На Миколаївщині волонтери міжнародного гуманітарного проєкту "Let`s do it Ukraine SOS" ліквідовують наслідки підриву греблі Каховської ГЕС. Волонтери та працівники спеціалізованих компаній просушують постраждалі внаслідок повені будинки, проводять дезінфекцію та пест-контрольЦе комплекс заходів (дератизація, дезінсекція, дезінфекція), спрямований на знищення, регулювання чисельності комах, гризунів, мікроорганізмів..
Про це кореспондентам Суспільного розповіла під час престуру менеджерка проєкту "Let’s do it Ukraine SOS" Анастасія Баглай.
За словами Анастасії Баглай, допомогу жителям Миколаївщини та Херсонщини надають з літа 2023 року. Вона стала можливою за сприяння організації AWO International та фінансової підтримки Aktion Deutschland Hilft. Інформацію про те, кому потрібна допомога — дізнаються від місцевої влади.
"Насправді є потреба в осушенні приміщень, дезінфекції, пест-контролю від мишей та пацюків. Вони дуже важливі, оскільки без них ми не можемо розпочати ремонтні роботи. Ми плануємо до вересня 2024 року надати допомогу 192 домогосподарствам", — говорить Анастасія.
Жителька Афанасіївки Олена згадує, рік тому внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС рівень води в річці піднявся і її оселя була підтоплена.
"Все, що тут було — втопилося, розвалилося. Ми не встигли нічого винести, бо вода "прийшла" дуже швидко. Ну і вона у нас вище вікон була. Коли була комісія, то написали 1 метр 76 сантиметрів ", — розповідає Олена Шмат.
Наразі, каже жінка, з чоловіком живуть у сусідньому будинку. Намагаються відновити оселю — в цьому їм допомагають волонтери.
"Нам давали осушувач. Водички дуже багато "йшло" на це, десь до 30-35 літрів виходило за добу", — додає Олена.
Зі слів дезінфектора Михайла, після підтоплення на стінах будинку утворилися грибок та пліснява. Відтак наступний етап — запобігання їхньому розповсюдженню.
"Спочатку ми заходимо і робимо маленьку інспекцію — перевіряємо, щоб не було небезпечних предметів, голих дротів, тому що розчин водорозчинний. Потім закривається приміщення десь на годину. Пів години провітрювання, і можна вже заходити", — розповідає Михайло.
Також волонтери допомагають впоратися з наслідками повені й навчальним закладам. Зокрема Снігурівському дитсадку № 7.
"Було дуже багато води. Були мокрі стіни і дуже погано все сохло. І тому нам "Let’s do it Ukraine" надали осушувач і ми завдяки йому могли швидше осушити приміщення. І також вони нам під'єднали саму нашу витяжну систему", — говорить директорка дитсадка Ірина Тімуш.
Аби не допустити підвищення рівня вологості, жінка каже, продовжують включати осушувач, адже щодня на дві години сюди приходять діти.
"Ми беремо участь у проєкті. Працює центр, садочок не працює, на жаль. Взагалі нас в проєкті 65 дітей. Але щодня цифра різна, 20-25 дітей", — додає Ірина Тімуш.
За словами координатора проєкту Василя Лупиноса, нині закупили 8 таких осушувачів, аби по черзі надавати їх людям в користування. Приблизна вартість одного — 40 тисяч гривень.
"Цей пристрій працює за принципом кондиціонера. Тобто коли вода перетворюється в конденсат. І після цього вода потрапляє у відро і потім його виливають, та й все", — говорить Василь Лупинос.
Постраждала від підняття ґрунтових вод внаслідок повені в червні 2023 року і гімназія в Галаганівці, розповідає її директорка Галина Коломоєць.
"Ось там були прям такі грибкові нарості. Ми отримували допомогу від Норвезької ради. Закупили фарбу, матеріали для облаштування підвалу. Дещо своїми силами зробили в коридорі", — говорить Галина Коломоєць.
Василь Лупинос каже, в планах — допомогти зробити повноцінний ремонт в укритті, аби в гімназії змогли розпочати навчальний процес в офлайн форматі.
"Для цього треба буде ще вирівняти стіни, поштукатурити підлогу, стелю і туалет ще зробити. Тому що його зараз теж немає", — додає Василь.
За попередніми підрахунками, для ремонту потрібно приблизно мільйон гривень.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.