Дерусифікація публічного простору: у Миколаєві підбили підсумки громадського опитування про перейменування топонімів

Григорій Потьомкін і Марко Кропивницький на фоні табличок з назвами вулиць у Миколаєві. Колаж Суспільне Миколаїв

У Миколаєві завершилося опитування містян щодо нових назв для 189 об’єктів топоніміки. Вони підлягають перейменуванню на виконання Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії", який зокрема передбачає перейменування вулиць, що є маркерами російської імперської політики та пов’язані з країною-агресором.

Про результати голосування першого липня повідомили в Миколаївській міській раді.

Нові назви запропонували міська топонімічна комісія, громадськість, організації та установи. Принципова позиція міського голови Олександра Сєнкевича полягала в тому, що влада ухвалюватиме зважене рішення про перейменування на підставі результатів громадського обговорення.

Містяни і зареєстровані в Миколаєві внутрішньо переміщені люди з 24 квітня по 24 червня 2024 року голосували на платформі електронних консультацій e-DEM, подавали пропозиції щодо перейменування на електронну пошту, а також офлайн у туристично-інформаційному центрі, заповнивши бланк для голосування.

У звіті міськради є докладні результати, які враховують підрахунок усіх видів обговорення.

Площа Соборна у Миколаєві, міська рада, академічний художній драматичний театр, 12 червня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Яна Тітуренко

Результати опитування

Оскільки пропозиції міської топонімічної комісії враховували результати опитування миколаївців щодо майбутніх назв топонімічних об’єктів, що відбулось в 2023 році, то під час громадських обговорень більшість цих пропозицій містяни підтримали.

Серед них близько чверті — найменування на честь полеглих у російсько-українській війні героїв.

П’ята частина — назви, пов’язані із вшануванням діячів культури, науки (переважно українських), видатних постатей земляків. Так, вулиці обласного міста мають зазвучати іменами Григорія Сковороди, Василя Стуса, Михайля Семенка, Сергія Параджанова, Миколи Хвильового, Марка Кропивницького, Панаса Саксаганського та інших художників, письменників, акторів, композиторів, науковців.

Дві вулиці мають повернути свої історичні назви. Решту назв можна умовно віднести до нейтральних, а 17 топонімів мають змінитися у зв’язку з нормами правопису за рекомендаціями Інституту української мови НАН України.

Цікаво, що з метою усунення дублювання в межах територіальної громади десять нейтральних найменувань — Абрикосова (Варварівка), Хвойна, Рябінова, Березова, Вишнева (Соляні) тощо — мають заступити імена воїнів-миколаївців, які загинули в сучасній війні.

Будинок Кроля по вулиці Декабристів. Євгеній Васюков "Архітектура Миколаєва"

Проте, деякі назви, що запропонувала громадськість, набрали значно більше голосів, ніж пропозиції топонімічної комісії.

Також зауважимо, що зі 189 топонімів зі списку обговорення п’ять "зійшли з дистанції" здебільшого через відсутність підтримки перейменування назв, що дублюються в межах міста.

Найрейтинговіші позиції та вулиці старого центру

Найбільшу підтримку миколаївців під час обговорень отримала пропозиція громадськості щодо перейменування вулиці Декабристів на вулицю імені Гліба Бабіча, відомого миколаївця, поета, пісняра, військового і волонтера, який загинув на Сході країни два роки тому. Це підтверджує і кількість схвальних реакції та коментарів під дописом Суспільне Миколаїв у фейсбуці. Принагідно зазначимо, що топонімічна комісія запропонувала перейменувати на честь Гліба Бабіча на околиці міста вулицю, яка навіть не підпадає під дію законодавства і наразі має залишити свою назву.

Також втричі "обійшла" пропозицію комісії ініціатива громадськості перейменувати вулицю Чкалова на честь земляка, полковника, бойового льотчика 1 класу, Героя України Ігоря Бедзая. Саме таке перейменування підтримало своїм листом до міської та обласної влади Командування ВМС ЗС України.

Звісно, найбільшу увагу привернуло перейменування вулиць старого центру Миколаєва.

Будинок Фалєєва в Миколаєві. Архів Суспільне Миколаїв

Крім зазначених вулиць, голосування виразно унаочнило підтримку від миколаївців таких пропозицій:

  • вулиця Нікольська — вулиця Вадима Благовісного, Героя України, полковника Повітряних Сил ЗСУ, який служив у миколаївській бригаді;
  • вулиця Потьомкінська — вулиця Марка Кропивницького, українського письменника, драматурга, театрального режисера і актора;
  • вулиця Адмірала Макарова — вулиця Католицька (історична назва);
  • вулиця Лягіна — вулиця Дениса Янтаря, миколаївця, ветерана російсько-української війни у складі батальйону "Азов";
  • вулиця Фалєєвська — вулиця Олексія Вадатурського, українського агропідприємця, Героя України;
  • вулиця Пушкінська — вулиця Аркасівська, на честь народженого в Миколаєві культурного діяча, письменника, композитора, історика, засновника і незмінного очільника миколаївської "Просвіти", а також усієї династії Аркасів;
  • вулиця Наваринська — вулиця Андрія Покровського, адмірала, головного командира Чорного і Азовського морів, міністра морських справ УНР, Миколаївського градоначальника і начальника гарнізону Миколаєва.
Табличка на стіні будинку з назвою вулиці. Миколаїв, 2023 рік. Архів Суспільне Миколаїв

Слід додати, що значну частину цих пропозицій висунула громадськість, топонімічна комісія не вбачала необхідності у перейменуванні вулиць Декабристів, Фалеєвської та Нікольської (щодо останньої, висунувши аргумент, ніби вона асоціюється з субкультурним найменуванням міста "Ніко"), а вулиця Макарова потрапила до списку під суспільним тиском.

Проблемні питання

У відведений законом термін з 27 липня 2023 року по 27 квітня 2024 року ані міська рада, ані голова міста не скористалися своїми повноваженнями щодо перейменування вулиць. Таким чином Миколаїв став єдиним неокупованим обласним центром, який відзначився такою безініціативністю. За весь час від початку повномасштабного вторгнення Росії змінив назву лише один топонім: вулиця Московська в центрі міста рішенням депутатів міськради від 28 липня 2022 року стала Маріупольською.

Табличка з назвою вулиці у Миколаєві, 2023 рік. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко

На відміну від Миколаєва, у сусідніх обласних центрах процес перейменування міської топоніміки хоч і не без проблем, проте відбувався. Так, на момент передачі повноважень з перейменувань обласній владі в Одесі рішеннями міської ради та розпорядженням міського голови свою назву змінили два райони міста, 210 вулиць та провулків.

У прифронтовому Херсоні, за інформацією Херсонської міської військової адміністрації, знайшли можливість запровадити громадські обговорення і перейменувати 176 топонімів.

Одна з вулиць Миколаєва, липень 2023 року. Архів Суспільне Миколаїв

Проблемним моментом є також те, що міська топонімічна комісія, попри експертні висновки Українського інституту національної пам’яті, вирішила залишити без змін назви таких вулиць:

  • Декабристів
  • Першотравнева (вулиця та два провулки)
  • Гагаріна (Тернівка)

Те, що громадськість висунула свої пропозиції щодо вулиць Декабристів та Гагаріна, у підсумку змінило ситуацію. Одна з "першотравневих" має бути змінена з метою усунення дублювання назв у межах громади. Решту комісія не розглядала і не виносила на голосування. Примітно, що вулиця Червоних Майовщиків була перейменована на виконання декомунізаційного закону ще в 2016 році розпорядженням міського голови. Проте Першотравневі через відсутність у назві чіткого радянського маркування топонімічна комісія вирішила не чіпати, очевидно, не побачивши в цій назві просування засобами топоніміки ідеї єдиного російського імперського простору.

Залишається надія, що обласна адміністрація усуне цю очевидну радянську ідеологему з політично-пропагандистським забарвленням з публічного простору.

Табличка зі старою топонімічною назвою на споруді, що розташована на перетині вулиць у Миколаєві, 31 січня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Підсумки

У коментарі Суспільному головний архітектор міста, директор департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради Євген Поляков підсумував процес громадських обговорень:

"Незважаючи на довготривалі процедурні питання з ухвалення порядку проведення електронних консультацій для того, щоб залучити якомога більше населення для обговорення перейменувань топонімів у місті Миколаєві, нам все-таки вдалося почати і завершити цей процес. У принципі, як ми і думали, він показав, що найбільшу кількість містян вдалося залучити завдяки електронному майданчику, через який люди в зручний для себе спосіб віддали голоси за ті пропозиції, які вони вважали більш змістовними та обґрунтованими. Також це стосується можливості надати альтернативні пропозиції, які в деяких випадках підтримали інші члени громади", — сказав головний архітектор.

Ми побачили ті помилки, яких припустилася топонімічна комісія в розумінні запитів суспільства, громадськості. Більшість пропозицій комісії було підтримано, але виявлені нагальні питання викликали нові, більш якісні і правильні пропозиції, які активно були підтримані учасниками громадських обговорень. Це нормальний процес. У результаті сформоване загальне бачення містом питання щодо перейменування топонімів на території Миколаєва.

Наступний крок у впровадженні нових назв — розпорядження має підписати начальник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім.

Нижня Набережна у Миколаєві, липень 2023 року. Архів Суспільне Миколаїв

Нагадаємо, що у квітні 2024 року міська влада детально роз’яснювала, що перейменування міських топонімів є вимогою чинного законодавства та здійснюється з урахуванням думки громадськості. А також те, що перейменування об'єктів топоніміки не чинить додаткового фінансового навантаження ні на суб'єктів господарювання, ні на жителів територіальної громади

Діна Плетенчук, Суспільне Одеса

Спеціально для Суспільне Миколаїв

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.