Наприкінці 2013 та на початку 2014 років Україну охопили масові протести, що отримали назву Революція гідності. Миколаївець Олег Гілякін, тренер з греко-римської боротьби — був у розвідці активістів під час подій у столиці. Чоловік володів даними пересування правоохоронців, допомагав евакуйовувати травмованих та сам отримав осколкове поранення під час сутички.
Очевидець й учасник миколаївського та київського Майдану Олег Гілякін поділився спогадами з кореспондентами Суспільного.
Ці події сколихнули всю країну.
Наприкінці листопада 2013 року відбулися акції студентів, які вийшли на протест проти відмови тодішнього президента Віктора Януковича підписати угоду про асоціацію з Європейським союзом. Згодом силовики розганяли молодь, пригадує активіст.
"Це було предтечею Майдану. Студенти вийшли, а їх за це побили. Потім вже почалася і сама Революція гідності. Те, що вони (міліція — ред.) робили, це був жах. Просто били людей молодих, які вийшли за покликом свого серця, за європейський вибір", — розповідає Олег Гілякін.
Зі слів свідка, акція протесту у Миколаєві тривала недовго. Разом з побратимом Олегом Мартиченком, який загинув вже під час повномасштабного вторгнення, чоловік рушив до столиці.
"Виїхали 11 грудня 2013 року, тому що був заклик — буде зачистка Майдану. Виїхали, то вже залишилися там учасниками. Варта Народного руху України на Майдані, де в нас була своя юрта", — пригадує Олег Гілякін.
Перші жертви
Перші протистояння почалися на вулиці Грушевського, говорить миколаївець. А вже 22 січня 2014 року від вогнепальних поранень загинули протестувальники Сергій Нігоян і Михайло Жизневський. Того ж дня у лісі поблизу столиці знайшли тіло майданівця Юрія Вербицького. Згодом жертв Революції гідності назвуть Небесною СотнеюПрийнята в Україні збірна назва загиблих протестувальників, які мали безпосередній стосунок до ідеї та акції Євромайдану (Революції гідності) у грудні 2013 — лютому 2014 року. Пам'ятний День Героїв Небесної Сотні відзначають 20 лютого.. Під час сутичок із силовиками загинуло понад 100 людей.
"Вже 18 лютого влада Януковича оголосила антитерористичну операцію проти нас. Тому що ми пішли до Верховної ради колонами самооборони, щоби влада скасовувала неконституційні закони", — розповідає свідок.
Спочатку я допомагав вивозити багато поранених, а потім і сам був поранений.
У столицю завезли так званих "тітушокЗбірний термін, яким окреслили найманців-провокаторів, у спортивних костюмах.", яким влада видавала зброю для провокацій, розповідає Олег Гілякін. Зі слів учасника, він спілкувався з керівниками міліції, аби ті зупинили варварські дії проти народу.
"Почались страшні події. Громадяни, які назвали себе антимайданівцями, перші почали кидати гранати. І від цього почалися сутички. Це було заплановано і почалась зачистка Майдану. А гнали нас, це було десь до шостої години вечора, всіх до Майдану — оточили. Ми вже захищали себе, де вночі я отримав поранення", — розповідає активіст.
"Українці — це свободолюбна нація"
Рух об’єднав багатьох українців від Луганська до Ужгорода — Республіки Крим до Чернігова. У намет долучалися з різних місць: Макіївки, з Донецька, із заходу України, згадує миколаївець.
"Я поїхав на Майдан — за незалежність України. Вона була у моєму серці давно. Студенти, які боролися в 1990 році за демократію. Студенти у 2013 році, які вимагали відставки колоніального уряду", — додає чоловік.
Олег говорить, що події Революції гідності стали рушієм незворотних процесів у країні. Інша справа, що це відбувається під час війни, розв'язаної Росією проти України у 2014 році, каже активіст. Чоловік плекає надії на майбутню молодь.
"Хотілося, щоб вони серйозно ставились до політичних подій та брали участь. Ті, хто будуть громадсько-активні, будуть у політиці, їх народ сам вибере. Адже молодь була на Майдані першопричиною. Багато молоді пішло воювати, їм великий респект", — зазначає очевидець тих подій.
Треба бути налаштованим у складній ситуації, де б ти не був, варто відповісти на питання, що ти можеш запропонувати для майбутньої перемоги України, каже учасник Революції гідності миколаївець Олег Гілякін.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.