Зібрав "Москву" і "Хаймарс": 13-річний миколаївець конструює моделі та волонтерить на Вінниччині

Понад два роки між Миколаєвом і містом Бершадь на Вінниччині живе родина Чубарів. У свої 13 років Михайло займається волонтерською діяльністю, пише листи військовим та знає найвідомішу військову техніку російсько-української війни. На дозвіллі хлопець складає дерев'яні моделі. У його колекції крейсер "Москва", "Байрактар", "Хаймарс" та інші.

Про життя після 24-го лютого 2022 року, волонтерство та листування з українськими військовими кореспондентам Суспільного розповіли 13-річний Михайло Чубар та його мама Ольга.

Вимушена дорога

"Наш Міша — він з дитинства дуже цікавиться кораблями, він малює кораблі змалку, різні кораблі. Він виріс у музеї суднобудування, там його завжди тепло зустрічали", — розповідає мама хлопця Ольга Чубар.

24 лютого 2022 року сім'я була вдома. Михайло збирався до школи: у той день повинна була бути контрольна.

"Перші дні я не розумів, що коїться, що там, де… Просто бачили, що за вікном ракети, гвинтокрили. Ще тільки-тільки 11 (років — ред.) два тижні як виповнилось".
Михайло Чубар

"Поїхали заправилися, купили продуктів. У мене ще батьки у Корабельному районі були. Без батьків я нікуди б не поїхала. Батькові зробили п’ять операцій до війни, і тільки ми його забрали з лікарні — туди був приліт, в онкологію", — додає Ольга.

Сім’я виїхала з Миколаєва наприкінці квітня 2022 року. Зупинилися у місті Бершадь Вінницької області — жили у школі, у класі німецької мови. Згодом знайшли будиночок, розповідає мама Михайла. Тоді ж хлопець дізнався, що місцеві збирають листи для військових, почав писати їм слова підтримки.

"Якось мені це сподобалося, захотів писати, підтримувати. Адже військовим дуже приємно отримувати листи від діток. Я писав — розповідав про своє життя, як я — був як серіал такий. Я їм писав постійно листи, кожен тиждень, вони читали — про життя у цьому місті", — пригадує Михайло.

З особистого архіву родини

У відповідь захисники надіслали конструктор. Це був перший набір Михайла із колекції — "Байрактар", зроблений з фанери.

"Міші дуже цікаво було складати конструктори, він любить працювати руками, щось майструвати. Він часто — навіть якщо не конструктор, то щось інше майструє", — Ольга.

Волонтерська діяльність і дзвінок від мера

Крім листів хлопець почав волонтерити: збирати металеві бляшанки для окопних свічок.

"Брали у коробки, і волонтери відвозили їх туди, і листи відвозили — до банок клали. Робили з різного воску — віск цей збирали у мішки — купували, збирали з друзями і волонтерами. Сестра постійно допомагала, ми постійно разом були", — згадує Міша.

З особистого архіву родини

Влітку 2023 року син і мама рушили до Миколаєва: прогулятися рідним містом, побачити тварин у зоопарку. Саме там Михайла застала неочікувана звістка — їхню родину нагородили. Міський голова запросив

"Дзвонить сестричка, говорить: "Міша, Міша, нас нагородили!". Я такий: "Що сталося? Як, коли, хто?" Вона говорить: "Ну за те, що ми свічки робили, мер міста подзвонив, попросив, щоб я приїхала з татом".

Під час нагородження Михайлу вручили новий конструктор — крейсер "Москва".

"Він дуже великий, там понад 900 деталей, два дні я його складав — годин по п’ять. І інструкція була електронна — тобто ще треба було телефон заряджати. Деякі деталі трошки більші були — я їх робив меншими, деякі деталі менші були — треба було додаткові виготовляти", — розповідає хлопець.

Згодом родині написали військові. Бійці 36-ї окремої бригади морської піхоти подарували розписаний прапор та шеврони, а 110-та механізована бригада — невеличкий прапорець з іменами юних волонтерів.

Колекція дерев'яних моделей військової техніки

"Після "Москви" я купив собі літак "Мрія". Потім після "Мрії" купили"Хаймарс" — зібрали теж. Це останнє, що мені подарували. Думаю весь ряд цих конструкторів зібрати. "Війна в Україні" — там різні моделі ще є", — розповів Михайло.

Мама Михайла розповідає, що в їхній родині чимало суднобудівників, та сам хлопець поки що не визначився, чи хотів би пов'язати своє життя з цією справою.

"Я ще не дуже визначився, куди я хочу піти. Мені дуже подобається справа суднобудування, я захоплююсь цим, постійно моделюю — в мене є просто набір "Lego" для того, щоб моделювати будь-які набори, будь-які конструктори можна самому робити. Я з цього і роблю будь-які кораблі", — сказав хлопець

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.