"Нічого у нас не залишилося". Як жителі села на Миколаївщині відновлюють власні будинки

Будинок Тетяни у процесі відновлення, 20 вересня 2023 року. Фото: Єлизавета Кротик/Суспільне Миколаїв

До зруйнованого селища Благодатне Миколаївської області станом на 20 вересня 2023 року повернулися майже 20 людей. Селяни живуть у гаражах, курниках та літніх кухнях.

Про те, як місцеві жителі отримують допомогу для відбудови своїх будинків кореспондентам Суспільного розповіла староста села Раїса Шульга.

За словами Раїси Шульги, житловий фонд села зруйнований на 100 відсотків.

"Зараз повернулися майже 20 людей, до російської агресії у нас проживало там майже 400 людей. Було багато діток, зараз все зруйноване. У березні повернулися троє фермерів. Вони самостійно розміновували, поля обробляли, аби підготувати, тому що люди жили коштом землі, коштом господарства. Якщо надходять будматеріали, у мене коли був, то я дала п’яти людям шифер, дала дошки та видала утеплювачі", — говорить Раїса.

Староста села Раїса Шульга, 20 вересня 2023 року. Фото: Єлизавета Кротик/Суспільне Миколаїв

З листопада 2022 року жителька Благодатного Надія живе в курнику. Говорить, будинок зруйнований внаслідок російських обстрілів.

"Це хата була, це була кухня, це ще одна кухня, там був сарай, гараж і ще один. Був двір, як двір. Хотілось, вірилось в те, що приїдемо і залишиться все, як було, а вийшло, що нічого у нас не залишилося. І чи можливо тут далі жити, я не знаю. Було 20 корів. Ось це моя житлоплоща. Раніше тут кури жили", — каже Надія.

"Я була господинею, а стала бомжихою. В одну секунду".

До селища повернулась й Любов. Жінка говорить, від сільської ради отримала будівельні матеріали, втім аби відремонтувати будинок, потрібно багато грошей.

"Виїжджала, були у Миколаєві, та й зараз у Миколаєві. Це я приїхала трошки винести сміття та й, мабуть, будемо зимувати у Миколаєві, бо тут немає де. Нам селищна рада, бо син тут працює в селі, дала шифер, балки, рейки, але треба відразу, аби комісію зробили, щоб оцінили, на які кошти тут треба ремонт, а потім вже чи своїми силами, чи може хтось допоможе.", — розповідає Любов.

"Люди хочуть повертатися, але кожен приїде, подивиться, поплаче і повертається назад".

Будинки, куди повернулися люди, під'єднують до електромережі, говорить жінка.

"Світло — це треба дзвонити у РЕМРайонні електромережі і вони приїжджають, охочим підключають. Світло може бути, а з водою проблеми, тому що вежу розбили, і, кажуть, немає коштів. Це не так швидко робиться, щоб раз і під'єднали воду, тим паче може, десь труби перебиті", — говорить Любов.

На місці будинку жительки селища Тетяни також руїни. Жінка говорить, живе у літній кухні, яку допомогли відремонтувати британські волонтери.

"У серпні я повернулася сюди, а то ще не була в селі, у березні ми як виїхали й це я досі не була. Страшно подивитися на усе село, на хату, он хата моя згоріла. Відбудовуємо, трохи своїми силами. Англійці приїхали, допомагають, дах мені перекривають, стіни в кухні", — каже Тетяна.

Зруйнований будинок Тетяни у Благодатному, 20 вересня 2023 року. Фото: Єлизавета Кротик/Суспільне Миколаїв

Жінка розповідає, що місцева влада обіцяла до зими побудувати людям невеликі приміщення для життя, втім роботи досі не почали.

"Обіцяють після війни, що наче будинки відбудують, а поки війна — обіцяють, що кухоньки чотири на вісім будуть будувати. Але в якому році? Вони обіцяли, що на зиму побудують. Будемо повертатися. У кожного (тут — ред.) земля", — говорить жінка.

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.