"Головна умова реабілітації — сім'я": миколаївські психологи про те, як дітям пережити досвід війни

Психологи працюють з дітьми. Фото: Архів Суспільне

У Миколаєві станом на сьоме квітня 2024 року психологічну допомогу сім'ям з дітьми, які постраждали від війни, надають фахівці фонду "Голоси дітей". У громадах області працюють мобільні бригади психологів та фахівців з дитячого дозвілля фонду.

Про це в етері "Українського радіо. Миколаїв" розповіла методистка програми психосоціальної підтримки та реалізації БФ "Голоси дітей" Руслана Мороз.

За словами Руслани Мороз, кількість звернень до миколаївського осередку фонду збільшується щомісяця. Офіційно фонд розпочав роботу у Миколаєві з жовтня 2023 року.

"У нашому осередку працюють психологи, менеджери, фахівці з дитячого дозвілля. Щомісяця кількість відвідувачів різна, підрахувати складно, але більше людей звертається, навіть спостерігаємо чергу на індивідуальні консультації", — сказала психологиня.

Реалізація проєктів

Психологиня каже, фахівці миколаївського осередку благодійного фонду співпрацюють з педагогами, психологами Миколаївщини та Херсонщини.

"Організовуємо семінари з профілактики та виявлення суїцідальної поведінки у дітей та підлітків. Крім того, ми започаткували систематичну роботу групи підтримки з херсонськими педагогами, плануємо групи підтримки для дітей і підлітків, які залишились жити у Херсоні", — зазначила психологиня.

Працюють психологічні групи для дітей і дорослих, групи відреагування, стабілізації, реабілітації, організовуємо активності для дітей на свіжому повітрі.

Робота психологів у громадах

З жовтня 2023 року мобільні бригади, психологи і фахівці дитячого дозвілля, розпочали виїзди до громад Миколаївщини, говорить Руслана Мороз.

"Була Нова Одеса, Костянтинівка, Березанка, Явкине, Воскресенське, Павлівка, Пересадівка, Снігурівка, Котлярево, Калинівка. Також у віддалені райони Миколаєва — Кульбакіно, Корабельний район, Варварівка, звідки не завжди діти можуть приїхати до нашого центру. І ми плануємо виїзди за зверненнями від громад", — сказала представниця БФ "Голоси дітей".

Це неодноразовий виїзд, це психологічна робота, щоб допомогти дитині впоратись з травматичним досвідом війни. До десяти зустрічей групових і також є можливість отримати індивідуальну психологічну допомогу.

"Останній виїзд був до села Явкине, розпочинаємо роботу у Снігурівці. Снігурівка розташована у небезпечному місці, діти потребують допомоги. Восени 2023 року туди були виїзди, але припинили через посилення обстрілів. Зараз знову розпочинаємо роботу", — зауважила Руслана.

"Реабілітуємо за певними програмами"

"Травматичний стрес залишається в людині, тому саме завдяки технікам, стабілізації, дихальним практикам, тілесним технікам. Також діти вже третій рік навчаються онлайн, позбавлені можливостей спілкуватись з однолітками, у них недостатньо розвиваються соціальні навички. Наприклад, діти не вміють знайомитись, не знають про себе, не бачать себе очима однолітків, адже не має такої можливості. І завдяки груповій взаємодії відбувається психічний розвиток так, як це могло бути, якби не було повномасштабного вторгнення", — розповіла експертка.

Головна умова у реабілітації — сім'я, емоційна стабільність дорослих. Від цього залежить реабілітація, відновлення, навіть постравматичне зростання. Тому ми працюємо не тільки з дітьми, але й з дорослими.

Також у Фонді розроблена психологічна програма для роботи з членами сімей військовослужбовців, полонених, зниклих безвісти, з дітьми, які отримали травматичний досвід поранення, втрати, пояснює Руслана Мороз.

"Звертаються частіше підлітки, підлітковий вік сам по собі непростий, ще накладаються військові дії, воєнний стан. І саме підлітки є найбільш складною категорією. Діти молодшого віку в психологічних групах відновлюються швидше", — говорить представниця фонду.

Поради психологів

Батькам треба звертати увагу на поведінку, емоційний стан дітей, говорить психологиня.

"Можуть бути нічні кошмари, проблеми з засинанням, з навчанням. Коли людина під впливом стресу, її пам'ять, концентрація уваги, здатність прийняття рішень погіршуються. Не варто чекати і вимагати від дитини успіхів у навчанні. Якщо раніше дитина щось любила, захоплювалась, іграшки, було хоббі, а тепер втратила інтерес до цього, це теж може бути ознаками того, що дитина потребує допомоги", — зазначила психологиня фонду "Голоси дітей".

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.