Жителі Миколаєва вважають місто екологічно забрудненим, з відсталою економікою та спостерігають корупцію на місцевому рівні. Крім того, відмічають і низький рівень безпечності та комфортності. У порівнянні з іншими містами України за цими критеріями, Миколаїв посідає ледь не останні сходинки.
Про це йдеться у результатах соцопитування Міжнародного республіканського інституту (IRI)Неприбуткова та непартійна міжнародна організація, яка працює над утвердженням свободи та демократії в усьому світі в Україні.
Міжнародний республіканський інститут провів дев'яте всеукраїнське опитування, щоб зрозуміти, як жителі оцінюють роботу органів місцевого самоврядування в умовах війни.
"Українці вважають, що у процесі післявоєнної відбудови рішення повинні приймати мери та міські ради. Опитування у всіх містах показало, що громадяни зацікавлені в інформації щодо того, скільки коштів отримала місцева влада на реконструкцію та як вони були використані".
Схвалення діяльності місцевої влади
36 відсотків — стільки миколаївців схвалюють діяльність мера міста Сєнкевича. У порівнянні з 2023 роком цей показник впав на 10 відсотків, адже торішнє опитування показало — 46.
Загалом довіра до міської ради становить 35 відсотків. З цими показниками серед інших міст Миколаїв посідає п'яту сходинку — з кінця.
Найнижчий рівень схвалення діяльності мера та міської ради у Запоріжжя та Полтави, найвищий — у Харкова, Хмельницького та Чернігова.
Впав і рівень схвалення діяльності Миколаївської ОВА. Нині він становить 48 відсотків, тоді як у 2023 році був на позначці 73. Проте серед інших міст Миколаїв та Суми — з найвищими результатами.
В той час як, наприклад, у Харкові 65 відсотків населення вважають, що необхідно переобрати діючого мера Ігоря Терехова й на наступний термін, у Миколаєві лише 16 відсотків, які хотіли б бачити Олександра Сєнкевича на посаді й надалі.
Ще 52 відсотки миколаївців вважають, що мер має допрацювати свій термін і на наступних виборах необхідно обрати іншу людину. 23 відсотки за те, щоб міський голова якнайшвидше пішов з посади, і близько 10 відсотків не змогли визначитися з відповіддю.
Поширення корупції на місцевому рівні
За показником поширення корупції на місцевому рівні у опитуванні Миколаїв посідає восьме місце серед інших регіонів з індексом 0,2. Для порівняння, найвищий індекс — 0,3, у Чернівців, Дніпра, Одеси, Львова, Полтави, Івано-Франківська, Вінниці. А найнижчий — 0,1, у Чернігова, Сум, Луцька, Черкас.
Загалом прояви корупції в Україні, згідно з опитуванням, найчастіше зустрічаються у медзакладах, закладах освіти, поліції тощо.
Що стосується загальної картини корупції серед місцевої влади, то українці дають такі характеристики її іміджу:
- корумпований — 38 відсотків;
- непрозорий — 29 відсотків;
- кумівство — 27 відсотків;
- байдужий — 23 відсотки;
- некомпетентний — 19 відсотків;
- компетентний — 17 відсотків;
- відповідальний — 14 відсотків;
- ефективний — 12 відсотків;
- прогресивний — 12 відсотків;
- прозорий — 8 відсотків;
- важко відповісти — 9 відсотків.
Емоційне сприйняття міста
Емоційне сприйняття міста у IRI оцінювали за декількома критеріями. Миколаїв посідає 18 місце серед інших у критерії "Розквітаюче/Занепадаюче" і більше схиляється до останнього. Водночас перше місце посідає Івано-Франківськ, яке місцеві жителі вважають розквітаючим.
На 18 місці Миколаїв і за критерієм "Розвинене/Відстале". Тут лідируючу позицію посідає Вінниця.
За рівнем "Чистоти/Забруднення" Миколаїв посідає передостаннє місце, обігнавши тільки Запоріжжя, у якого найгірший показник. А у критерії "Доглянуте/Не доглянуте" миколаївці більше схиляються до останнього і місто посідає 19 сходинку.
Чи переважають у Миколаєві депресивні настрої сказати важко, адже за індексом критерію "Депресивне/Радісне" місто має показник 0,0 (значення індексу варіює від 2 до -2, де 2 означає Радісне, а -2 — Депресивне — ред.).Найвищі ж показники у Одеси та Вінниці.
За критерієм комфорту Миколаїв знову на передостанньому місці. А за рівнем безпеки — на 18, де показник індексу більше схиляється до варіанту "небезпечне".
Опитування проводилося Соціологічною групою "Рейтинг"Одна з найбільших недержавних та незалежних дослідницьких інституцій в Україні, заснована в 2008 році. Група "Рейтинг" спеціалізується на проведенні всіх видів соціологічних досліджень із дотриманням міжнародних стандартів, затверджених кодексами ESOMAR та WAPOR. на замовлення Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту у 21 місті України з 13 квітня по 14 травня 2024 року за допомогою face-to-face інтерв'ю на дому у респондентів. Вибірка складалася з 16,800 громадян віком від 18 років і старше. Статистична похибка для кожного міста не перевищує ±3,5 відсотка. Досяжність респондентів у середньому склала 49 відсотків.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.