У Миколаївському академічному театрі презентували фотовиставку про жінок в армії. "Війна — це для тебе що?" — це питання пронизує історії десяти героїнь. Проєкт має на меті показати, що жінки й чоловіки мають однакові права, й можуть виконувати різні обов'язки у війську. Експозиція триватиме місяць.
Про це восьмого серпня кореспондентам Суспільного розповіла позаштатна радниця командира військової частини з гендерних питань Ірина Ільясова.
Як правило, коли говорять про війну — жінку асоціюють з тилом, "з тією, яка чекає, підтримує й зустрічає", говорить Ірина.
"Жінки теж є у Збройних силах, але як правило про їх участь у війні замовчується. А ми є, і як би хто не казав, як нам важко, а нам дійсно іноді буває важко, ніхто не сказав: "Та ні, хлопці, я в такі ігри не граю — я пішла", — розповідає радниця.
Ідея зробити фотопроєкт виникла в організаторки під час чергування на роботі. Для неї важливим було показати, що жінки є в армії й на війні на рівні з чоловіками. Попри те, як зауважила Ірина, жінки залишаються бути мамами, коханими, сестрами, дочками.
Сама ж Ірина у війську з 2016 року, так само як і більшість жінок на фотографіях — пішли добровольцями ще до початку повномасштабної війни. З початку повномасштабного вторгнення виконувала бойові завдання у складі підрозділу.
"На фотографії — це моя історія. Я стою над дітьми у зруйнованому будинку, тому що Миколаїв довгий час був під обстрілами. Трьох дітей ми не вивезли, адже чоловік теж військовий. І у кожного своя історія. Хтось залишив сім'ю у Херсоні в окупації. Хтось досі не повернувся. Хтось був на навчанні й не міг дістатись дому, а вже не було куди вертатись", — говорить Ірина Ільясова.
Одна з учасниць проєкту Аліна Кирошок говорить, стабільність — це те, що замотивувало її йти до армії. Вона обіймає посаду відповідальної виконавиці персоналу штабу. Жінка має дипломи соціолога і психолога, втім вирішила піти слідами чоловіка — він також військовослужбовець.
"З початком війни моє ставлення до вибору професії не змінилося. Я досі впевнена, що правильно зробила вибір".
Аліна каже, найбільша різниця між чоловіками й жінками — різні організми. "Ми менш витриваліші, чоловіки фізично витриваліші, а ми, мабуть, психологічно", — додає військова.
На сьогодні жінки виконують повноцінні ролі військових: складні завдання у бойових умовах й забезпечують тил, говорить відвідувач експозиції Віталій. Найбільше з картин чоловікові запам'яталася історія вдови, яка виконує бойові завдання, маючи двох синів.
"Попри те, що вона одна головна в сім'ї, вона пішла, мобілізувалась і служить війську".
Зі слів організаторки Ірини Ільясової виставки планують демонструвати й в інших містах України, починаючи з півдня.
"Мені важливо, щоб бачили, що ми живі. І ми є. Я є така ж, як ви, така ж, як вона. Я теж люблю носити гарне плаття, робити гарну зачіску. Але я можу вдягнути цю форму і піти захищати свою країну".
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.