Після звільнення Снігурівщини восени 2022 року фермерське господарство у Баштанському районі Миколаївщини майже рік витратило на відновлення дощувальних машин, що були розбиті внаслідок російських обстрілів. Станом на серпень 2024 року аграрії обробляють 1200 гектарів земель, половину ріллі поливають дощувальними машинами "Фрегат".
Про те, як відновлюють господарство після втрат і руйнувань кореспондентам Суспільного розповів керівник Володимир Косєй.
Завдяки зрошенню вдається отримувати до 30 центнерів соняшника з одного гектара посівів. Облаштовувати систему поливу почали сім років тому — встановили насосну станцію.
Після повномасштабного вторгнення Росії фермерське господарство опинилися на лінії розмежування, говорить директор Косєй.
"У цей період йшли дуже активні бойові дії. Доходило до того, що за три години до нас було до ста влучань. Ми провели експертизу, рівень збитків у нас величезний — близько 42 мільйонів (гривень — ред.)", — розповідає Володимир Косєй.
Фермери втратили весь врожай 2022 року, були повністю знищені зерносховища на току, пошкоджена техніка, зазнали руйнувань будівлі. Під час боїв, каже керівник, допомагали доставляти гуманітарну допомогу та знаряддя бійцям Збройних сил України.
"Допомагали їм з ремонтом техніки. Вся техніка, яка у нас була — особливо вантажний транспорт — усі брали участь у бойових діях", — додає Косєй.
Аби врятувати польову техніку від російських обстрілів, вивозили її у сусіднє село. Комбайни, трактори — майже все евакуювали під час атак, говорить механізатор Іван Мандзіловський.
Врожайність пшениці та ячменю цього року — до сорока центнерів з гектара. Соняшник лише починають збирати, сподіваються на непоганий врожай, принаймні на зрошуваних площах.
"Посуха у нас, ви що не бачите? Дощів немає, ставимо "Фрегати", поливаємо — якось витягуємося", — каже Мандзіловський.
Зі слів директора господарства, близько половини складських приміщень відбудували. У них можуть зберігати зерно до наступного року, щоб продати за кращою ціною.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.