Донорство як спосіб врятувати життя. Що слід знати перед здачею крові — рекомендації фахівця з Миколаєва

Завідувач відділу комплектування донорських кадрів Миколаївської обласної станції переливання крові Євген Попов. Колаж: Суспільне Миколаїв/Getty Images

Миколаївська обласна станція переливання крові від початку повномасштабної війни працює щодоби. Потреба у донорському матеріалі постійна, особливо актуально зараз для Збройних сил України. Одна донація крові можете врятувати три життя.

Про те, що слід знати перед донацією та які міфи існують навколо донорства кореспондентам Суспільного розповів завідувач відділу комплектування донорських кадрів Миколаївської обласної станції переливання крові Євгеном Поповим.

Діяльність станції переливання крові

Взагалі потреба нагальна є, крові багато не буває.

"Зараз у зв’язку з ситуацією, з війною, потреба велика, постійна, групи крові змінюються, резуси змінюються, тому що постраждалі постійно є", — говорить Попов.

Найдефіцитнішою групою крові є четверта негативна, а також перша негативна через її універсальність. Відмінності у потребах важко визначити, адже багато постійних донорів були мобілізовані, поранені або загинули.

"Але прийшли нові донори, багато донорів первісних, які прийшли перший раз, повернулися донори, які вже не здавали, це літні люди, вони підтримали", — розповів він.

Місцева жителька Миколаєва здає кров.

Донорство змінилось, і його динаміка також. Євген Попов зауважив, що змінилася кількість донорів, їх вік та мотиви.

Багато зараз людей відмічають 18-й день народження походом на станцію переливання крові, у деяких є така гарна традиція.

"Раніше вони більш по направленню приходили, тобто до родичів, друзів, і таке інше, а зараз багато людей здають прямо на потреби ЗСУ. І ось така нова категорія донорства в нас з’явилася: донори, які приходять на потреби ЗСУ, підтримати наших", — пояснив він.

Серед донорів побільшало літніх людей, які повернулися до донорства після багатьох років перерви, каже чоловік.

"Вік змінився, побільшало літніх людей, тобто повернулися донори, які вже завершили донорську кар’єру багато років тому, зараз їм є і 60 років, і 70 років. Вони повернулися допомогти, можна сказати, що у них все гарно. Ми беремо у них кров, є аналізи, вони почувають себе гарно і постійно ходять здавати кров", — сказав Попов.

Євген Попов запевняє, якщо людині близько 60 років і більше — це теж донорський вік, і людина може допомогти. Значно зросла кількість жінок серед донорів.

Міфи про донорство

"Міфи, ну, по-перше, які міфи можуть бути? Кров ми не п’ємо, перший міф. Другий міф — у нас все стерильно, все одноразово", — сказав він.

Всі процеси на станції переливання крові відбуваються під суворим контролем та є стерильними.

"Все зберігається окремо, кров вся під наглядом, пакет має кілька етикеток, які заповнюються різними людьми, і вони всі повинні збігатися, багато документації, тому варіант що щось переплутали — це все міфи", — додає завідувач.

Пакети з кров'ю. Getty Images

Донорство також позитивно впливає на здоров'я, розповідає Попов.

"На стан здоров’я воно впливає так: кровотеча це біостимуляція, тобто якщо ви здаєте цільну кров, ви стимулюєтесь, ви омолоджуєтесь, у вас є толерантність до втрати крові, зараз війна і це актуально, і ви допомагаєте людям" — каже чоловік.

У Центрі громадського здоров'я виокремили основні міфи про донорство та процес здачі крові:

  • міф: донорство крові допомагає схуднути. Насправді енерговитрати не компенсують неправильного харчування та браку фізичної активності.
  • міф: донором може бути лише людина з ідеальним здоров’ям. Існує ряд протипоказань — хвороби та період відновлення після них, вживання певних ліків тощо. Але є й відносні фактори — регулярному донору краще не палити.
  • міф: після здачі крові люди непритомніють. Якщо людина не має протипоказань до донорства і правильно підготувалась до процедури, ймовірність виникнення неприємних симптомів після донації дуже низька.

Підготовка донора до здачі крові

Підготовка донора така: спиртне не вживати 48 годин, не вживати жирну їжу, не вживати молочні продукти, яйця, все що жарене.

"Все що можна: сухарі, вода, на воді каша, на воді макарони, хліб з медом, хліб з варенням, сухе печиво типу "Марія", ось такі продукти", — додає Попов.

За даними Центру громадського здоров'я, від куріння слід утримуватися дві години перед здачею крові та дві години після.

Ємності з кров'ю для аналізів. Getty Images

"Треба поїсти ті продукти що я сказав, багато попити, і можете приходити з документом який підтверджує вашу особу, навіть в "Дії". Роздруківки і таке інше, ми все приймемо", — підсумував Євген Попов.

За словами Євгена Попова, з початку повномасштабної війни станція переливання крові працювала щодня. У червні 2024 року заклад повернувся до довоєнного графіку — з понеділка до пʼятниці.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.