Символ незламності та героїзму. Історія оборони Миколаєва під час вторгнення РФ

Миколаївська обласна державна адміністрація. Фото: Суспільне Миколаїв

24 лютого 2022 року назавжди змінило долю кожного з нас. Тоді, на початку вторгнення, світ не вірив, що ми зможемо встояти. Українці ж довели, що світ помилявся. Так само як помилялися війська РФ, вважаючи, що Миколаїв стане легкою здобиччю і відкриє окупантам шлях на Одесу.

Журналісти Суспільного в ефірі програми "Радіодень" поспілкувалися з т.в.о. заступника начальника ГУНПГоловне управління Національної поліції. в Миколаївській області Віталієм Данілою та згадали як тривала оборона Миколаєва.

За словами Віталія Даніли, в ніч проти 24 лютого управління патрульної поліції підняли по тривозі. Сто відсотків особового складу були озброєні штатною зброєю. Зранку 24 лютого, коли вже почалися бомбардування, екіпажі патрульної поліції в посиленому режимі були на службі.

Коли відбулися перші вибухи, а наше управління розташовано біля аеродрому дуже близько, у мене перші емоції були, максимально зберегти особовий склад. Та знайти інше місце дислокації, бо я розумів, що це може бути також ціллю ворога щодо знищення нашого управління.

Близько п'ятої години ранку 24 лютого військова авіація РФ завдала авіадури по території військового аеродрому в мікрорайоні Кульбакине, а також по території Очаківського військового порту.

"Нас попереджали, що може розпочатися наступ. І аеропорти були закриті, і сполучення з нами були закриті. І тому певною мірою всі були готові, але що станеться саме так, ніхто не знав. Був удар завданий по військовій інфраструктурі, але ж постраждали і цивільні люди, і цивільні об'єкти. Звичайно, що певна паніка була у людей", — розповідає заступник міського голови Очакова Олексій Васьков.

Зі слів заступника міського голови Очакова, в перші дні вторгнення загинуло близько тридцяти людей.

"Я точної цифри зараз не скажу, чи 24, чи 27, до трьох десятків людей загинуло. Переважно військові. Я особисто знаходився на автозаправній станції, коли пролунали вибухи. Те, що я бачив навкруги, надзвичайно люди розгублені, не знали, що робити. У перші дні на дорогах, зокрема у нашій області, були певні затори через це", — говорить Олексій Васьков.

Наслідки ранкового обстрілу міста Очаків, червень 2022 року. Фото: Ганна Замазєєва/Telegram

За словами начальника патрульної поліції, на початку вторгнення російські військові пробували зайти в місто за допомогою диверсійних груп, щоб дестабілізувати ситуацію в Миколаєві.

26 лютого висадку російського десанту з вікна своєї квартири спостерігав професор, доктор історичних наук Юрій Котляр.

"26 лютого почувся звук гелікоптера, який летить зовсім поруч. Я виглянув з вікна — і побачив декілька гелікоптерів, які зависли над недобудовами НУК, і з них почали спускалися військові", — згадує Юрій Котляр.

Зі слів Котляра, пізніше з'явилася інформація що п’ять військових гелікоптерів Російської Федерації висадили десант — біля території Миколаївського суднобудівного заводу.

"Зав’язався бій з 79-ю десантно-штурмовою бригадою, внаслідок чого всі російські десантники були знешкоджені, а два гелікоптери підбиті. Протягом дня недалеко від будинку чулася стрілянина. Це знищували російський десант", — говорить доктор історичних наук.

Один з вирішальних боїв за Кульбакінський аеродром відбувся 4 березня 2022 року.

"Це перша спроба армії РФ зайти в місто і закріпитися. Зайти зі сторони аеродрому. З військової точки зору вони робили це вірно, аеродром дав би їм змогу передислокувати туди свої сили з повітря", — розповідає Віталій Даніла.

Миколаївський аеропорт після російських обстрілів, березень 2022 року. Фото: Юрій Руденко/Суспільне Миколаїв

За словами Віталія Даніли, чоловік отримав наказ від генерал-майора Збройних сил України Дмитра Марченка — зайти та відбити військових РФ з аеродрому.

Взявши особовий склад патрульної поліції, а це рота "Тор" та спеціальна група, які мали навички володіння зброєю, гранатомети, автомати, кулемети. Ми підійшли до аеродрому, одну групу я виставив від Широкобалківського мосту. А іншою групою близько 20 осіб я пішов зі сторони мого управління і зайшли в аеродром. Відбувся бій, ми не дали змогу закріпитися.

Бойовий військовий досвід дуже допоміг, каже Віталій Даніла, колишній десантник-розвідник зумів ефективно організувати оборону летовища та своїм прикладом надихнути інших.

Бої навколо Миколаєва не вщухали весь березень 2022 року. Російські війська оточили місто з трьох сторін, контролюючи практично всі дороги. Окрім однієї, через Південнобузький міст на Одесу. Евакуація населення, поранених, доставка гуманітарних вантажів, допомога військовим — ця дорога була справді рятівною в усіх сенсах.

"Очаків має стратегічне значення. Завдяки Миколаєву вистояв і Очаків. Але ми теж готувалися до вуличних боїв як цивільні особи, готували коктейлі молотова, так звані, були готові до розвитку будь-яких подій", — говорить заступник міського голови Очакова Олексій Васьков.

Миколаївська міська рада. Фото: Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

За словами Віталія Даніли, трималися завдяки згуртованості.

Я думаю, як вдалося нам вижити в таких умовах, і в таких ситуаціях. Якщо б, наприклад, влада, або поліція, або громадяни один одному не допомагали, ми б могли мати зовсім інший результат. Це показало, що ми згуртувалися, тому і зупинили ворога на Миколаївщині.

За словами Юрія Котляра, довгий час Миколаїв сприймали, як місто корабелів — як закрите місто.

Я намагався збагнути його сутність, як сакрального центру з унікальною історією та археологією. Але з початком російсько-української війни 2022 року Миколаїв змінився і внутрішньо, і зовнішньо. Змінилися і ми — жителі міста. Миколаїв став символом незламності, фортецею, яка захищає цивілізований світ від дикої орди. Він став містом-героєм, містом героїв.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.