"Люди довіряють і хочуть здобути вищу освіту". Якою була вступна кампанія — 2023 у миколаївських університетах

У 2023 році вступна кампанія у вищих навчальних закладах Миколаєва відрізнялася від 2022-го року. Хоча кількість абітурієнтів майже не змінилася, затребуваними стали технічні спеціальності.

Про те, як зараховували студентів миколаївських вишів дізнавалися кореспонденти Суспільного.

У Миколаєві у 2023 році до вищих навчальних закладів вступили 2696 випускників. За даними Департаменту освіти та науки Миколаївської обласної військової адміністрації, найбільше вступників було до Миколаївського навчально-наукового інституту права та Миколаївського юридичного фахового коледжу Національного університету "Одеська юридична академія" — 97 відсотків, найменше — до Відокремленого структурного підрозділу закладу вищої освіти "Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна" Миколаївський інститут розвитку людини" — 5,3 відсотка.

 • До Миколаївського національного аграрного університету — 68,7 відсотків;
 • До Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського — 54,59 відсотків;
 • До Відокремленого підрозділу "Миколаївська філія Київського національного університету культури і мистецтв" — 44,5 відсотка;
 • До Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова — 22,6 відсотка;
 • До Чорноморського національного університету імені Петра Могили — 19 відсотків;

У Департаменті освіти та науки зазначили, що на технічні спеціальності цьогоріч вступили 2042 людини, а на спеціальності гуманітарного напрямку — 1943. Переважає кількість вступників на денну форму навчання — 3362 людини, на заочну — 683 людини.

У порівнянні зі вступною кампанією минулого року, у 2023 році до вишів Миколаєва зараховано на 285 студентів менше: 2022 року – 4330 людей, 2023 року – 4045 людей.

Вступні іспити можуть відбуватися у форматі усної співбесіди замість НМТНаціональний мультипредметний тест для тих, хто живе на тимчасово окупованих територіях та на лінії зіткнення, а також для переселенців.

"Квота два встановлюється у закладах вищої освіти в обсязі 10 відсотків (але не менше одного місця) або 20 відсотків у переміщених (тимчасово переміщених) закладах вищої освіти та у закладах вищої освіти Запорізької, Київської, Миколаївської, Сумської, Харківської та Чернігівської областей", — повідомили у Департаменті.

У Миколаєві внаслідок російських обстрілів зазнали пошкоджень три національних заклади вищої освіти — Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова, Чорноморський національний університет імені Петра Могили та Миколаївський національний університет імені Василя Олександровича Сухомлинського.

Станом на 19 вересня 2023 року будівлю Чорноморського національного університету імені Петра Могили через рік після обстрілів відновили. У Національному університеті кораблебудування імені адмірала Макарова та Миколаївському національному університеті імені Сухомлинського ще тривають роботи.

Формат навчання

 • Миколаївський національний аграрний університет працює в очному форматі з елементами дистанційного навчання.
 • Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова — у змішаному форматі (очне відвідування здобувачами освіти практичних і лабораторних занять та дистанційне викладання лекційного матеріалу).
 • Чорноморський національний університет імені Петра Могили — у змішаному форматі.
 • Миколаївський національний університет імені Сухомлинського — із застосуванням дистанційної форми.

Освітній процес для іноземних студентів, які навчаються у миколаївських закладах вищої освіти, здійснюється у дистанційній формі.

Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова

Головний корпус вишу двічі зазнав російських обстрілів протягом 2022 року. Зокрема пошкоджено одне крило будівлі, де утворилася діра від шостого до третього поверху.

За словами ректора Євгена Трушлякова, повна відбудова університету розпочнеться, коли надійде державне фінансування. Станом на 19 вересня розбір завалів та приведення аудиторій до ладу здійснюється за гроші університету. Заклад долучили до програми "Відновлення", за якою на реконструкцію передбачено 200 мільйонів гривень.

Відповідальний секретар приймальної комісії НУК імені адмірала Макарова Аркадій Проскурін розповідає, що у 2023 році не було відтоку студентів, а результати вступної кампанії — позитивні.

"Школярі вступають, довіряють, не зважаючи на обстріли. Цифри що минулого року, що цьогоріч (по вступу — ред.) дуже гарні та одні з найкращих у Миколаєві. За офіційними даними, у нас 3954 заяви на вступ. Наприклад, минулого року за всю вступну кампанію, яка тривала п’ять місяців (з першого липня до 30 листопада), у нас було 4200 заяв. Влітку у нас основна хвиля — це приблизно 80 відсотків вступників, а потім ще до листопада є можливість набирати тих, хто вагався, це приблизно 20 відсотків. У нас немає глобального падіння (рівня вступників — ред.)", — говорить Аркадій Проскурін.

Центральний вхід до університету. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

У 2022 році на всі форми навчання у Національному університеті кораблебудування зарахували 2500 вступників.

"Ця цифра була найвища у Миколаєві. Є ажіотаж, є попит, люди хочуть навчатися. Війна, спеціальності технічні, для відбудови країни це важливо", — каже Аркадій Проскурін.

Ми готові приймати студентів і проводити заняття, як і в довоєнний час.

Кількість викладачів, говорить відповідальний секретар приймальної комісії НУК, від початку повномасштабної війни не змінилася. Більшість залишалася у місті: "Немає відтоку викладачів. Навпаки люди хотіли і хочуть повертатися у Миколаїв. За кордоном залишається дуже маленький відсоток викладачів".

Аркадій Проскурін розповідає, що перехід в онлайн-формат не став на заваді отриманню знань для студентів з різних спеціальностей.

"З першого дня війни навчальний процес не закінчувався. Він продовжувався, тому що всім здобувачам освіти потрібна була психологічна підтримка, викладачі виходили на зв’язок, де б вони не були. Якість освіти — це був виклик для викладачів, тому що треба було перелаштовуватися, але ми з цим впоралися, і ці складнощі тільки загартували", — говорить Аркадій Проскурін.

Відповідальний секретар приймальної комісії НУК Аркадій Проскурін. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

У 2023 році до Національного університету кораблебудування абітурієнти переважно вступали на такі технічні спеціальності, як IT-спеціальності, "Комп’ютерні науки", "Інженерія програмного забезпечення", а також гуманітарні — "Право", "Психологія" та економічні спеціальності.

"Технічні спеціальності є фішкою нашого університету — унікальні освітні програми, які є в обмеженій кількості по всій Україні. На всі технічні спеціальності є гарний попит і є гарний набір. Люди хочуть отримати вищу освіту, тому що після перемоги потрібні будуть інженери, експлуатаційники, які можуть далі відбудовувати нашу країну та промисловість. Технічний напрям переважає у відсотковому співвідношенні — 60 відсотків на 40 відсотків гуманітарного напряму", — каже відповідальний секретар приймальної комісії НУК.

Внаслідок російських обстрілів в стінах НУК вибиті вікна. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

Від початку повномасштабної війни вступники мають можливість вступати за пільгами. У 2023 році в Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова прийшли абітурієнти, яких зарахували за пільговими категоріями:

 • проживання на території активних бойових дій (Очаків та Куцурубська громада),
 • проживання на окупованих територіях
 • проживання на території можливих бойових дій (до яких належить Миколаїв).

"Пільги цього року мали тільки ті, хто проживали і проживають на окупованій зараз території, вони мали право скласти співбесіду замість НМТ. У нас є такі вступники, які брали участь у конкурсі і отримали свої бюджетні місця. Таких вступників можливо відсотків 10, але вони є і це добре", — говорить Аркадій Проскурін.

Зруйнована частина НУК внаслідок російського обстрілу. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

До Національного університету кораблебудування попри війну продовжують вступати іноземні студенти. Зокрема з Китаю, Грузії, Туркменістану та з інших країн світу.

"Прийом іноземців активний. У минулому році ці цифри теж були дуже гарними, і ми, незважаючи на війну, зарахували іноземців не менше, ніж у довоєнний час", — говорить секретар приймальної комісії.

Вартість навчання, розповідає Аркадій Проскурін, за півтора роки війни фактично не змінилася.

"У нас дуже багато спеціальностей за вартістю однакові. З початку війни ціни не змінювалися. Всі ціни цього року, у порівнянні з минулим, підвищилися на величину індексації, це 10 відсотків (від загальної вартості навчання — ред.)", — каже відповідальний секретар приймальної комісії НУК.

Завідувачка кафедри журналістики, реклами і PR-технологій Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова Оксана Філатова розповідає, що підходи у викладанні під час війни змінилися кардинально.

"Перший аргумент до зміни — це неможливість проводити заняття в аудиторіях. Власне довелося повністю навчання перевести в онлайн-формат. Відповідно, методи прийому навчання абсолютно змінюються", — говорить Оксана Філатова.

Студенти спеціальності "Журналістика". Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

За словами завідувачки кафедри журналістики, реклами і PR-технологій, якість освіти не знизилася, але певні фактори все ж таки вплинули.

"Наша реальність — це постійні повітряні тривоги, тому ми змушені переривати навчання. Також, напевно, це психологічний стан, який ми всі переживаємо. Дуже помітно — це стреси, постійні нервові напруження, елементарний страх. Все це має свій вплив на те, який рівень освіти на виході будуть мати студенти", — розповідає Оксана Філатова.

Студенти прагнуть отримати знання, адже після перемоги на ринку праці з’явиться потреба у кваліфікованих фахівцях.

Завідувачка кафедри говорить, що студенти отримують практичні навички у редакціях ЗМІ, рекламних агентствах та PR-службах.

"Студенти мають можливість практикувати за місцем перебування. Ми використовуємо інструменти в мережі: можемо записувати виступи, якісь певні квести, тренінги. У такому форматі можемо частково замінити практичні навчання в аудиторіях і в лабораторіях", — каже Оксана Філатова.

Студенти НУК. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

Студенти спеціальності 061 "Журналістика" позитивно налаштовані на новий навчальний рік, говорить завідувачка кафедри Оксана Філатова.

"Брак спілкування, бажання бути в аудиторії пересилює навіть моменти перестороги, страху і переживань, тому що хочеться зайти в аудиторію, отримати кайф від перебування у студентській аудиторії, від комунікації, від жартів та роботи в командах", — каже завідувачка кафедри журналістики, реклами та PR-технологій.

Першокурсниця спеціальності 061 "Журналістика" Софія Голокоз розповідає, що обрала цю професію, оскільки ще з дитинства займається акторською майстерністю і хотіла би стати телеведучою служби новин.

"Я обрала цю професію, тому я вже брала багато інтерв’ю. Завжди цікавила саме творча спеціальність. Я хочу, щоб наші студентські роки були яскравими. Хочу, щоб ми навчалися, щоб було багато практики", — говорить Софія.

Першокурсниця Софія біля НУК. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

Миколаївський національний університет імені В. О. Сухомлинського

Під час повномасштабного вторгнення зазнали руйнувань дві будівлі Миколаївського національного університету імені Василя Сухомлинського – два навчальних корпуси та студентський гуртожиток.

Проректорка з адміністративно-господарчої роботи Миколаївського національного університету імені Василя Сухомлинського Вікторія Даниленко розповідає, станом на 19 вересня розпочалося відновлення одного з корпусів.

"По корпусу №1 ми плануємо отримати проєкт. Для цих робіт потрібен час. Ми намагаємося пройти всі етапи чітко до законодавства. Дякую Богові, у нас є непошкоджені будівлі. Ба більше ці будівлі розташовані один на 20 метрів, інший на 150 метрів від дуже гарного бомбосховища. Воно велике, може приймати до 600 людей", — говорить Вікторія Даниленко.

Центральний вхід до МНУ, який постраждав через обстріли. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

За словами проректорки, орієнтовна вартість проєкту відбудови корпусу №1 півтора мільйона гривень.

"Швидко цей проєкт не реалізуємо, тому ми розділили його на три стадії. У навчальному корпусі №2 ситуація складніша. Там попала ракета під фундамент, у нас тут і ґрунти дуже неблагополучні, тому частина будівлі зараз просідає, будівля розкривається по термошву. За попередніми висновками експертів, її треба від термошва розібрати і на цьому місці або заглушити і зробити, що завгодно. На цей проєкт є затверджений титул, сума визначена, хоча вона не остаточна. За результатами проєктування і експертизи, звісно, вона зміниться", — каже Вікторія Даниленко.

Проректорка з адміністративно-господарчої роботи МНУ Вікторія Даниленко. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

Цьогоріч у Миколаївському національному університеті імені Василя Сухомлинського змішана форма навчання. Відповідальна секретарка приймальної комісії Ольга Цвях говорить, що відтоку студентів від початку повномасштабної війни не було.

"Можливо один-два випадки (відрахування — ред.) були, але всі намагалися завершити навчання, отримати дипломи. У цьому році я бачу позитивні зрушення, трошки більше відсоток тих, хто вступав на бюджетну форму навчання, це близько 15 відсотків приросту. На заочній формі в три рази більше зараховано", — розповідає Ольга Цвях.

Найбільше у 2023 році абітурієнтів вступили на спеціальності 012 "Дошкільна освіта", 013 "Початкова освіта" та різні напрямки у спеціальності 014 "Середня освіта" — музичне мистецтво, історія України, українська мова і література, зарубіжна література, англійська мова, математика, фізика і астрономія та фізична культура.

"У нас є унікальні спеціальності — "Історія та археологія" і "Спеціальна освіта (Логопедія)", але там мало вступників. Це такі спеціальності, яких у місті немає в жодному виші. Є попит — "Психологія" на бакалавраті та магістратурі", — говорить відповідальна секретарка приймальної комісії МНУ.

Відповідальний секретар приймальної комісії Ольга Цвях. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

Загальна кількість заяв до вступу на денну форму навчання — 567 та на заочну — 83, розповідає Ольга Цвях.

"До війни у нас навчалися понад сім тисяч студентів. А зараз рахунок іде в сотнях. У нас є такі спеціальності, які користуються підтримкою держави. Це якраз "Дошкільна освіта", "Початкова освіта", "Середня освіта" — фізика, математика, тому що вони мають особливості вступу — без НМТ, а за мотиваційним листом", — каже відповідальна секретарка приймальної комісії.

Викладачі університету, які поїхали з Миколаєва від початку повномасштабної війни, звільнилися за власним бажанням, каже Ольга Цвях.

З її слів, працювати онлайн важче, ніж офлайн. Дистанційне навчання відбувається на сучасних платформах.

"Кожен викладач підходить до вирішення цієї проблеми з ентузіазмом і з натхненням. Кожен шукає такі варіанти, які б були зручні для обох сторін: і для студента, і для викладача. Головне — не втратити зворотній зв’язок".

До Миколаївського національного університету імені Василя Сухомлинського у 2023 році вступали студенти за пільговими категоріями:

 • люди з інвалідністю, отриманою внаслідок війни;
 • хто втратив близьку людину через війну;
 • внутрішньо переміщені особи;
 • люди з окупованих територій.

"Перелік пільг дуже великий. Багато тих, хто має такі категорії і вступає. Є з Херсонської, з Миколаївської областей. З окупованих територій вступали небагато студентів, і зі звільнених трохи. З інших міст вступали — Херсон найбільше, Кіровоградська та Одеська області", — додає Ольга Цвях.

Музей Миколаївського національного університету ім. В.О. Сухомлинського. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

У 2023 році вартість навчання підвищилась на 20-30 відсотків у порівнянні із 2022 роком.

"У порівнянні з минулим роком на бюджет є зростання по вступах на майже 15 відсотків, це за кількістю бюджетних місць і зарахованих студентів на ці місця", — каже секретарка приймальної комісії.

Також у Миколаївському національному університеті імені Василя Сухомлинського є ваучери на навчання. Отримати їх може не лише молодь, але і люди вікової категорії 45+, а також люди зі статусом ВПО та військові. Держава видає ваучери на опанування спеціальностей – "Психологія" та "Середня освіта" (математика та фізика).

"Центри зайнятості надають їм ваучери, а наш університет має право працювати з такими абітурієнтами. Вже подавалися такі. Переважна більшість — це люди, які будуть отримувати другу вищу освіту (магістратуру). Це пов’язано з війною. Деякі втратили свої домівки, з районів області. Із втратою житла, роботи, вони намагаються облаштуватися у нинішніх умовах, реаліях і шукають спосіб бути затребуваними. На "Психологію" подається велика кількість заяв і бажаючих отримати цю освіту саме за ваучером", — розповідає відповідальна секретарка приймальної комісії.

Завідувачка кафедри української мови і літератури Лілія Рускуліс говорить, що навчання онлайн змогло підтримати той рівень знань студентів, який вони отримали до війни.

"З очним навчанням нічого порівняти не можна. Тільки зараз ми зрозуміли, наскільки важливо бачити один одного і спілкуватися вживу. За ці чотири роки викладачі повністю підготували весь навчально-методичний матеріал, щоб студенти могли ним скористуватися", – розповідає завідувачка кафедри.

Завідувачка кафедри МНУ Лілія Рускуліс. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

Проблема, яка постала перед викладачами та студентами під час війни — це практика. Оскільки дитячі сади та школи зачинені довгий період, каже Лілія.

"Ми робили зміни у навчальному плані, щоб практику перенести на наступний рік. На сьогодні всі школи працюють в цьому форматі, і студенти проводять уроки. Ми відвідуємо уроки студентів, бачимо, яким інструментарієм, інформаційно-комунікаційними технологіями вони оволоділи і що вони можуть показати. Наразі ми повністю готові до дистанційного формату, і звичайно, якщо тільки буде можливість зустрітися зі студентами — маємо можливість і маємо де", — каже Лілія Рускуліс.

Документи у приймальній комісії МНУ. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

У стінах Миколаївського національного університету імені Василя Сухомлинського всі бажаючі мають змогу скласти іспит на рівень володіння державною мовою. Іспит відбувається двічі на тиждень.

"Моє дітище іспит на рівень володіння державною мовою. Ми єдиний університет, який приймає людей. В липні ми відновили діяльність локації. Незважаючи на руйнівні моменти університету, ми живемо".

За словами Лілії Рускуліс, студенти вмотивовані на навчання, адже за період війни та пандемії, яка була з 2019 року, молодь відчула "інформаційний голод".

"Студенти хочуть вчитися і вчаться. Зараз студенти виходять (на зв’язок — ред.), їм хочеться це робити. Вони хочуть бачити нас, хочуть зайти в аудиторії, сісти і працювати. Є така потреба", — каже завідувачка.

Першокурсниця Вікторія цьогоріч вступила на спеціальність 073 "Менеджмент". Говорить, що навчання допомагає відволікатися від воєнних буднів.

"Я в цьому році наважилася вступити до університету імені Василя Сухомлинського. Я думаю, навчальний рік буде дуже веселим. Я вперше навіть у приймальній комісії. Мені дуже приємно, що мене так зустріли тут. Я думаю це буде дуже добрий навчальний рік", — розповідає Вікторія.

Першокурсниця Вікторія у приймальній комісії. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

Миколаївський національний аграрний університет

У 2023 році збільшився потік студентів, на відміну від 2022 року, розповідає відповідальний секретар приймальної комісії МНАУ Євген Баркарь.

"У минулому році поданих заяв було трохи понад 1000, а зараз у нас 1500 заяв. І це тільки на перший курс на денну форму. По старших курсах, маю на увазі ті, хто коледжі та технікуми закінчили, теж відсотків на 30-40 збільшилося поданих заяв. Ми навіть не очікували. У нас вийшло на 25 відсотків збільшення у порівняні з довоєнним роком", — каже Євген Баркарь.

За словами відповідального секретаря приймальної комісії, найбільше абітурієнтів обрали такі спеціальності – 208 "Агроінженерія" та 073 "Менеджмент".

Навчальний процес у Миколаївському національному аграрному університеті відбувається за змішаною формою. У виші обладнані захисні укриття.

Євген Баркарь розповідає, що колектив університету щорічно здійснює профорієнтаційну кампанію.

"Війна закінчиться, ми переможемо і треба будуть фахівці, які будуть працювати на землі, працювати з технікою, відновлювати країну. "Енергетики" теж непогана спеціальність. Батьки допомагають дітям свідомо зрозуміти, що країна повинна бути відновлена після війни".

Вартість навчання у Миколаївському національному аграрному університеті не підвищилася під час повномасштабного вторгнення.

"Ми тримаємо найнижчу вартість навчання серед миколаївських закладів. Фіксовані ціни, без підвищень. Таким чином ми намагаємося втримати нашого студента. У минулому році найдорожчі економічні спеціальності це — 15600 гривень у рік. У цьому році вартість залишили незмінною. На спеціальності, які користуються попитом "Готельно-ресторанна справа" та "Туризм" вступило трошки менше", — говорить Євген Баркарь.

Корпус Миколаївського національного аграрного університету. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

За словами відповідального секретаря приймальної комісії, майже 20 студентів зарахували з тимчасово окупованих територій Херсонщини. Іноземні студенти у 2023 році не вступали до університету, проте є вступники із західної та центральної частини України. Основний потік студентів залишається з півдня — Миколаїв, Одеса та Херсон, каже Євген.

Завідувачка кафедри обліку і оподаткування Марина Дубініна розповідає, що всі викладачі залишаються у Миколаєві та готові до викладання в аудиторіях.

"З січня 2023 року студенти працювали в аудиторіях, які виявили бажання. А всі, хто не мав такої змоги, навчалися дистанційно. На платформі "Modl" викладається максимум та лекції. У більшості дисциплін є записи цих лекцій", — каже Марина Дубініна.

За словами завідувачки кафедри обліку і оподаткування Миколаївського національного аграрного університету, практичні навички студенти можуть отримувати у повному обсязі.

"У кожної філії є навчально-дослідне господарство. Якщо специфічні аграрні фахи — технологи, агрономи, інженери-механіки, то вони мають змогу здобути там всі практичні знання", — розповідає Марина Дубініна.

Ми, можливо, єдиний університет у Миколаєві, який провадить розширену профорієнтаційну системну роботу. Своїх майбутніх абітурієнтів бачимо ще з 9-го класу. Ми з ними працюємо. Навіть в цих умовах, і ковіду, і війни у нас відбувається щорічний "Зліт лідерів" шкіл наприкінці вересня. У минулому році так само ми це зробили в очному форматі. Були всі, хто зміг.

Єлизавета Тимошенко цьогоріч вступила на перший курс до МНАУ на спеціальність 122 "Комп'ютерні науки". Вважає за свій обов’язок допомогти України відновитися після перемоги.

"Я бачу, як страждає наша країна. Мене надихає думка про те, що наступні покоління зможуть побачити красу нашої країни. І я завжди вірила і вірю, що скоро ми переможемо і все відновимо. Зможемо рухатися далі. Моя мрія — відчувати себе частиною чогось масштабного, відновлювати економіку країни. Мені дуже подобається МНАУ, тому що тут дуже багато відбувається цікавостей , багато гуртків, різних подій, я дуже рада, що вступила саме сюди", — розповідає Єлизавета.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.