Рибний іконопис: чумацькі традиції, що дійшли до наших днів

Ікона на рибі. Виставка херсонської художниці Оксани Оснач відкрилася у Миколаєві, 3 листопада 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне

За легендами, коли чумаки вирушали до Криму, то брали з собою ікони, які були написані на сушеній рибі. Їх чіпляли як обереги на вози, а після повернення іноді дарували церквам. В історію мистецтва такі роботи увійшли під назвою “Ікона на камбалі”, за назвою риби, на якій малювали найчастіше.

В чому унікальність зображень та наскільки мистецтво рибного іконопису поширене — дізнавались кореспонденти Суспільного.

Риба – це універсальний символ, перший символ християнства. Грецькою мовою "Іхтіс" – це риба. І перші християни могли використовувати як перший пароль як "Ісус Христос – божий син спаситель". А з іншого боку рибу можна вважати одним із символів чумацтва, тому що третина чумаків возила тільки рибу. Вони не возили сіль, а возили тільки рибу.

Історія походження "чумацьких ікон"

Історик Андрій Лопушинський говорить, що оригіналів чумацьких ікон 19 століття в Україні не збереглося.

"Ми знаємо про вісім ікон, які надходили із церков до музеїв. А в церкви вони потрапляли від чумаків. Про деякі оригінали ми знаємо, що вони були двосторонніми. Більша частина сюжетів: з однієї сторони риби — Ісус Христос, з іншої — Божа матір", — розповідає Андрій Лопушинський.

Виставка ікони на рибі, 3 листопада 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне

Церквам чумаки дарували ікони в знак подяки за успішний похід. Ікони — канонічні, тому в церквах їх приймали. Найбільше таке мистецтво було поширене у двох регіонах, що відображають маршрут чумаків.

"Ми знаємо про п'ять ікон, які були на території 100 кілометрів від Києва — це сучасна Черкаська область, Київська область. І другий регіон — це Азовське море", — каже історик.

Роботи херсонської художниці Оксани Оснач. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне

Писати ікони на рибах чумаків, ймовірно, надихнув іноземний приклад. В Єрусалимі малювали святих на черепах риби; існують малюнки на хребці кита, де за сюжетом Іону проковтнув кит.

Роботи херсонської художниці Оксани Оснач. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне

Відродження іхтісу

Херсонська художниця Оксана Оснач займається іконописом на рибах, відроджуючи традицію, яку започаткували чумаки.

Вперше виставку ікон Оксани Оснач відкрилася в Херсоні у жовтні 2021 року і тривала до повномасштабного вторгнення.

Херсонська художниця Оксана Оснач. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне

Художниця продовжувала писати картини в окупованому місті, а також встигла забрати свої роботи з музею у березні 2022 року, коли Херсон вже був захоплений російськими військами.

Ікона на рибі. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне

Точної техніки створення не збереглося, каже мисткиня, але використовує власний підхід.

"Риба має гарно просохнути, іноді цей процес триває півроку. Далі зайвий шар солі ми знімаємо, і я вкриваю шаром олії. Переношу малюнок, шукаю композицію", — каже художниця.

Малюнок на рибі, 3 листопада 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне

Виставка у Миколаєві

Подивитися на унікальний іконопис у Миколаєві можна на персональній виставці Оксани Оснач.На виставці представлено 25 зображень на рибі й 10 картин.

"Виставка чудова у своїх сенсах і у своєму виконанні. Ну дійсно, малюнки й ікони на рибі — це те, що миколаївці ще не бачили. І те, що сьогодні відроджується така техніка — це чудово. І де ж цьому було не відродитися як не в Херсоні, в місті, яке стоїть на Дніпрі", — розповів начальник управління культури Миколаївської міської ради Юрій Любаров.

Князь Володимир зображений на рибі. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне

Виставка триває протягом листопада у виставковій залі Миколаївського міського палацу культури й мистецтв — на вулиці Нікольській, 54.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.