"Я живу повноцінне життя": профілактика ВІЛ-інфекції та допомога носіям на Миколаївщині

Ексклюзивно
Інфекція ВІЛ та СНІД у Миколаївській області. Колаж: Суспільне Миколаїв/Getty Images

19 травня 2024 року — Всесвітній день пам’яті людей, які померли від СНІДу. За ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я вшанування припадає на третю неділю травня. За роки незалежності України синдром набутого імунодефіциту (СНІД) забрав життя понад 50 тисяч українців. На Миколаївщині протидія та профілактика вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) не припинялась під час повномасштабної війни.

Що таке ВІЛ, способи передачі та профілактики, як живуть люди з інфекцією — дізнавалися журналісти Суспільного.

ВІЛ та способи профілактики інфекції

За даними Центру громадського здоров'я МОЗ України, на початок 2023 року в Україні було зареєстровано 121 189 людей з ВІЛ. Показники щодо смертності через інфекцію з того часу не погіршились. На перше квітня 2024 року, зазначають у ЦГЗ, зареєстровано 3648 випадків ВІЛ-інфекції та 758 випадків захворювання на СНІД, це на п'ять відсотків менше показників аналогічного періоду 2023 року.

За словами директорки Миколаївського благодійного фонду "Вихід" Олени Горячевої, Миколаївська область лідирує за статистикою серед ВІЛ-інфікованих по країні. За даними МОЗ за квітень 2024 року у регіоні показник рівня поширеності інфекції — 749,5.

Експертка каже, щороку кожна людина має протестуватись на ВІЛ, адже інфекція не має проявів.

"Вона перебуває в організмі, вона там робить свої справи, але зовні ви взагалі ніяк не зрозумієте, поки не складете тест на ВІЛ".
Директорка фонду Олена Горячева.

Інфікована людина не має вживати алкоголь та наркотики, додає Горячева. У пріоритеті здоровий спосіб життя та стабільний графік сну. За словами директорки благодійного фонду, ВІЛ-інфекція передається трьома способами:

  • від матері до дитини в період вагітності та годування;
  • через зараження крові;
  • незахищеним статевим актом (70 відсотків випадків інфікування).

Благодійний фонд "Вихід" втілює програму зі зниження шкоди від інфекції. Споживачам наркотичних речовин видають засоби, безпечні для ін'єкцій, каже директорка.

"Презервативи видаємо, спиртові серветки. Тестування проводимо на ВІЛ та гепатит", — розповіла Олена Горячева.

Зі слів соціальної робітниці фонду Валентини Сєрих, антиретровірусна терапія для пацієнтів з ВІЛ спрямована на підтримку імунітету.

Соціальна робітниця Миколаївського благодійного фонду "Вихід" Валентина Сєрих.

"Буває таке, що призначається терапія, минає деякий час, а вірусне навантаження не знижується. Тоді лікар іншу схему призначає", — пояснила Валентина.

Загалом у 2024 році, за даними Міністерства охорони здоров'я, в Україні АРВ-терапію отримують 118 348 українців, з них 1 947 – діти.

Керівниця проєкту "Послуги з профілактики ВІЛ серед груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ людей, які вживають наркотичні засоби ін'єкційним шляхом у Миколаївській області" Олена Вишня говорить, є ліки, що зупиняють розповсюдження вірусу в організмі.

Керівниця проєкту Олена Вишня.
А якщо приймати своєчасно, то вірус блокується, він, можна сказати, капсулюється і не розмножується далі по організму".

"Якщо є пропуски, то це ризики розвитку інших захворювань, таких як туберкульоз, навіть пневмонія банальна, те ж саме", — каже керівниця.

Соціальна робітниця проводить тест на ВІЛ у клієнта.

Працівники БФ "Вихід" беруть участь у відновленні роботи деокупованого Снігурівського центру первинної медико-санітарної допомоги через проєкт Deloitte. З 2019 року Центр громадського здоров'я фінансує діяльність фонду програмою Юнітус, а фонд "Час життя" надає безоплатні пайки клієнтам фонду.

Життя жінки з ВІЛ: аб'юз зі сторони ексчоловіка, стереотипи та вагітність

Людмила працює на одній з пекарень області, в кондитерському цеху виготовляє напівфабрикати зі здобного тіста. 14 років тому жінка дізналася про свій діагноз.

"Коли я дізналася про це, я була вагітна. Проживала з першим чоловіком. Я про це взагалі ніколи не підозрювала, і я про це дізналася, коли ставала на облік. Це були сльози і істерики" — розповіла вона.

Вагітна жінка з ВІЛ-інфекцією. Колаж: Суспільне Миколаїв/Getty Images

Жінка розлучилася зі своїм першим чоловіком через постійні приниження.

Мені завжди говорилося, що я хвора, що кому я така потрібна.

Зараз Людмила має другого чоловіка, з яким живе в офіційному шлюбі вже п'ять років. Він знає про захворювання дружини й сприймає це нормально, зі слів жінки, в будинку цю тему не порушують.

Людмила надала поради іншим людям з ВІЛ. Вона наголошує, важливо не ізолюватися від світу.

"Я живу повністю повноцінне життя"

"Просто не треба опускати руки і не зациклюватися на цьому. Життя не закінчується. Можна прожити зовсім прекрасно, чудово жити і померти у старості з чоловіком в один день на одній подушці," — розповідає пекарка.

Жінка вживає необхідні ліки щовечора та консультується з лікарями. Інфекція завдяки пігулкам станом на травень 2024 року не розповсюджується.

Людмила розповіла про реакцію своєї подруги дитинства на її діагноз.

Вона мені поставила одне питання. Каже: "Ти мені оце не розказуй. Скажи, якщо ти на мене плюнеш, я захворію?

Жінка наголосила, що ВІЛ-інфекція не передається таким чином, і це не вплинуло на взаємини подруг.

Пекарка з ВІЛ виготовляє тістечка. Колаж: Суспільне Миколаїв/Getty Images

Людмила за своє життя стикнулась з багатьма стереотипами про ВІЛ.

"Бували дуже багато таких випадків, що хтось там казав: "Навіть не підходь до мене, ти заразна, не дихай навіть в мою сторону," — згадує вона.

Жінка не відчуває жодних фізичних чи психологічних відхилень і живе повноцінним життям. Її доньці вже виповнилося 13 років.

Попри повномасштабну війну, тестування на ВІЛ є доступним і безоплатним. Його можна зробити у сімейного лікаря та в медзакладах, розповідає директорка Миколаївського благодійного фонду "Вихід" Олена Горячева.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.