"Хочеш їсти мед — заведи пасіку": як бджолярі Миколаївщини виробляють мед

На Миколаївщині до кінця 2024 року пасічники планують зібрати дві тисячі тонн меду. Це на три тисячі менше, порівняно з минулим роком. Станом на 20 серпня вартість меду на експорт становить один долар за один кілограм.

Про бджільництво та виробництво меду кореспондентам Суспільного розповів голова спілки пасічників Миколаївщини Андрій Галдін.

Чоловік займається бджільництвом понад 20 років, нині очолює спілку пасічників у регіоні. Каже, спека впливає на працездатність бджіл.

"Весна почалася на два тижні раніше і відповідно бджола ще не була готова до перших "взятків", — говорить пасічник.

Бджоляр утримує понад 200 вуликів. Чоловік експериментує із розведенням різних видів бджіл, зокрема має карпатських та італійських.

"Пасічники шукають більш миролюбну та продуктивну бджолу, яка витримує високі температури. Тобто пасічники шукають різні альтернативні закордонні породи бджіл. І це, на жаль, через те, що у нас немає селекції нашої української степової бджоли", — розповідає Андрій Галдін.

Бджоли на сотах. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Бджоляр зазначає, при завершенні відбору меду можна побачити, що він містить крихти воску. Крім того, мед треба профільтрувати через два сита та відстояти.

"(Мед — ред.) як вода йде, одразу формує певну горочку. Це означає, що мед зрілий, відповідно низької вологості, високоякісний і придатний до споживання", — розповідає чоловік.

Пасічник каже, бджоли збирають мед з акації, різнотрав’я та соняшника. Додає, при зборі меду, всі комірки стільника потрібно розкрити.

"Розкриваємо зазвичай ножем. Оцей шар, який розкривається, він самий корисний, в цьому стільнику", — каже Андрій.

Пасічник говорить, цьогоріч планує зібрати до 50 кілограмів меду з одного вулика, проте отримує до 20 кілограмів.

"Наприклад, соняшник пів тисячі гектарів землі, то бджолина сім’я на день здатна принести до 10 кілограмів меду. На зараз ціна самого дешевого меду, наприклад, різнотрав’я складає 500 гривень за трилітрову банку", — розповідає бджоляр.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.