Після початку повномасштабного російського вторгнення 57 відсотків українців стали більше спілкуватися державною, частина з них перейшла в побутовому житті на українську мову. Усе більше миколаївців говорять українською на вулицях та в громадських закладах, вивчають мову та покращують знання на спеціалізованих курсах й в розмовних клубах.
До Дня української писемності та мови Суспільне зібрало поради від філологинь, як почати говорити українською мовою в побуті.
Мотивація — ваша рушійна сила у рішенні говорити українською
Модератори розмовного клубу Миколаївської міської бібліотеки імені Марка Кропивницького говорять, рушійною силою в рішенні говорити українською є мотивація. "Чому я маю говорити українською?" — на це запитання кожна людина повинна відповісти собі самостійно.
"Є люди, яким легко перейти на українську мову, є люди, яким важко. Це дуже серйозна робота протягом тривалого часу. Без сумніву можу сказати, що поки людина не почне говорити — не навчиться. Важливе живе спілкування. Якщо бракує співрозмовників, відвідуйте розмовні клуби", — кажуть фахівці.
Не бійтеся заглядати у словник
Також у розмовному клубі радять більше читати українською, це допоможе поповнити лексичний запас й надалі уникати суржику.
"Як казав Максим Рильський, не бійтеся заглядати у словник, з’ясовуйте значення незнайомих слів. Промовляйте скоромовки та чистомовки, це поліпшить вашу дикцію. Запам’ятовуйте фразеологізми, прислів’я, приказки, афоризми — це зробить вас цікавим співрозмовником", — говорять модератори.
Записуйте свої монологи на диктофон, це допоможе вам помічати та виправляти мовленнєві помилки. Шукайте українською в пошукових системах. Робіть дописи українською.
Усе залежить від вашого внутрішнього рішення: відкиньте усі сумніви
Кандидатка філологічних наук, доцентка Світлана Гузенко говорить, багато чого залежить від внутрішнього рішення і прагнення почати говорити в побуті українською.
"То наважтеся і зробіть крок назустріч своєму рішенню. Відкиньте усі сумніви й починайте діяти. За вас це ніхто не зробить", — каже Світлана Гузенко.
Філологиня радить повідомити рідним про рішення перейти на українську мову.
"Ви можете зустрітися з нерозумінням, з мовчазною незгодою, але повірте, що на прийняття потрібен якийсь час, адже здебільшого людьми керує банальна звичка. Відверта розмова допоможе вам порозумітися з близькими", — додає кандидатка філологічних наук.
Починайте спілкуватися та слухати українською
Також Світлана Гузенко рекомендує спілкуватися українською не тільки усно, але й письмово — у чатах і в месенджерах.
"Так ви згадаєте, як пишеться те чи те слово, і вам не доведеться перемикатися подумки між різними мовами", — каже філологиня.
Спочатку ви помітите, що вам важко швидко дібрати слово чи сформулювати думку. Нічого страшного, достатньо трохи уповільнити темп свого мовлення і згодом ви помітите, що вам стало легше.
Науковиця говорить, необхідно згадати, як опановує мову маленька дитина — вона все сприймає на слух.
"То оточіть себе українською — слухайте подкасти, дивіться фільми й серіали з українською озвучкою. Так, непомітно для себе, ви зможете розширити свій словниковий запас і звикнути до того, як звучить українське слово", — говорить Світлана Гузенко.
Почніть з найлегшого та не бійтеся помилок
Завідувачка кафедри журналістики, реклами та PR-технологій Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова Оксана Філатова радить, починати вивчення мови з найлегшого.
"Використовуйте етикетні слова: вітаю, дякую, доброго ранку, вибачте, вдалого дня, я перепрошую тощо. Вони ж звучать як музика. У налаштуваннях застосунків "YouTube", "TikTok", в інших програмах і додатках встановіть основною мовою українську", — говорить Оксана Філатова.
Спробуйте гуглити інформацію українською мовою.
Також, зі слів завідувачки кафедри журналістики, не варто боятися помилок.
"Не бійтеся помилятися. Пам’ятайте: не робить помилок той, хто нічого не робить", — додає Оксана Філатова.
Читайте вголос для впевненого говоріння
Координаторка безкоштовних курсів української мови в Миколаєві Світлана Божко своїм слухачам-початківцям радить вечірні читання вголос.
"Читання вголос для подальшого впевненого говоріння. Починати варто з 2-5 сторінок, поступово збільшуючи до десяти. Кажу їм так: "Берете книжку і починаєте читати так, неначе ви актор(-ка) кіно або дубляжу. Слідкуйте за артикуляцією, наголосами, за потреби перевіряйте їх за словником", — розповіла Світлана Божко.
Задійте емоції, пориньте у світ мови, полюбіть себе в ній! Це справді дієвий засіб. Перевірено на моїх слухачах!
Фахівчиня додає, якщо вирішили перейти на українську мову в побуті, то треба діяти.
"Мій син-підліток, який перейшов на українську аж через рік після повномасштабного, має лише одну пораду: "Береш і переходиш!" — каже Світлана Божко.
Що відомо про День української писемності та мови
- 27 жовтня відбудеться Радіодиктант національної єдності. У 2023 році його вперше відзначають саме 27 жовтня. Досі радіодиктант щороку писали 9 листопада — у День української писемності та мови. З 2023 року, згідно з указом президента, відзначення Дня української писемності та мови перенесли на 27 жовтня. Тому змінилася й дата диктанту.
- 2023 року дата свята змінилася через рішення Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) перейти на новий церковний календар, відповідно до якого на 13 днів пересуваються раніше нерухомі дати свят.
- Свято української писемності та мови відзначають в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця, з чиїм ім’ям пов’язують започаткування писемної української мови.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.