Близько семи місяців миколаївці без водопостачання, внаслідок пошкодження водогону, який пролягає через тимчасово окуповану Херсонщину. Військові експерти та експерти ООН в розслідуванні ВВС вважають, що російські війська навмисно "перекрили" водопостачання у квітні.
Про це йдеться у матеріалі ВВС.
BBC проаналізувала супутникові знімки та фотографії з соціальних мереж, які підтверджують, що удар по водогону був спланований. На них видно, що трубопровід пошкоджений у найбільш крихкій частині — там, де він проходить над поверхнею землі.
За інформацією BBC, трубопровід протікав протягом восьми годин після того, як він був пошкоджений 12 квітня, втративши приблизно 40 мільйонів літрів води, перш ніж подачу в нього було припинено.
Аналіз рельєфу місцевості показує, що вода з витоку мала текти на південь від трубопроводу. Зображення, отримане з додатка для обміну повідомленнями Telegram, підтверджує, що територія на шляху очікуваної повені була насичена величезною кількістю води.
Окрім підтвердження того, що ця ділянка трубопроводу була пошкоджена, BBC також знайшла супутникові зображення, на яких видно російські війська поблизу.
Чотири танки можна побачити поблизу труби на зображенні нижче. Начальник Миколаївської ОВА Віталій Кім підтвердив ВВС, що ця територія розташована під контролем Росії. Він каже, що були розроблені плани щодо ремонту трубопроводу, але дістатися місця не змогли, оскільки це була "активна військова позиція".
BBC показала супутникові фотографії та зображення труби з відкритих джерел експертам з безпеки, щоб оцінити, чи була вона пошкоджена випадковим обстрілом, чи навмисним саботажем.
Військовий судово-медичний експерт Кріс Кобб Сміт, який понад 20 років служив у британській армії артилерійським офіцером і три роки був інспектором зі зброї ООН в Іраку, сказав:
"Імовірність того, що це було результатом одного випадкового пострілу, нескінченно мала. І вкрай малоймовірно, що це було результатом навмисного непрямого вогневого удару".
Він не вірить, що це сталося через снаряди, випущені з танків, оскільки поблизу немає вибійних воронок.
"Я вважаю, що руйнування було спричинене навмисним розміщенням вибухового заряду або безпосередньо під трубою, або, можливо, на її вершині, у найбільш вразливому місці", — розповів Кріс Кобб Сміт.
BBC також показала зображення Майклу Уілану, експерту з безпеки, який служив у британській армії понад 20 років. Він погоджується, що пошкодження трубопроводу було навмисно спричинене вибухівкою.
Під час перебування в Миколаєві BBC отримала ексклюзивне зображення (вище), на якому показано пошкоджену другу ділянку трубопроводу, про яку не повідомлялося раніше.
Фотографія була геолокована, на ній видно, що іншу частину труби було розрізано. Супутникові знімки з цього району показують, що військові машини перебували неподалік у той час, коли територія була під контролем Росії.
ВВС поділилася своїми доказами з експертами, щоб оцінити законність такого кроку. Марко Сассолі, професор гуманітарного права Женевського університету, який входив до складу місії експертів Московського механізму ОБСЄ, направленої в Україну для звіту про гуманітарні порушення після російського вторгнення, погоджується:
"Це, безперечно, свідчить про порушення міжнародного гуманітарного права".
Міністерство оборони Росії не відповіло на прохання BBC прокоментувати те, що сталося.
Що відомо
- Водопостачання в деяких районах Миколаєва було відсутнє з 12 квітня 2022 року через пошкодження водоводу російськими військами.
- З 6 травня в Миколаєві розпочалось заповнення водопровідної системи міста технічною водою з річки Південний Буг. Аналізи води у системі водопостачання Миколаєва довели її непридатність до вживання.
- Станом на 25 жовтня вода у водопровідній системі Миколаєва залишається технічною.
Читайте також
Третій малюнок з оберегового циклу. У Миколаєві художники презентували мурал "Дерево життя"
Гард чи Южноукраїнськ. Що відомо про перейменування міста на Миколаївщині
Часткове сонячне затемнення. Чи зможуть миколаївці спостерігати за цим явищем
Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.