Збереження культурної спадщини: в Миколаєві оцифровують старі листівки та фотографії

Оцифровування старих листівок та фотографій. Фото: Миколаївська міська рада

У Миколаєві оцифрують понад 1000 старих листівок і фотографій кінця 19 — першої половини 20 століття з фондів Миколаївського обласного краєзнавчого музею. Це унікальні вуличні світлини старого міста, фотокартки з сімейних архівів відомих родин міста та задокументовані сюжети різних історичних подій в житті регіону.

Про це повідомили в Миколаївській міській раді.

Проєкт з оцифрування паперових експонатів реалізує Платформа MY ART у партнерстві з Агенцією розвитку Миколаєва.

За словами експерта з розвитку культури Офісу відновлення та розвитку Миколаєва Євгена Гомонюка, умовно всі світлини поділяють на родинні, архітектурні та подієві.

"Вони ілюструють не лише життя старого міста й портрети тогочасних мешканців, але й демонструють еволюцію розвитку фотографії, як мистецтва, від розкішних фотоательє до вуличного репортажу", — говорить Євген Гомонюк.

Оцифровування старої листівки. Фото: Миколаївська міська рада

Євген Гомонюк додає, що такі світлини це джерело для краєзнавчих та етнографічних досліджень.

"Ілюстрація тогочасної моди з різними костюмами, зачісками й аксесуарами. Це такий колективний портрет Миколаєва тих часів", — розповідає Євген Гомонюк.

Старі фотографії, які чекають на оцифровування. Фото: Миколаївська міська рада

За інформацією співробітників Миколаївського обласного краєзнавчого музею, музейна колекція налічує понад 390 000 предметами зберігання. І це тільки частка основного фонду.

"Зберігання друкованих та рукописних паперових документів і фотографій — це десятки тисяч предметів. Всі вони потребують оцифрування", — йдеться в повідомлені.

Старі листівки. Фото: Миколаївська міська рада

Головна зберігачка фондів Миколаївського обласного краєзнавчого музею Лілія Редька каже, що в стаціонарній експозиції музею представлена лише десята частина усіх предметів.

"Це дуже мало. Тому велика кількість експонатів лежить у фондах, які закриті для масового відвідування. Там працюють лише співробітники музею, які відповідають за їх зберігання. Тому відвідувачі музею навряд чи зможуть побачити всю колекцію", — говорить Лілія Редька.

Фотографії які оцифрували. Фото: Миколаївська міська рада

Зі слів посадовиці, з часом фотографії та інші паперові документи з експозицій необхідно міняти на факсимільні копії, аби убезпечити їх від впливу сонячного світла та інших зовнішніх факторів.

Старі фотографії. Фото: Миколаївська міська рада

Оцифрування цих предметів дозволяє створити точні копії експонатів, які використовуватимуться у подальшій роботі.

"Крім того, їх можна використовувати, як джерело для наукових праць та виставкової діяльності. Те, що частина цих світлин з’явиться в інтернеті, то це плюс, адже миколаївців та інші мешканці України зможуть їх роздивитися, і будуть мати явлення про те, які предмети у нас зберігаються", — додає Лілія Редька.

Листівка, яку оцифровують. Фото: Миколаївська міська рада

Станом на 17 лютого вже оцифрована велика частина старих поштових листівок і фотографій. Всі вони будуть розміщені на спеціально створеному двомовному сайті.

"Це можливість для дослідників і шанувальників історії мати доступ до цих артефактів у режимі 24/7 з будь-якої точки світу. А ще додаткове джерело знань про історико-культурне надбання Миколаєва і регіону, та Україну в цілому для англомовної аудиторії".

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.