Вінграновського — у маси: як на Миколаївщині популяризують творчість митця-земляка

Засновник "Вінграновський ART FEST" Олександр Висоцький. Колаж Суспільне Миколаїв/Getty Images/Андрій Мусієнко

"Сеньйорито акаціє...", "Цю жінку я любив", "Перша колискова" — творчість Миколи Вінграновського ми вивчали у школі, та мало хто пам'ятає чи навіть знає, що письменник-шістдесятник — уродженець Миколаївщини. Тут, у місті Первомайськ, митець народився та зростав. На його честь відкрили футуристичний музей-бібліотеку, назвали вулицю, а у 2023 році організували перший в Україні "Вінграновський ART FEST".

Організатор фестивалів "Вінграновський ART FEST" та "ШЕ.FEST" Олександр Висоцький розповів кореспондентам Суспільного про важливість та способи популяризації особистості митця у сьогоденні.

Радянський "спадок" не заохочує людей заглиблюватися у культурний процес

"Не вся молодь інтегрована в культурний процес, не завжди викладаються ці імена в форматі уроків літератури чи історії. Достатньо пристрасно і цікаво, як це мало б бути, бо сучасна людина — вона вже живе в грі, в івентах, в цікавих формах. Люди просто не можуть сприймати такий великий об'єм інформації через пострадянські форми "от давайте ми з вами прочитаємо, вивчимо і продекламуємо". Людей власне треба залучати до певного контакту з Вінграновським.

Колаж Суспільне Миколаїв

Бо якщо не зробити це в форматі зустрічей, концертів, цікавих івентів, художніх виставок, флешмобів в інтернеті, то велика кількість людей просто не зможе дізнатися про нього, бо вона не сприймає старі форми пізнання. Ми ж бачимо, що сьогодні людина книжок в руки може не брати, проте в смартфоні вона читає день і ніч. Вона постійно читає — тільки що вона читає, що вона сприймає, у яких формах? Це треба нормально сприймати і адаптувати культуру.

Зображення згенероване з використанням ШІ

Українська культура дуже цікава, дуже яскрава, в ній є конфлікт, в ній є імена, в ній є історії. Тому проблему ми цю хочемо вирішити і рухаємося до цього саме у форматі фестивалю, який я думаю буде більш успішним і дасть ось цю відомість адекватну, поширеність імені Вінграновського і його віршів через мерч, який ми створюємо, через візуальні ряди, які ми хочемо зробити у середмісті, через класну PR-кампанію, яка розгорнеться з часом у соцмережах.

Зрозуміло, що зв'язані наші руки трохи тим, що воєнний час, кошти повинні йти не на фестивалі в першу чергу, а на потреби війська і безпеки. Проте, оскільки культура живе і держава на це виділяє кошти, ми от пробуємо якраз через донорські такі речі, через співпрацю з різними приватними підприємцями, через Український культурний фонд, згенерувати певні сили, щоб оцю сильну сторону нашої Миколаївщини посилити. Бо насправді запит на це є і якщо ми будемо послідовними, то я думаю, що ми зможемо за кілька років впізнаваність таких людей як Вінграновський підняти".

Протидія культурній агресії та російській облуді

"Українці в принципі не дуже знають свою культуру. Навіть те, що лежить у них під носом, я думаю, що Вінграновський це не виключення, а більше як правило. У багатьох містах є свої зірки, свої великі люди, в кожному регіоні є імена і Україна багата неймовірними людьми в різних галузях.

Направду Вінграновського у Первомайську знають далеко не всі, молодь не цікавиться цими речами. На мою думку, проблема в неправильній роботі взагалі культури на державному рівні. Поява Українського культурного фонду, наприклад, в ці останні роки, це правильний крок, але практики часто застарілі.

Зображення згенероване з використанням ШІ

Нам потрібно зараз захищати південь України від культурної і інформаційної агресії, тому такі постаті як Вінграновський — це ліки, панацея від тієї облуди, яку намагаються на Миколаївщину причепити, обізвати її новоросією. Тому наявність Вінграновського і таких як він — це головний доказ того, що південь України є суто українським, невід'ємним, питомим, таким тричі українським регіоном.

Бо у нас не виникло тут російських поетів, у нас не виникло тут грецьких поетів чи німецьких, чи турецьких — у нас є український геній, який виріс на нашій землі. А він все, що в нього є українське взяв з оточення свого, бо він народився в суперкраїні на півдні.

Я просто бачу, що в нас час, коли йде настільки історичний злам, коли ми проходимо декомунізацію, деколонізацію, в нас є розуміння, що ми далі не можемо бути проросійським регіоном і державою і нам потрібно культурне поле наповнити українським.

Зображення згенероване з використанням ШІ

Багатьом здається, що нам нічим його наповнити, а я просто дивуюся, тому що коли в нас є Вінграновський, Мозолевський, Антонюк, Різниченко — нам не треба ніде нічого шукати, велика культура, велика література в нас є. Вона просто неймовірна! Вінграновський — це взагалі вершина літератури 20 сторіччя".

"Він мене надихає, я закоханий у його творчість"

"Річ у тому, що я народився на Богополі — у тому ж мікрорайоні Первомайська, де виріс і Микола Степанович, і я ходив у ту ж саму школу, де він навчався. Тому я з дитинства читав вірші Вінграновського на різних заходах і на конкурсах читців. Ось ці всі шкільні творчі процеси молодіжні, вони мене не оминули, тому я знав про Вінграновського з малих літ і він мене надихав, я закоханий у його творчість.

Андрій Мусієнко

Тому коли переїхав жити у місто Київ, а я тут вже живу переважно більшу частину свого життя, з 2005 року, то в мене дуже тісні зв'язки з моєю Батьківщиною, з моїм містом, я по суті живу і в Первомайську, і в Києві одночасно, бо це нормально для сучасної людини — пересуватись вільно і бути там, де ти можеш бути".

Артмарафон з івентами та у новому форматі: яким буде "Вінграновський ART FEST" у 2024 році

"У нас є план, оскільки ми написали грантову заявку в Український культурний фонд, тому в принципі увесь формат фестивалю уже написаний, сформульований, затверджений. Це не означає, що все буде саме так, як написано, тому що життя вносить корективи і ми постійно працюємо над покращенням проєкту.

"Вінграновський ART FEST"

Але ми можемо точно сказати, що цього року наш фестиваль пройде у форматі артмарафону. А це означає, що він складатиметься з багатьох різноманітних заходів, які будуть розділені і географічно, тобто не в одній локації, і по часу, щоб ми могли протягом двох-трьох місяців залучати різні категорії населення, в першу чергу молодь, дітей, людей середнього віку, людей старшого віку до різноманітних заходів.

Це і зустрічі з поетами і письменниками будуть, зустрічі з митцями, музичні перформанси, будуть і виставки, і конкурси, і інтернет-флешмоби. Я думаю, це будуть і круглі столи з панельними дискусіями, і багато різних форм — всі, які нам по суті доступні.

"Вінграновський ART FEST"

Кульмінаційний день нашого артмарафону "Вінграновський" у 2024 році припадає на 12 жовтня. Це саме той день, коли основні усі заходи будуть вже реалізовані і в один день їх буде найбільше. Віримо, що до нас приїдуть гості і з Миколаєва, Одеси, Кропивницького".

Яким був перший "Вінграновський ART FEST" у 2023 році

"Маючи досвід організації подібних заходів, мистецьких проєктів, я вирішив, що настав час просто ризикнути і зробити щось у нашому регіоні, бо мала творча активність вона є неправильною і це неадекватна відповідь на війну.

"Вінграновський ART FEST"

Війна — це час, коли культура повинна бути ще більш зосередженою, концептуальною, наповненою правильними цінностями, тому що треба підтримувати народ, який у складних умовах живе зараз. І це духовно складні умови, постійна інформаційна агресія ворогів, нам треба чимось відповідати на контрпропаганду і пояснювати людям власне за що йде війна, чому вона справедлива, які цінності ми відстоюємо, тому що це просвітництво назріло і перезріло.

"Вінграновський ART FEST"

Ми у 2023 році змогли по суті без якогось фінансування створити дуже непоганий проєкт, який буквально за місяць був створений. Оцінили його досить високо і цього року ми вже подали заявку грантову в Український культурний фонд".

Двадцяті роковини смерті Миколи Вінграновського

"На Байковому кладовищі на могилі Миколи Степановича 26 травня його земляки і прихильники влаштували дружню зустріч. Це було покладання квітів, панахида, читалася поезія на могилі. Головне, що це була зустріч однодумців, людей, яким не байдуже ні до української історії, ні до нашої культури.

Роковини смерті — це ніколи не буває щось таке аж надто приємне на сприйняття, але це був дуже глибокий такий контакт людей між собою, не буває на таких заходах випадкових людей. Зібралися і письменники, і друзі Миколи Степановича, і молодь котра любить його поезію і творчість.

Андрій Мусієнко

Я думаю це було близько 50 людей. Приїхали з міста Первомайська, з Миколаївщини, це була велика делегація від міської культури Первомайської громади, представники артхабу "Вінграновський".

Футуристичний музей-бібліотека Миколи Вінграновського

"Це заклад, який створив Аркадій Корнацький у місті Первомайськ. Це футуристичний музей-бібліотека, таке арткафе, яке повністю присвячене Миколі Вінграновському. Це унікальний досить заклад навіть на теренах усієї України, бо це дуже сучасна така локація. Вона камерна, там постійно відбуваються різноманітні заходи, які якраз розказують про Вінграновського, про шістдесятників, займаються просвітництвом".

"Вінграновський ART FEST"

Чи очікувати подібні фестивалі у інших регіонах України

"До нас звертаються люди, фанати інших митців, яких ми теж любимо і шануємо, щоб ми організували і для їхнього регіону щось подібне, скориставшись своїм досвідом. Але чесно скажу, організувати один фестиваль, навіть якщо він не дуже великий чи помпезний, не вимагає якихось неймовірних показників — він вимагає дуже великої праці організаторської.

Тому "ШЕ.FEST" це був і залишається величезним проєктом, який ще треба робити, це дуже непросто, особливо в теперішніх реаліях. "Вінграновський" — це надзусилля. Це наш пік і максимум, вище якого ми вже не стрибнемо, бо, на жаль, тільки 12 місяців у році, а коли ти робиш фестиваль, то саме 12 місяців з 12 ти ним займаєшся.

На тепер планів більше ніж "Вінграновський ART FEST" в нас немає, саме через розуміння, що це не можна робити погано і за кількістю теж ганятися не варто".

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.