Перейти до основного змісту

Боротьба за землю. На Миколаївщині два роки триває конфлікт щодо права власності на земельну ділянку

Спірна земельна ділянка, 25 серпня 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

У селі Петрово-Солониха Миколаївського району два роки триває конфлікт щодо права власності на земельну ділянку. Місцева жителька Ірина Маєрдон розповідає, що ця земля належить її чоловіку. Натомість за словами іншої жительки громади Алли Залоги, землю вона законно отримала у власність у 2021 році.

Подробиці дізнавались кореспонденти Суспільного.

Після того, як Кир'яківська громада увійшла до складу Веснянської громади, земельні ділянки передали до комунальної власності сільської ради, каже голова Веснянської сільради Леонід Мухарський.

"Була норма закону чи постанова Кабміну, що зобов'язувала Держкомземи та людей, які отримали розпорядження від Держкомзему по безоплатній приватизації земельної ділянки, вони мали протягом місяця, з 21 травня, повідомити органи місцевого самоврядування про те, що є такі розпорядження. Такого повідомлення стосовно цієї земельної ділянки не було", — говорить голова сільради.

Голова Веснянської селищної ради Леонід Мухарський, 25 серпня 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

В кадастровій карті не було інформації про те, що дана ділянка комусь належить, говорить Леонід Мухарський. Про що й повідомив Ірину Маєрдон.

"Ми їй пояснили, що, по-перше, відповідно до того законодавства вона мала повідомити або нас, або Держкомзем про те, що є таке розпорядження. По-друге, по кадастровій неможливо прослідкувати, кому були надані земельні ділянки", — додає Леонід Мухарський.

Спірна ділянка засаджена капустою, 25 серпня 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Про нюанси законодавства щодо власності на земельну ділянку розповідає юристка Аліна Ротар.

"Держгеокадастр при передачі відповідної земельної ділянки з державної в комунальну власність повинен був повідомити відповідну територіальну громаду щодо чинного рішення щодо затвердження землеустрою на конкретну земельну ділянку. Крім того, особа, яка отримала таке рішення, повинна була звернутися з відповідною заявою, в якій повідомити, що вона також отримала рішення про затвердження відповідної документації на земельну ділянку", — каже юристка.

Ірина Маєрдон вирощує та реалізує овочі. Каже, у 2021 році дізналася, що земля, на яку розробляли проєкт на ім'я її чоловіка — у власності іншої людини.

"Найперший наш крок — ми зайшли з донькою в реєстр речових прав і забили кадастровий номер на ділянку Ярослава. І побачили там власницю — Аллу Залогу. І читаємо — зареєструвала Радсадівська сільська рада", — розповідає Ірина Маєрдон.

Жінка говорить, не розуміє, як землю, що обробляли 10 років, передали іншій людині та чому нова держреєстрація не була зроблена у центрі громади. У витязі, який отримала на запит, написано: Алла Залога стала власницею землі у 2021 році. Документація ж землеустрою, каже, датується 2014 роком з аналогічним землевпорядником, який був у них.

Ірина Маєрдон розповідає про спірну ділянку, 25 серпня 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Чоловік Ірини — Ярослав Лесюк розповідає, у 2014 отримав ділянку без проблем.

"У 2011 році, як вийшов указ на ведення присадибного господарства, ми з донькою написали заяву в Кир'яківську громаду. Нам підписали заяву. Ми поїхали в проєктний відділ, і нам почали робити проєкт", — розповідає Ярослав Лесюк.

Ірина Маєрдон та Ярослав Лесюк показують документи на земельну ділянку, 25 серпня 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

В проєкті були три земельні ділянки разом — Ярослава, Ірини та доньки Марії. Жінка каже, зверталась до землевпорядниці Кир'яківської громади за роз'ясненнями.

"Першу ділянку, два гектари, я оформила на себе. Вона каже: "Ось до 2011 року їх давали. Тепер не дають, тобі достатньо проєкту Укрдержземустрою". І тут у 2019 році, коли вийшов Закон "Про продаж землі" і почали додавати внесення таких земель в карти", — додає жителька Петрово-Солонихи Ірина Маєрдон.

Після чого треба було доплатити 800 гривень, аби отримати реєстраційні документи нового зразка. Ірина говорить, сплачували податки, від землевпорядника отримували чеки. Після того, як дізналися, що земля у власності іншої людини — подали до суду.

Жителька Кир'яківки Алла Залога, яка, відповідно до витягу Державного земельного кадастру, є власницею землі, говорить, попри звернення до відділу соціального захисту населення від Ірини Маєрдон щодо обробки земельної ділянки, наживо це питання не обговорювали.

"Особисто до мене ця особа не зверталася. Вона зверталася з офіційним листом на відділ соціального захисту населення, в якому я працюю. Їй було надано відповідь згідно з чинним законодавством, що земельне питання — це не функція відділу соцзахисту. Звертайтесь за належністю", — говорить Алла Залога.

Жителька Кир'яківки Алла Залога, 25 серпня 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Жінка пояснює, чому державну реєстрацію робила не у Весняному.

"Не було в той момент в сільській раді реєстратора, і тут неможливо було зареєструвати. Я не виїжджала на місце до того моменту, як оформила земельну ділянку. Вже як оформила — я поїхала і подивилася", — додає Алла Залога.

Сільська рада, село Весняне, 25 серпня 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Леонід Мухарський прокоментував слова Ірини Маєрдон про те, що її чоловік міг дооформити право власності до першого січня 2025 року.

"Це помилкове бачення пані Ірини. Вона скоріше за все читала законодавство. Але не читала норму, якої землі це стосується. Саме до 2025 року держава дозволила оформлювати землі, які були надані при розпайовці радгоспів", — каже голова Веснянської селищної ради Леонід Мухарський.

Водночас рішення, прийняте на сесії про передачу земельної ділянки Аллі Залозі, Ірина Маєрдон може оскаржувати через суд, каже Мухарський.

"В неї не було жодних законних підстав, навіть сплачувати цей податок. Я не розумію, чому вона його сплачувала. Коли нараховуються збитки за захват земельної ділянки самовільно, інша ціна. Там сплачується по збитках приблизно те, що сплачують орендарі людям, в яких беруть землю в оренду. Якби сільська рада склала акт самозахвату земельної ділянки, це було б більше тисячі гривень з гектара", — каже голова сільради Леонід Мухарський.

Ірина Маєрдон каже, з чоловіком будуть відстоювати свою позицію у суді.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

Топ дня

Вибір редакції