Перейти до основного змісту

Миколаївському тролейбусу — 57 років: історія розвитку електротранспорту

Ексклюзивно
Тролейбус за маршрутом №2. Колаж Суспільне Миколаїв/Getty Images

У 2024 році миколаївському тролейбусу виповнилось 57 років. Урочисте відкриття першої тролейбусної лінії відбулося 29 жовтня 1967 року. Протягом історії колісного електротранспорту Миколаєва тролейбуси їздили містом за дев'ятьма маршрутами.

Кореспонденти Суспільного зібрали факти з історії Миколаївського тролейбуса.

Вперше про розбудову тролейбусної лінії у Миколаєві заговорили у грудні 1945 року. Проєктування лінії розпочали у 1952 році, а роботи з прокладання — у 1965 році. За два роки до міста прибули перші тролейбуси й розпочалась обкатка маршрутів.

Привокзальна площа в Миколаєві. 29 жовтня 1967 року. Фото: bazar.nikolaev.ua

Після урочистого відкриття тролейбусної лінії 29 жовтня 1967 року містом курсували десять тролейбусів. Вони перевозили пасажирів двома маршрутами — №1 від Залізничного вокзалу (Привокзальна площа — ред.) до вулиці 11-та Слобідська та №2 від Центрального ринку до вулиці 11-та Слобідська.

Тролейбус "Київ-4" на маршруті №1. 1968 рік. Фото: Державний архів Миколаївської області

У серпні 1968 року відкрили тролейбусну лінію, яка зв'язала Залізничний вокзал з парком імені Петровського (зараз "Народний сад" — ред.), тролейбуси їхали вулицями Пушкінською (нині Аркасівська) та Великою Морською, так з'явився маршрут №3.

У грудні того ж 1968 року розпочалися роботи з прокладання тролейбусної лінії до мікрорайону Ліски. Нову ділянку протяжністю 6,5 кілометра закінчили будувати у вересні 1969 року. По новій лінії пустили маршрут № 4, який зв'язав Залізничний вокзал та мікрорайон Ліски, а також маршрут № 2 продовжили від Центрального ринку до Лісків.

Тролейбусне депо, на вулиці Будівельників, почали будувати у 1964 році. Завершили 5 березня 1970 року.

У травні 1969 року до депо пустили тролейбусні маршрути №1 та №2. У 1970 році збудували кільце для розвороту по вулицях Котельній та Володарського.

У 1970-ті роки тролейбусна мережа Миколаєва розвивалась у напрямку проспекту Миру.

27 липня 1974 року для пасажирського руху відкрили ділянку довжиною п’ять кілометрів, від кільця на перетині нинішніх проспекту Центрального та проспекту Богоявленського по проспекту Миру до станції Сортувальна, яким пішов маршрут № 1. У той же день був відкритий тролейбусний маршрут № 5 — "Мікрорайон Ліски — вулиця 3-тя Слобідська".

Тролейбус на маршруті №6 2022 рік. Фото: Павло Гарєєв/Суспільне Миколаїв

Розвідний міст через річку Інгул, який запустили в експлуатацію 6 січня 1981 року, відкрив доступ електротранспорту в мікрорайон Соляні. У серпні 1981 року почалися роботи з прокладання нової лінії. Вже 31 грудня 1983 року тролейбуси пішли маршрутом № 6 "Парк Петровського (нині "Народний сад" — ред.) — мікрорайон Соляні".

Мікрорайон Намив, у якому будували лише багатоповерхові будинки, почали приєднувати до міської тролейбусної мережі восени 1984 року. Особливість нової траси полягала у необхідності додаткового зміцнення опор контактної мережі через проходження лінії по намивній частині. Нову лінію відкрили напередодні 1986 року. Від Лісків на Намив продовжили маршрут №5.

Схема тролейбусних маршрутів у Миколаєві станом на 1989 рік. Фото: Архів КП "Миколаївелектротранс"

Наприкінці 1999 року на наявній контактній мережі організували проїзд тролейбусів від мікрорайону Ліски до Сільгосптехніки у Соляних, так з'явився маршрут №7.

Тролейбуси маршруту №7 з'єднують два спальні райони Миколаєва Намив та Північний. Фото: Павло Гарєєв/Суспільне Миколаїв

У 80-х роках минулого сторіччя від "Пушкінського" кільця до мікрорайону Ліски працював маршрут №8. Тролейбуси виходили на лінію під час так званої "робочого перевезення". У 1998 році офіційно був закритий.

Маршрут №9 дозволяє доїхати з Північного до Залізничного вокзалу без пересадок. Фото: Павло Гарєєв/Суспільне Миколаїв

Навесні 2001 року добудували та відкрили ділянку тролейбусної лінії від мікрорайону Північний до траси на проспекті Героїв України. По новій лінії пустили тролейбуси маршруту № 9 "Залізничний вокзал — мікрорайон Північний".

У середині жовтня 2001 року тролейбусні маршрути №1, №3 і №4 офіційно були закриті. Рухомий склад з закритих ліній розподілили між маршрутами, що залишились.

Тролейбус на кільцевій дорозі у мікрорайоні Намив. Фото: Павло Гарєєв/Суспільне Миколаїв

15 листопада 2018 року розпочали будувати кільцеву тролейбусну лінію на Намиві. 17 липня 2020 року лінія була обкатана в тестовому режимі, а з 20 липня лінію відкрили для пасажирського руху. Довжина нової лінії склала 3,2 кілометра.

У 2021 році розпочали встановлювати опори контактної мережі для нової тролейбусної лінії від міжміського автовокзалу до кільця на вулиці Антонюка в Корабельному районі. Війна не дала завершити цю роботу.

Після повномасштабного вторгнення російських військ на територію України 24 лютого 2022 року рух тролейбусів у Миколаєві призупинили. Його відновили з 1 березня 2022 року.

З 4 жовтня 2024 року у Миколаєві запрацював новий тролейбусний маршрут до Корабельного району під номером 10. Новий маршрут проходить від вулиці Новозаводська (залізничний вокзал "Миколаїв-Пасажирський") через проспект Миру, вулицю Космонавтів, проспект Богоявленський, провулок Корабелів до кінцевої зупинки по вулиці Айвазовського та у зворотному напрямку.

Станом на 29 жовтня 2024 року Миколаєвом курсують 44 тролейбуси, повідомили в КП "Миколаївелектротранс".

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

Топ дня

Вибір редакції