Тролейбуси не отримали: "Миколаївелектротранс" припинив співпрацю з Білорусією

У 2024 році між комунальним підприємством "Миколаївелектротранс" та консорціумомФорма тимчасового об'єднання підприємств з метою вирішення конкретних завдань і проблем, здійснення великих інвестиційних, науково-технічних, соціальних, екологічних проектів. компаній у складі білоруського підприємства "Белкомунмаш" та ТОВ "БКМ-Україна" розірвано контракт щодо поставки у Миколаїв 20 тролейбусів з автономним ходом. Судовий процес розпочався ще у 2022 році. Звернення до суду дозволило зберегти 167 мільйонів гривень, які належать Європейському банку реконструкції та розвитку.

Про припинення співпраці кореспондентам Суспільного розповів заступник директора КП "Миколаївелектротранс" Микола Копійка.

Заступник директора "Миколаївелектротрансу" Микола Копійка зазначає, у 2021 році між КП "Миколаївелектротранс" та консорціумом у складі "Белкомунмаш" і ТОВ "БКМ-Україна" був укладений контракт щодо постачання та обслуговування тролейбусів з автономним ходом. Чоловік каже, білоруська компанія не поставила жодного тролейбуса до Миколаєва.

"Листом від 28 лютого 2022 року ТОВ “БКМ-Україна” повідомило нас про настання форс-мажорних обставин, та, як наслідок, неможливості виконання контракту і перенесення термінів постачання до закінчення термінів воєнного стану".
Заступник директора "Миколаївелектротрансу" Микола Копійка. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

"Враховуючи гостру потребу в оновленні комунального транспорту та його недостатність для забезпечення потреб містян, а також неможливість мати господарські відносини з країною, яка підтримує агресора нами було ініційоване розірвання контракту в односторонньому порядку", — говорить Копійка.

Проте, додає Микола Копійка, товариство з обмеженою відповідальністю "БКМ-Україна" звернулося з позовом до суду. У січні 2023 року суд визнав одностороннє розірвання контракту недійсним.

Тролейбус. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Микола Копійка каже, після звернення обласної прокуратури із позовом до суду "Миколаївелектротранс" розірвав контракт з білоруською компанією та повернув близько 500 тисяч євро сплаченого завчасно авансу.

"Товариство запропонувало нам поставити інші тролейбуси, технічні характеристики яких, пасажиромісткість, запас автономного руху та максимальна швидкість відрізнялася від передбаченої контрактом", — розповідає чоловік.

Тролейбус зсередини. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Начальниця відділу миколаївської обласної прокуратури Людмила Жмура говорить, КП "Миколаївелектротранс" продовжувало виконувати умови кредитного договору з Європейським банком реконструкції та розвитку, яким передбачено сплачування відповідних платежів. Проте, додає Людмила, підприємство тролейбусів так і не отримало.

"Господарським судом нашої області закрито провадження у справі за позовом керівника Окружної прокуратури міста Миколаєва в інтересах держави в особі Миколаївської міської ради та комунального підприємства міської ради "Миколаївелектротранс" до Товариства з обмеженою відповідальністю "БКМ-Україна", а також відкритого Акціонерного товариства "Керуюча компанія холдингу "Белкоммунмаш" про постачання 20-ти 12-метрових низькопідлогових тролейбусів вартістю близько 167 мільйонів гривень у зв’язку з тим, що сторони добровільно розірвали цей контракт", — каже Людмила Жмура.

Начальниця відділу миколаївської обласної прокуратури Людмила Жмура. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Зі слів Миколи Копійки, після розірвання договору КП "Миколаївелектротранс" зберегло 167 мільйонів гривень кредиту Європейського банку реконструкції та розвитку. Чоловік говорить, у 2024 році підприємство уклало договір з вітчизняною компанією "Політтехносервіс".

Водійське сиідіння. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Станом на сьоме серпня 2024 року у Миколаєві курсує п’ять тролейбусів з автономним ходом, ще 26 — місто має отримати за договором до травня 2025 року.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.