Бузі та Казанці. Голова облради Ігор Дятлов та голова облдержадміністрації Геннадій Ніколенко під тиском громади склали свої повноваження. Тимчасово виконуючий обов’язки Миколаївського міського голови Юрій Гранатуров вийшов зі складу "Партії регіонів".
Першого березня біля Меморіалу героям-ольшанцям відбувся масовий мітинг антимайданівців та проросійських сил. Учасники закликали до створення автономії з південних областей України та зближення з Росією.
Наступного дня тисячі жителів Миколаєва вийшли до скверу Ради Європи на мітинг за неподільну Україну, проти вторгнення військ Російської Федерації на територію України.
Облога українських кораблів у Криму
24 березня була змушена залишити корабель команда великого десантного корабля "Костянтин Ольшанський" ВМС України. Названий на честь командира десанту, що розпочав операцію зі звільнення Миколаєва від німецьких загарбників, корабель часто приходив до Миколаєва на свята і для здійснення ремонту. Облога українських кораблів у Криму почалась 1 березня 2014 року, "Костянтин Ольшанський" російські військові захопили передостаннім.
За кілька годин до захоплення "Костянтина Ольшанського" окупантами у 2014 році українські моряки співали пісню "Воїни світла".
Із Криму на Миколаївщину переїхали частини морських піхотинців, які зберегли вірність Присязі народу України. До Миколаєва передислоковано 204-ту бригаду тактичної авіації під командуванням Юлія Мамчура.
"Чемодан — вокзал — Росія"
7 квітня проросійські активісти намагались захопити будівлю обласної державної адміністрації. Та вже у ніч проти 8 квітня жителі Миколаєва розігнали проросійськи налаштованих антимайданівців і розібрали їхній наметовий табір.
9 квітня народного депутата України від фракції "Партія регіонів" Олега Царьова закидали яйцями у Миколаєві. Він приїхав у лікарню швидкої допомоги, аби провідати прихильників антимайдану, що постраждали під час знесення наметового містечка біля Меморіалу героям-ольшанцям. Царьова виганяли з міста вигуками: "Геть з Миколаєва" і "Чемодан – вокзал – Росія".
Трагедія на вул. Лазурній, 40
12 травня Миколаїв сколихнув вибух — в будинку за адресою Лазурна, 40 стався витік газу, була зруйнована частина десятиповерхівки. Внаслідок вибуху загинули семеро людей. 80 сімей втратили своє житло.
У ході судового розгляду було встановлено, що причиною вибуху стало самогубство одного з мешканців будинку, який пошкодив систему газопостачання у власній квартирі, що і призвело до вибуху.
Частково зруйнована будівля була демонтована, всіх мешканців будинку забезпечили житлом.
Цього ж року за участі волонтера Юрія Бірюкова у Миколаєві заснували 3-й десантно-штурмовий батальйон "Фенікс", сформований із добровольців. У листопаді батальйон перекинули у зону проведення АТО. "Фенікс" ніс службу у Маріуполі, Мар’їнці, Гранітному, Широкиному тощо.
Також у 2014-му в Миколаєві заснували 198-й навчальний центр ВМС на базі військово-морського ліцею. Центр є "спадкоємцем" 191-го навчального центру, який розташовувався в Севастополі. Після окупації Криму викладацький склад центру було виведено до Миколаєва. 5 листопада 2014 року в центрі розпочалися заняття для перших 70 курсантів-моряків.
1 листопада у Миколаєві стартували покази документального кіно з усього світу про права людини в рамках фестивалю "Docudays UA". За тиждень на десяти майданчиках міста продемонстрували 23 фільми авторів з України, Канади, Франції, Ізраїлю, Австрії, Польщі, Росії, Бельгії, Англії, Чехії, Німеччині й Швейцарії.
На XI зимових Паралімпійських іграх у Сочі 2014 Максим Яровий став дворазовим срібним призером у біатлоні на дистанції 7,5 км і в лижних перегонах на дистанції 10 км (сидячи), а також бронзовим призером у лижному спринті на дистанції 1 км (сидячи).
2015 | Рік змін і нововведень у регіоні
Символ воскресіння і боротьби за мир
До першої річниці розстрілу учасників Майдану 20 лютого у Миколаєві відкрили Пам'ятник Небесній сотні. Скульптура увічнює загиблих під час Революції гідності у всій Україні.
Без постаменту висота пам'ятника склала 4 метри. Художник Сергій Іванов і скульптор Володимир Цісарик постаралися втілити свою роботу таким чином, щоб під кожним новим ракурсом відкривалася якась непримітна раніше деталь. Ідея монумента: дві конструкції у вигляді крил, що закручуються в енергійному русі, уособлюють Інь — субстанція "земля" і Ян — субстанція "небо". Живописець Сергій Іванов роз`яснив, що пам`ятник уособлює воскресіння і боротьбу за мир.
З 27 по 29 березня в Миколаєві відбулась виставка-продаж "Пекельний аеропорт" фотографа Сергія Лойка, який разом з бійцями миколаївської 79-ї аеромобільної бригади перебував у донецькому аеропорті. Від продажу робіт виручили 50 тисяч гривень на придбання обладнання для військового госпіталю.
8 квітня у Миколаєві вперше відзначили День боротьби з сепаратизмом — рік тому саме в цей день миколаївці розігнали проросійський антимайдан
Децентралізація, ліквідація ДАІ та оборонна спроможність
30 квітня генеральний директор концерну "Укроборонпром" Романов підписав меморандум про співпрацю з керівниками Миколаївської та Херсонської областей. Локальні підприємства отримають держзамовлення на виробництво близько 20 тисяч зразків продукції, котрі донедавна закуповувалися в Росії.
1 липня у Миколаєві міністр МВС Аваков ліквідував обласне управління Державтоінспекції через відео, що зафільмували напередодні громадські активісти. На ньому інспектори ДАІ на посту "Коблеве" від водіїв-далекобійників отримують у паперах гроші. Після ліквідації особовому складу було призначено переатестацію, 27 липня стартував конкурсний прийом до патрульної поліції. 6 грудня утворили управління патрульної поліції Миколаївської області, патрульні склали присягу.
Цього року у листопаді на Миколаївщині офіційно була створена перша об’єднана територіальна громада. У Очаківському районі відбулася перша сесія Куцурубської сільської ради об’єднаної територіальної громади першого скликання.
На Миколаївщину у 2015-му переїхали понад 5 тисяч переселенців з окупованого Криму та зони АТО.
Цього ж року в Миколаєві були засновані 36-та окрема бригада морської піхоти, 406-та окрема артилерійська бригада та 11-й окремий стрілецький батальйон.
У Миколаївську область повернулися більш ніж 2,5 тисячі демобілізованих воїнів. Було розроблено програму реабілітації учасників АТО, створено реабілітаційний центр.
У грудні на Миколаївському бронетанковому заводі відбулася передача українським військовим партії відремонтованих розвідувальних панцерників. 2015 року підприємство почало відновлювати БРДМи.
2016 | Миколаївці відстоюють свої права
"Марш голодних"
9 лютого військовослужбовці 53 механізованої бригади, які повернулись із зони АТО влаштували "марш голодних". Бійці, котрі щойно повернулись з фронту були вимушені спати просто неба, перебувати без води і їжі на Широколанівському полігоні. Військові подолали 40 кілометрів до Миколаєва та написали звернення до військового прокурора.
Протести, нові топоніми і спортивні досягнення
26 лютого жителі Нового Бугу вийшли на безстрокову акцію з блокування траси Н-11 "Миколаїв-Дніпропетровськ". Протестувальники вимагали ремонту автомагістралі державного значення. Спочатку протестувальники перекривали рух великогабаритного транспорту, пізніше обмеження руху торкнулося і легковиків. Трасу розблокували у кінці березня, після обіцянок влади відремонтувати дорогу.
120 вулиць міста, парки, проспект та район Миколаєва отримали нові назви. Відповідне розпорядження Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич підписав у рамках реалізації Закону про декомунізацію. Зокрема, проспект Жовтневий тоді перейменували у Богоявленський, а проспект Леніна — у Центральний.
6 травня у Миколаївському обласному краєзнавчому музеї відбулась перша в Україні міжнародна археологічна конференція "Ольвійський форум". Учасники представили результати багаторічних археологічних досліджень півдня України. У роботі конференції брали участь історики та археологи України та Франції, Великобританії, Німеччини, Польщі та Молдови. З 2016 року “Ольвійський форум” проводиться раз на два роки.
До Дня Незалежності в Миколаївській області були замінені 309 топонімічних назв. У регіоні демонтували 100 пам'ятників та меморіальних знаків на честь діячів радянської епохи.
У серпні на XXXІ Олімпійських іграх в Бразилії фехтувальниця Ольга Харлан виборола "срібло" в командній першості та стала бронзовою призеркою в індивідуальній. Українка обійшла француженку Манон Брюне з рахунком 15:10. Це була третя олімпійська нагорода у колекції Ольги Харлан.
28 вересня обласний центр пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності презентував книгу "Миттєвості війни", про миколаївських учасників АТО та події російсько-української війни протягом 2014-2015 років. У 2017 році опублікували другу книгу — "Дороги війни". Це біографічні нариси про військовослужбовців, які загинули під час протистояння російській агресії в Криму та на сході країни.
На XV Паралімпійських іграх у Бразилії Миколаївську область представили 12 спортсменів, які здобули 12 медалей: 6 золотих, 1 срібну і 5 бронзових. Відзначились плавці Геннадій Бойко, Богдан Гриненко, Сергій Паламарчук, легкоатлет Ігор Цвєтов, фехтувальник Олег Науменко та чемпіонка з настільного тенісу Наталія Косміна.
У листопаді в Миколаєві відбулися перші "Ігри героїв" — змагання з кросфіту серед учасників АТО. Проєкт об’єднав військовослужбовців, які отримали важкі поранення в зоні бойових дій.
У грудні 200 бійців Нацгвардії України, які виконували бойові задачі на Маріупольському напрямку, приїхали на ротацію до Миколаєва. Військовослужбовці провели 2 місяці в зоні АТО, без жодних втрат. Воїнів зустрічали друзі та рідні.
2017 | "Широкий лан" та Авдіївка
У лютому на Миколаївщині організували збір гуманітарної допомоги для жителів Авдіївки, де бойовики розпочали штурм українських позицій. За тиждень було зібрано і відправлено на схід кілька тонн речей, продуктів, медикаментів, будівельних матеріалів.
Навесні 2017 року Міноборони розпочало реконструкцію полігона "Широкий лан" з обсягом фінансування 370 мільйонів гривень. Було заплановано спорудження 11 казарм з інфраструктурою для підготовки до чотирьох тисяч бійців. Термін завершення робіт переносили кілька разів, першу бригаду до центру підготовки військових частин змогли прийняти тільки у березні 2021 року. Із листопада 2019 року НАБУ і САП здійснювали розслідування фактів розкрадання коштів під час будівництва на полігоні. 30 липня 2020 року детективи НАБУ викрили п’ятьох осіб та повідомили їм про підозру.
2018 | Фрістайл по-миколаївськи
"Золото" миколаївських спортсменів
На зимових Олімпійських іграх в Південній Кореї золоту медаль завоював фристайліст з Миколаєва Олександр Абраменко. "Золото" Абраменка стало першою медаллю України на Олімпіаді в Пхьончхані.
На XIІ зимових Паралімпійських іграх Максим Яровий посів перше місце у лижних перегонах на дистанції 15 км та третє місце на дистанції 7,5 км.
Російська мова (НЕ) регіональна
19 травня прокуратура Миколаївщини звернулася до суду з позовом про визнання недійсним рішення облради щодо надання російській мові статусу регіональної. Ця ухвала депутатів була чинна з 7 вересня 2012 року. У квітні 2018-го депутатам облради не вистачило голосів за скасування регіонального статусу російської, тож 31 липня рішення депутатів від 2012 року скасував Миколаївський окружний адміністративний суд.
30 травня до пункту своєї постійної дислокації в Первомайську з зони проведення ООС повернулась 40 окрема артилерійська бригада ЗСУ. Цього ж дня бригада відзначала свою третю річницю створення. На центральній площі міста було розгорнуто виставку бойової техніки.
Інвестиції у миколаївське суднобудування
У липні на Миколаївській верфі Smart Maritime Group заклали корпус танкера-хімовоза "Nebraska" для голландської компанії. Це було перше реальне суднобудівне замовлення для підприємства з 2014 року. Загалом компанія SMG отримала замовлення на два корпуси, один з яких було закладено на ЧСЗ, а іншій на Херсонському суднобудівному заводі.
Третього грудня на відкритому аукціоні завод "Океан" придбав миколаївський інвестор. Це стало завершенням процесу ліквідації підприємства. 90 мільйонів гривень зі 122-х, за які придбали підприємство, були спрямовані на погашення боргів колишнім працівникам.
2019 | Миколаївщина — частина великої історії
Скандал навколо Соборної площі
У травні департамент ЖКГ Миколаївської міської ради уклав договір з одеською фірмою "Пік-Строй" на реконструкцію Соборної площі за понад 88 мільйонів гривень. Зелені насадження замінили на 270 квадратних метрів плитки та пішохідний фонтан. Місцеві жителі охрестили її "сірою площею".
Реконструкція вилилася скандалом не тільки через знищення зелених насаджень — у 2019 році після позапланової перевірки управління державної архітектурно-будівельної інспекції оштрафувало департамент ЖКГ Миколаївської міськради на 1 806 300 грн за використання невведенної в експлуатацію Соборної площі.
Пізніше детективи НАБУ відкрили справу щодо корупційної схеми під час робіт з реконструкції. Влітку 2021 року затримали підозрюваних у розкраданні коштів — директора департаменту житлово-комунального господарства Сергія Коренєва, його заступника Олександра Брижатого та директора підрядної фірми "ПІК-БУД" Марину Лозовенко. Йшлося про збитки у 26,8 мільйонів гривень.
У листопаді, під час робіт на площі, тривали археологічні розкопки. Було знайдено кілька артефактів, які археологи датують 18-м, початком 19-го сторіччя. Зокрема гарматне ядро, німецьку накладку для дротів, чеську металеву каструлю з гербом, гербований посуд. Все, окрім ядра, відправили на дослідження.
26 листопада 2019 року працівники заводу "Океан" після семирічної перерви повернулися до основного профілю підприємства: заклали два нових судна — баржі на замовлення голландської компанії. Судна спустили на воду і передали замовнику у 2020-му.
У листопаді було надруковано перше в області видання на основі розсекречених архівних документів держархіву області, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління, Державної наукової архівної бібліотеки. Ним став збірник документів "Миколаївщина у вирі революційних подій: березень 1917-квітень 1918. Документи та матеріали".
Протест та повернення українських кораблів з Росії
У жовтні та грудні в Миколаєві біля меморіалу "Струни пам’яті" та будівлі ОДА відбувалися мітинги та віче "Ні капітуляції". Волонтери, учасники бойових дій, члени громадських та політичних організацій протестували проти погодження в Мінську "формули Штайнмаєра".
20 листопада в Очакові Президент Володимир Зеленський і командувач ВМС ЗС України Ігор Воронченко зустріли українські військові бронекатери "Бердянськ" і "Нікополь" та буксир "Яни Капу", які РФ повернула після захоплення біля Керченської протоки 25 листопада 2018 року. Тоді біля берегів окупованого Криму російські прикордонники обстріляли і захопили три українські військові кораблі, а також затримали 24 моряків. Військовослужбовців звинуватили в незаконному перетині кордону Росії (покарання за цією статтею передбачає до шести років ув'язнення).
Втім міжнародний трибунал з морського права 25 травня 2019 року зобов'язав Росію негайно звільнити всіх моряків і дати їм змогу повернутися в Україну, а також повернути кораблі.
4 грудня підрозділи 36-ї окремої бригади морської піхоти та 406-ї окремої артилерійської бригади повернулися додому з зони проведення Операції об’єднаних сил. Бійці маршем пройшли вулицями Миколаєва поклали квіти в пам’ять про загиблих морпіхів до меморіального комплексу десанту Костянтина Ольшанського.
2020 | Арешт майна "Океану" та пандемія коронавірусу
Удар по суднобудівному бізнесу
13 січня 2020 року Печерський районний суд Києва арештував цілісний майновий комплекс "Миколаївського суднобудівного заводу "Океан", пояснюючи це збереженням майна підприємства і запобіганню незаконного відчуження. Цьому передувало банкрутство у 2013-му та придбання заводу на аукціоні у грудні 2018-го. Мер Миколаєва Сєнкевич назвав арешт майна заводу "Океан" ударом по бізнесу від власної держави
Після приходу миколаївського власника протягом 2019 року завод ремонтував судна, виробляв металоконструкції для мостів у різних регіонах України. 4 серпня 2020 — Південно-західний апеляційний господарський суд визнав дійсним аукціон з продажу майна "Океану".
24 січня оголошено переможця конкурсу на концесію, тобто тимчасове використання, порту "Ольвія" іноземною фірмою. Майно морпорту передали у користування катарській компанії QTerminals на 35 років. При цьому порт повністю залишився у державній власності.
Позов проти Миколаївської міської ради
13 лютого вперше у Миколаєві суд постановив стягнути з міської ради компенсацію моральної шкоди. Відповідний позов подала місцева жителька Наталія Зайцева, яку вкусив скажений собака. Представник позивачки Андрій Гайдаржий наголошував на бездіяльності КП "Центр захисту тварин", яке мало би відловлювати та реєструвати безпритульних собак.
Центральний районний суд Миколаєва частково задовольнив позов Наталії Зайцевої. Міськрада була зобов’язана виплатити позивачці 60 тисяч гривень замість пів мільйона, які вимагала жінка.
Карантин у Миколаєві
12 березня у місті запровадили загальнонаціональний карантин у зв’язку з коронавірусною інфекцією. У Миколаєві та області скасували публічні заходи, призупинили освітній процес. У районах Миколаївщини запровадили обмежувальні заходи, на в’їздах у громади встановлювались блокпости.
З 23 березня на території області припинили торгівлю продовольчими товарами на ринках. Від 8 квітня користуватися маршрутними таксі, трамваями та тролейбусами можна було лише за персональними перепустками.
Розвиток інфраструктури та унікальне судно
Цього року у Миколаївському районі тривало будівництво першої автотраси з бетонним покриттям на ділянці дороги Н-14. Міністр інфраструктури Омелян запевнив, що завдяки сучасним технологіям гарантія на покриття становить 28 років. Влаштування цементобетонного покриття почалися з найбільш зруйнованої ділянки від кордону з Кіровоградською областю у бік Миколаєва.
Другого червня в Миколаєві на воду після ремонту спустили багатоцільовий буксир "Маршал" — судно, що ліквідовує розливи нафти. "Маршал" не має обмежень щодо району плавання, розвиває швидкість до 12 вузлів, має носову та кормову лебідки. Це — єдине в Україні судно, оснащене устаткуванням для ліквідації наслідків розливу нафти на воді.
19 червня швидкісні судна компанії "Нібулон" відновили перевезення за маршрутом "Миколаїв — Кінбурнська коса — Очаків". Одна "ракета" вміщала 77 пасажирів. Це був найзручніший і чи не єдиний спосіб дістатися до Кінбурнської коси з Миколаєва.
У жовтні в Миколаєві відбулися українсько-британські навчання "Warrior Watcher-2020", головною метою яких було вивчення досвіду НАТО щодо захисту аеродромів та критичних об'єктів інфраструктури.
2021| Останній Ленін, захист "Бузького Гарду" та українсько-американські навчання
У Костуватому "полетів" останній Ленін в області
6 лютого жителі села Костувате, що у Вознесенському районі Миколаївської області, за допомогою важкої техніки знесли пам’ятник Володимиру Леніну. Це зробили після розголосу ЗМІ, адже закон про декомунізацію в селі не виконували протягом шести років.
Прикуті до острова
21 квітня відбулася акція "Мене не вбив російський солдат, мене вбиває Енергоатом". Її організували у національному парку "Бузький Гард" учасники АТО та ООС разом з представниками Нацкорпусу. Військові протестували проти підвищення рівня Олександрівського водосховища через добудову Ташлицької ГАЕС, оскільки це призведе до затоплення острову Гардовий та прилеглих територій національного парку.
На знак протесту троє учасників бойових дій на сході України Олександр Терещенко, Олег Кравець та Олександр Кротик прикували себе ланцюгом до острова, вбивши арматуру в камені.
5 червня у Миколаєві на Соборній площі відбулась акція "Гімн України", під час якої більше 50-ти творчих колективів та більше тисячі виконавців з Миколаївщини разом виконали гімн.
Кінець епохи
25 червня Господарський суд Миколаївської області визнав "Чорноморський суднобудівний завод" банкрутом. Так завершилася 124-річна історія одного з найбільших кораблебудівельних підприємств України.
30 червня на Кульбакинському летовищі у Миколаєві відбувся авіаційний компонент українсько-американських навчань "Сі Бриз – 2021". У ньому взяли участь військовослужбовці зі Сполученого королівства Великої Британії, США та України.
8 липня Миколаївський окружний адміністративний суд задовольнив позов обласної прокуратури й скасував рішення Миколаївської міської ради від 21 серпня 2012 року про присвоєння російській мові статусу регіональної.
12 липня на базі 235 широколанівського міжвидового центру підготовки частин та підрозділів, що на Миколаївщині, розпочалися міжнародні українсько-британські військові навчання "Козацька Булава-2021" .
Не тільки військовими навчаннями відзначився 2021 рік, але й аграрними рекордами. На Миколаївщині аграрії зібрали найбільший врожай за історію області — 3 мільйони 700 тисяч тонн зернових та зернобобових.
23 серпня у Миколаєві підняли найбільший прапор області: висота флагштока складає 72 метри, а розмір полотнища 12 на 18 метрів. Флагшток виготовили на суднобудівному заводі "Океан" — механізм зокрема передбачає рух конструкції в залежності від напрямку вітру.
Виносили прапор 20 військовослужбовців на чолі з ветераном АТО Олександром Терещенком та мамою загиблого військового Русланою Миронюк.
30 листопада "Суднобудівно-судноремонтний завод "НІБУЛОН" та французька компанія ОСЕА підписали договір щодо будівництва п'яти швидкісних патрульних прикордонних катерів. Судна мали побудувати в рамках реалізації урядового проєкту щодо посилення системи морської безпеки та охорони кордону України.
У Куцурубській громаді, що на Миколаївщині, завершилися розкопки кургану, що тривали весь 2021 рік. Археологи дослідили 12 поховальних комплексів кургану, що був утворений приблизно в середині 4-го тисячоліття до нашої ери.
Спортивні успіхи миколаївців
Борець Парвіз Насібов здобув срібну нагороду на Олімпійських Іграх у Токіо у вазі до 67 кг. Насібов першим із представників України пройшов у фінал Олімпіади у боротьбі. Свій шлях у єдиборстві Насібов розпочинав у Миколаєві під керівництвом тренера Миколи Салєєва.
На Паралімпіаді у Токіо, що відбулась з 25 серпня по 6 вересня, миколаївська спортсменка Анна Гонтар здобула бронзу.
2022 | Рік пекельної боротьби за свободу
Для Миколаївщини 2022-й став роком випробувань, боротьби за власні кордони, відстоювання української ідентичності. Вибухи, повітряні тривоги, окупація — миколаївці відчули на собі жахіття війни.
Початок великої війни: злети та падіння
1 січня 2022 року набув чинності Закон "Про основи національного спротиву". На території Миколаївської області дислокувалися п’ять батальйонів сил територіальної оборони — в кожному з чотирьох районів — Первомайському, Вознесенському, Баштанському та Миколаївському — та в обласному центрі. Вони мали займатися охороною кордонів і важливих державних об’єктів, а також забезпечувати громадський порядок та боротися з контрдиверсійними силами противника.
Миколаївський фристайліст Олександр Абраменко виборов срібну нагороду з лижної акробатики на Зимових Олімпійських іграх-2022 у Пекіні, що відбувалися з 4 по 20 лютого. У суперфіналі український фристайліст показав другий результат. А у фінал пройшов з п'ятим результатом.
З 23 лютого, відповідно до закону України "Про правовий режим надзвичайного стану" на території області почав діяти оперативний штаб для координації дій в умовах надзвичайного стану. Штаб очолив голова Миколаївської облдержадміністрації Віталій Кім.
24 лютого почалося повномасштабне вторгнення Російської Федерації на територію України. Перші вибухи у Миколаєві пролунали близько 05:00. Військова авіація РФ завдала авіаудар по території Очаківського військового порту. Бої за Миколаїв тривали з 24 лютого до 10 листопада 2022 року.
У ніч з 1 на 2 березня на Миколаївщині відбулася перша наступальна операція: збройні формування РФ намагалися оточити місто та взяти його у "кільце". Один з вирішальних боїв за Кульбакінський аеродром відбувся 4 березня 2022 року. У ніч проти 7 березня російські війська здійснили масований артилерійський обстріл Миколаєва. Збройні Сили України 9-го та 10-го березня атакували війська Російської Федерації. Після двох днів боїв російські війська відступили.
У Миколаєві міська влада організувала централізовану евакуацію людей з міста у два напрямки — до Одеського залізничного вокзалу та до пункту пропуску "Паланка" на кордоні з Молдовою.
1 березня 2022 року у Баштанці бійці територіальної оборони ЗСУ, військовослужбовці, добровольці вступили у бій із pocійськими військами, розбили колону техніки з понад 300 бойових машин та захопили трофеї.
2 березня колони російської техніки зайшли до Вознесенська в ході спроби наступу на Одесу та захоплення Південноукраїнської атомної електростанції. В той день Збройні сили України підірвали три мости на території громади. Південний мікрорайон Вознесенська — Болгарка був окупований військами РФ.
Бойові дії на території Вознесенської громади з різною інтенсивністю тривали два тижні. Ліквідація прориву російських військ до Вознесенська завершилась 15 березня, росіянам закрили шлях до Одеси та Південноукраїнської АЕС.
19-го березня після тижневих бомбардувань військові РФ захопили Снігурівську громаду. Окупація тривала до 10 листопада. Протягом 9 місяців військові РФ забирали у місцевих машини, грабували, допитували. Російські війська облаштували у місті катівні, одна з виявлених локацій — будівля районного відділу поліції.
За спротив окупаційним військам 24 березня президент Володимир Зеленський присвоїв Миколаєву звання міста-героя.
29 березня 2022 року російська ракета вдарила по будівлі Миколаївської обласної ради. Було зруйновано девʼять поверхів центральної секції. Тоді загинуло 37 людей, котрі перебували на роботі та чергуванні.
3 квітня на півночі Миколаївщини розпочалася сівба сільськогосподарських культур. Поля регіону засіяли горохом, ячменем, підготували до сівби соняшник. Аграріїв південного краю не зупинили ні бойові дії, ні замінування полів.
12 квітня — внаслідок удару російських військ по водогону Дніпро-Миколаїв на території Херсонської області Миколаїв залишився без питної води.
У місті організували підвезення води з різних міст України. 8 травня в Миколаєві розпочалось заповнення водопровідної системи водою з річки Південний Буг. Також до міських мереж вже під'єднали частину свердловин. За два роки у місті встановили понад 250 точок видачі питної води.
У травні 2022 року розпочався процес дерусифікації миколаївських бібліотек. У бібліотеках почали вилучати видання, які пропагують війну, національну та релігійну ворожнечу, звеличують Росію та її лідерів.
10 листопада Сили оборони України, в ході контрнаступу на Херсон звільнили Снігурівку та населені пункти громади, відкинувши російські війська на лівий берег Дніпра.
12 листопада у Миколаєві розпочав роботу "Південний консультаційний центр Координаційного штабу з питань поводження із військовополоненими", де надають юридичну, психологічну та іншу допомогу сім‘ям полонених та тим, кого повернули додому.
14 листопада Укрзалізниця вперше з початку повномасштабного вторгнення відновила пасажирське залізничне сполучення з Миколаєвом. 15 листопада до залізничного вокзалу в Миколаєві прибув потяг № 122/121 Київ — Миколаїв. До міста приїхали орієнтовно 50 пасажирів.
18 листопада Мінагрополітики повідомило, що аграрії Миколаївщини першими в Україні завершили збирання цьогорічного врожаю всіх сільськогосподарських культур. В області намолотили два мільйони тонн зернових та зернобобових.
Внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну протягом 2022 року на Миколаївщині зазнали пошкоджень 33 територіальні громади, понад 9,5 тисяч об’єктів. Найбільш постраждалі громади — Галицинівська, Первомайська, Шевченківська, Баштанська, Снігурівська, Широківська.
2023 | Борімося — поборемо
Миколаївщина стала першим регіоном України, де у березні 2023-го року почалося гуманітарне розмінування сільгоспземель. До області були спрямовані інженерно-саперні підрозділи ЗСУ, піротехнічні підрозділи ДСНС, залучені іноземні оператори.
У березні театри і музеї області, що були закриті для відвідувачів від початку повномасштабного вторгнення РФ, відновили роботу з урахуванням безпекових умов.
6 червня російські війська підірвали Каховську ГЕС в Херсонській області. Наслідки підняття рівня води були зафіксовані у 10 територіальних громадах Миколаївщини. В області було пошкоджено 562 будинки, деякі населені пункти повністю або частково затоплені. Понад тисяча гектарів полів в області не були засіяні або втратили врожай через затоплення.
У липні на чемпіонаті світу з фехтування українська спортсменка Ольга Харлан відмовилася після бою тиснути руку суперниці, нейтральній фехтувальниці з Росії. Харлан отримала "чорну картку". Після скандалу з дискваліфікацією вболівальники виступили на підтримку Ольги, а Федерація фехтування України подала протест на рішення організаторів змагань.
Міжнародний олімпійський комітет надав їй автоматичне місце на Ігри-2024 у Парижі. На наступний день після дискваліфікації Міжнародна федерація фехтування "призупинила" своє рішення.
25 серпня на Хрещатику у Києві миколаївські волонтери розгорнули найбільшу маскувальну сітку в Україні завдовжки близько одного кілометра. Її занесли до книги рекордів України, як найбільшу сітку для Збройних Сил.
25 вересня в Южноукраїнську підбили підсумки громадського обговорення щодо перейменування міста. Найбільша кількість містян висловилась за назву Південноукраїнськ.
А 10 грудня у Миколаєві і одночасно у 12 містах України відбулась акція "Не мовчи! Полон вбиває!". Мета заходу — привернути увагу не тільки влади, але й світової спільноти до проблеми українських полонених. Акція триває щонеділі й донині.
2024 | Велика війна — два роки потому
24 лютого — друга річниця вторгнення Росію в Україну. На Миколаївщині з 52 територіальних громад 21 перебувала у зоні бойових дій, 108 населених пунктів були окуповані. Відновлювати пошкоджену внаслідок бойових дій та обстрілів інфраструктуру в області почали наприкінці листопада 2022 року. У громадах ремонтують будинки, навчальні заклади, амбулаторії та комунікації. Відремонтували понад 30 відсотків пошкоджених об'єктів.
Близько 288 тисяч гектарів землі Миколаївщини потребують обстеження, 11 тисяч з них вже розміновані. Збитки аграріїв області від російської агресії склали понад п’ять з половиною мільярдів доларів США. Під тимчасовою окупацією залишається територія Кінбурнської коси, з якої росіяни обстрілюють Миколаївщину та інші регіони України.
7 березня у Снігурівській та Шевченківській громадах ввели в експлуатацію два мости, які зруйнували війська РФ. Станом на березень 2024 року у Миколаївській області відновили 22 мости.
20 березня завершено процес націоналізації ТОВ "Миколаївський глиноземний завод" — найбільшого в Україні та одного з найбільших в Європі підприємств кольорової металургії. Підприємство передано під повне управління Фонду державного майна України. З початку 2000-х років підприємство контролював російський олігарх Олег Дерипаска.
31 травня в Україну повернули п’ятьох вихованців Новопетрівського інтернату Миколаївської області. У 2022 році дітей росіяни вивезли спочатку на окуповану територію, а потім в Анапу Краснодарського краю. За інформацією міськради, четверо дітей поїдуть у нові сім'ї, а 17-річна дівчина з вересня почне навчання в професійному ліцеї.
На Миколаївщині житель Вознесенська Георгій Чижевський у 100 років встановив три світових рекорди з плавання брасом у своїй категорії. Чоловік став переможцем літніх всеукраїнських змагань серед членів клубу "Мастерс". До цього чоловік встановив 12 світових рекордів. Має чотири золоті та чотири срібні медалі на першостях світу.
У Первомайську рішенням ОВА перейменовано півтори сотні вулиць, відповідно до закону про деколонізацію. Цьому передували громадські обговорення за участі краєзнавців, істориків, письменників.
На ХХІІ літніх Олімпійськіх іграх, що тривали з 26 липня по 11 серпня у Парижі, українські спортсмени вибороли 12 медалей.Три нагороди у вихованців миколаївського спорту: бронза і золото у фехтувальниці Ольги Харлан, срібло у борця Парвіза Насібова. Україна посіла 22-ге місце в медальному заліку Олімпіади-2024.
Незалежність — 33
24 серпня 2024 року Миколаївщина відзначає 33-тю річницю незалежності України. У місті та області відбувся марш вишиванок — майже 50 людей зібралися в центрі міста, щоб заспівати патріотичні пісні та підняти національні прапори.
Також у Миколаєві до Дня Незалежності організували ходу. Захід розпочався біля пам’ятника Тарасу Шевченку, куди прийшли 26 учасників з квітами та прапорами. Тут учасники ходи збираються з 1992-го щороку 24 серпня.
У цей день в Миколаївському міському палаці культури та урочистих подій шість пар наречених створили родини. На церемонію розпису прийшли рідні та друзі. Серед наречених — військовослужбовці, рятувальники та поліцейські.
Президент України з нагоди Дня Незалежності надав двом миколаївцям звання "Заслужений" — завідувачці відділення КНП "Обласна офтальмологічна лікарня" Галині Діденко ("Заслужений лікар") та актору Олександру Магльованному ("Заслужений артист України"). Документ про відзначення Володимир Зеленський підписав 23 серпня 2024 року.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.