Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) оприлюднило результати перевірки обраних за новим ризикоорієнтованим підходом декларацій українських чиновників. Серед обраних — документи від восьми чинних на червень 2024 року представників Миколаївщини: п'ятьох ще перевіряють, по трьох вже є підсумки.
Про необхідність декларування, важливість прозорості та підзвітності детальніше у матеріалі Суспільного.
У повідомленні НАЗК йдеться про те, що Миколаївщина посідає шосте місце за обсягами порушень у деклараціях у грошовому вимірі — 19 мільйонів гривень у перевірених деклараціях наших земляків мають ознаки незаконного збагачення та необґрунтованих активів. Загальна сума по Україні — 555 мільйонів.
Докторка політичних наук, професорка Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова Наталя Ніколаєнко говорить, що декларування доходів чиновників та посадовців важливе для держави, адже відкритість і доброчесність — це те, що від України вимагають міжнародні партнери. Також українське суспільство під час війни стало менш толерантним до корупції.
"Можна говорити про те, що суспільство вбачає сьогодні у корупції, і частково певні громадські організації це підтримують, що корупція була одна з причин того, що у нас у 2014 році розпочалася війна. Тому що корупція у Донецькій і Луганській областях була значно високого рівня. А там де корупція, там і державна зрада. Я б навіть так сказала, що корупцію сьогодні прирівнюють до державної зради", — розповідає Ніколаєнко.
Коментуючи той факт, що Миколаївщина є одним з лідерів за обсягами незаконного збагачення або необґрунтованих активів, виявлених у декларантів, політологиня називає серед можливих причин розслабленість деяких чиновників через прифронтовий статус області — мовляв, героїчним захисникам Миколаївщини немає чого боятися.
"Якщо подивитися корупційні оці всі скандали, корупційну складову діяльності, то Миколаївщина ніколи, вибачте, тут не була десь у кінці рейтингу, ми завжди були у топі 10 областей найбільш корумпованих. Чому? Тому що у нас порти, тому що у нас міжнародна діяльність, тому що у нас допомога міжнародна і так далі. Можливо з цим. Ну і можливо, я перепрошую у наших глядачів, низький рівень призначень за всіх каденцій нашого керівництва", — додає фахівчиня.
Керівник Миколаївського осередку "Спілки економістів України" Олексій Мірошниченко говорить, що запровадження інституту декларування доходів чиновників та посадовців — це природний крок на шляху держави до європейської спільноти.
"Перебування у владі не має бути запобіжником того, що ти є недоторканим, а навпаки до тебе буде більше уваги. Саме тому, коли ми наводимо приклади, що у розвинених країнах чиновники є набагато менш корумпованими — не тому, що вони більш моральні, а тому, що є система політичної конкуренції і є система протидії корупційним діям", — каже чоловік.
Зі слів Олексія Мірошниченка, для економіки країни важливі дві складові, які дозволяє виявити інститут декларування. Перша — несплата податків.
"Коли людина, маючи офіційний невеликий дохід, роз’їжджає на розкішній машині, купує нерухомість і так далі. Або навіть родич якогось керівника — на нього записана нерухомість, а у нього пенсія три тисячі гривень, а за останній рік він купив чи на нього оформили будинок за три мільйони доларів".
Другий фактор — спроба легалізації незаконних прибутків, зазначає економіст.
"Те, що наші деякі депутати зробили кілька років тому: вони задекларували невідомі доходи — "От ми отримали якісь доходи, сплатили з них податки". І їм типу можна вже розкошувати. Але при цьому це є друга складова міжнародної системи боротьби з відмиванням брудних грошей — ти маєш довести, що ці доходи є легальними".
Докторка політичних наук Наталя Ніколаєнко говорить, попри затягування справ проти корупціонерів, не можна послаблювати боротьбу з недоброчесними чиновниками.
"Ми змушені це робити, тому що у нас немає іншого вибору. Або ми це робимо і є з європейською спільнотою, перемагаємо нашого спільного ворога і ворога нашої держави — російського агресора, або просто до нас не прийде допомога, і ніхто підтримувати Україну з таким високим рівнем корупції не буде", — зазначає професорка.
Підтримка рано чи пізно закінчиться, якщо люди толеруватимуть та продукуватимуть корупцію у будь-якому вигляді, додає Наталя Ніколаєнко.
Згідно із Законом України "Про запобігання корупції", щорічні декларації мають подавати посадовці, державні службовці та особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Декларацію потрібно подавати до 31 березня включно року, наступного за звітним. 4 березня 2022 року Верховна Рада ухвалила закон про відтермінування обов’язкової подачі декларацій на період воєнного стану. 12 жовтня 2023 року набули чинності зміни до законів, що відновили декларування.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.