Укуси скажених тварин: як на Миколаївщині протидіють поширенню хвороби

З початку 2024 року на Миколаївщині зафіксували 16 випадків сказу у тварин. 123 людини отримали щеплення від цієї хвороби. Людей кусали домашні, бродячі дикі та хижі тварини.

Про це кореспондентам Суспільного розповів начальник управління ветеринарної медицини Держпродспоживслужби області Сергій Швець.

"З цих 16 більшість — це собаки, коти, лисиця і одна нутрія", — розповів Сергій Швець.

У дикій природі, популяцію лисиці відстежують лісівники.

"Оптимальна чисельність лисиці на 1000 Га в угіддях являється від 0.7-1.0 голови на 1000 Га. Тобто якщо така кількість тварин спостерігається — це ми розуміємо, що епізоотії по сказу немає. Це оптимальна чисельність. На даний час, кількість тварин до 1, тобто наразі ситуація стабільна в цьому плані", — каже начальник відділу мисливства філії "Південний лісовий офіс" Максим Шестопал.

До великої війни принади з антирабічною вакциною над угіддями розкидували з повітря авіацією, зараз же ситуація змінилась.

"Розповсюджується працівниками Держпродспоживслужби, лісівниками, користувачами мисливських угідь. Це вакцинка така, вона у формі котлеток, всередині капсула. Розповсюджується в ореолі мешкання диких м’ясоїдних. Потім через місяць здійснюється контроль споживання цієї вакцини", — розповів Сергій Швець.

У Миколаєві зі сказом у вуличних собак також борються. Цим займаються працівники комунального підприємства "Центр захисту тварин". Будь-яка тварина, котра сюди потрапляє, отримує щеплення від сказу, говорить головна ветеринарна лікарка закладу Ксенія Копилова. Стерилізованим та вакцинованим собакам чіпляють кліпси. За кольором яких потім можна визначити, коли тварина востаннє отримала щеплення.

"Кліпси на даний момент рожева та помаранчева була. Це вакцини, які зробили от тільки нещодавно. Старі кліпси, які там сині, зелені, червоні. Ці собаки відловлюються по місту та їм робиться ревакцинація".

Людей, яких покусала тварина зі сказом, також вакцинують.

"Якщо тварина не відома і зона укусу вважається тяжкою — кисті рук, обличчя, стопи, призначається повний курс антирабічної допомоги. Це на нульовий день антирабічний імуноглобулін плюс вакцина, яка є в наявності, зараз Індіраб. При легких укусах призначається тільки вакцина", — говорить головний міський травматолог Юрій Шуткін.

"Якщо тварина відома, то проводиться тільки обробка рани і ведеться спостереження ветеринаром. Або довіреним особам на період 15 днів. Якщо потрібно — робиться антибактеріальна терапія та перев’язки з антисептичними розчинами".

Лікар говорить, що з початку року за антирабічною допомогою до лікарень міста звернулись 179 людей. 58 з них покусали домашні тварини, 118 бродячі, тричі городян укусили дикі тварини, двічі хижі і одну людину вкусив гризун.

"Щеплення призначені 123 особам, отримали повний курс щеплень 94, комбінований курс призначений 12. Чотири випадки, коли тварину знайшли та щеплення перервали. 22 особи відмовились і 4 не отримали за станом здоров’я — були алергічні реакції і супутня патологія", — каже лікар.

У 2023 році в Миколаївській області зафіксували 45 випадків сказу у тварин, розповів Сергій Швець.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.