За легендами, коли чумаки вирушали до Криму, то брали з собою ікони, які були написані на сушеній рибі. Їх чіпляли як обереги на вози, а після повернення іноді дарували церквам. В історію мистецтва такі роботи увійшли під назвою “Ікона на камбалі”, за назвою риби, на якій малювали найчастіше.
В чому унікальність зображень та наскільки мистецтво рибного іконопису поширене — дізнавались кореспонденти Суспільного.
Риба – це універсальний символ, перший символ християнства. Грецькою мовою "Іхтіс" – це риба. І перші християни могли використовувати як перший пароль як "Ісус Христос – божий син спаситель". А з іншого боку рибу можна вважати одним із символів чумацтва, тому що третина чумаків возила тільки рибу. Вони не возили сіль, а возили тільки рибу.
Історія походження "чумацьких ікон"
Історик Андрій Лопушинський говорить, що оригіналів чумацьких ікон 19 століття в Україні не збереглося.
"Ми знаємо про вісім ікон, які надходили із церков до музеїв. А в церкви вони потрапляли від чумаків. Про деякі оригінали ми знаємо, що вони були двосторонніми. Більша частина сюжетів: з однієї сторони риби — Ісус Христос, з іншої — Божа матір", — розповідає Андрій Лопушинський.
Церквам чумаки дарували ікони в знак подяки за успішний похід. Ікони — канонічні, тому в церквах їх приймали. Найбільше таке мистецтво було поширене у двох регіонах, що відображають маршрут чумаків.
"Ми знаємо про п'ять ікон, які були на території 100 кілометрів від Києва — це сучасна Черкаська область, Київська область. І другий регіон — це Азовське море", — каже історик.
Писати ікони на рибах чумаків, ймовірно, надихнув іноземний приклад. В Єрусалимі малювали святих на черепах риби; існують малюнки на хребці кита, де за сюжетом Іону проковтнув кит.
Відродження іхтісу
Херсонська художниця Оксана Оснач займається іконописом на рибах, відроджуючи традицію, яку започаткували чумаки.
Вперше виставку ікон Оксани Оснач відкрилася в Херсоні у жовтні 2021 року і тривала до повномасштабного вторгнення.
Художниця продовжувала писати картини в окупованому місті, а також встигла забрати свої роботи з музею у березні 2022 року, коли Херсон вже був захоплений російськими військами.
Точної техніки створення не збереглося, каже мисткиня, але використовує власний підхід.
"Риба має гарно просохнути, іноді цей процес триває півроку. Далі зайвий шар солі ми знімаємо, і я вкриваю шаром олії. Переношу малюнок, шукаю композицію", — каже художниця.
Виставка у Миколаєві
Подивитися на унікальний іконопис у Миколаєві можна на персональній виставці Оксани Оснач.На виставці представлено 25 зображень на рибі й 10 картин.
"Виставка чудова у своїх сенсах і у своєму виконанні. Ну дійсно, малюнки й ікони на рибі — це те, що миколаївці ще не бачили. І те, що сьогодні відроджується така техніка — це чудово. І де ж цьому було не відродитися як не в Херсоні, в місті, яке стоїть на Дніпрі", — розповів начальник управління культури Миколаївської міської ради Юрій Любаров.
Виставка триває протягом листопада у виставковій залі Миколаївського міського палацу культури й мистецтв — на вулиці Нікольській, 54.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.