Рада з питань ВПО: яку допомогу надають переселенцям на Миколаївщині

Переселенці реєструються для отримання гуманітарної допомоги. Миколаїв, квітень 2023 року. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

У Миколаївській області працює Центр для стаціонарної роботи Ради з питань внутрішньо переміщених осіб при Миколаївській обласній військовій адміністрації. Ради утворені у чотирьох районах та 52 громадах області.

Про це розповіла голова Ради з питань внутрішньо переміщених осіб при Миколаївській обласній військовій адміністрації Альона Каптан.

За словами Альони Каптан, Центр працює з внутрішньо переміщеними людьми по всіх нагальних питаннях.

"Основа — це надання якісної інформації ВПО: які права вони мають, на що можуть розраховувати, як оформлювати виплати, де шукати житло тощо. Окрім того, це і моніторинги місць проживання ВПО у Миколаївській області, це і покращення психоемоційного стану, це навчання працівників соціальної сфери щодо того, як спілкуватись з переміщеними людьми, надавати інформацію щодо їхніх прав", — каже голова Ради.

У складі громадського органу 16 людей, переважно переміщені з інших областей чи громад.

"Обирали, що це були не просто ВПО, а люди, які мають активну громадянську позицію, які вже зробили певний внесок у Миколаєві та області, які мають бажання і натхнення працювати альтруїстично, адже це без оплати, щоб це були вмотивовані люди у допомозі ВПО. Люди, які не є переселенцями, все одно чітко розуміють свою діяльність, направленість роботи", — додає Альона Каптан.

Мені подобається фраза, що звучала на з'їзді у Києві: "Заради ВПО". Так і треба працювати.

"Це насамперед інтегрувати переселенців у громади. Розуміємо, що багато людей не будуть повертатись на своє колишнє місце проживання, адже це і зруйноване житло, є люди, які втратили бізнес, і вони налагоджують тут заново свою справу. Цьому допомагає наш центр зайнятості, різні благодійні організації, що беруть активну участь у наданні освітніх процесів, підвищенні кваліфікації", — говорить представниця громадського органу.

Серед основних питань, з якими звертаються люди до Центру, нові умови нарахування соціальних виплат, пошук житла тощо.

"По-перше, зараз дуже стурбовані, що багатьом скасовують виплати. По-друге, проблеми з житлом. Місця тимчасового проживання тому й тимчасові, де людина має перебувати певний період, допоки не знайде роботу, житло. І оренда висока, і не вистачає такої кількості житла в оренду. Але, я знаю, що створюються певні програми, які зможуть цьому зарадити. По-третє, це працевлаштування", — сказала Альона Каптан.

За інформацією департаменту соціального захисту населення Миколаївської ОВА, на території області станом на 13 квітня 2024 року зареєстровано 128 738 переселенців. Взагалі, в області з початку повномасштабного вторгнення було зареєстровано 157 тисяч внутрішньо переміщених людей.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.