Оголошені НАЕК "Енергоатом" наміри щодо підвищення рівня води в Олександрівському водосховищі та запуску двох нових об’єктів на Ташлицькій гідроакумулюючій електростанції викликали негативну реакцію науковців та екологічних громадських організацій – відповідне звернення до керівників держави опубліковане на сайті Національного екологічного центру України. Проти цих планів Енергоатому виступає і Миколаївська обласна військова адміністрація.
Наразі рівень води в Олександрівському водосховищі на позначці 16 метрів. Екологи, обласна влада та громадські організації виступають проти будь-якого підвищення, оскільки це знищить історично-культурні пам’ятки та може погіршити екологічну ситуацію в регіоні.
"Оскільки вони не можуть обґрунтувати законність підняття рівня до 20,7 м, тому що порушується низка законодавчих, міжнародних документів, вони вирішили проштовхнути 16,9 м. Але як технічну альтернативу розглядають і 20,7. Тобто, на нашу думку, це є такий проміжний етап, який вони наразі можуть провести, користуючись воєнним станом", — розповіла заступниця миколаївської філії Національного екологічного центру Інна Тимченко.
Крім знищення частини унікального комплексу культурно-історичної спадщини, говорить екологиня, внаслідок додаткового промислового втручання у природний стан річки Південний Буг постраждає екосистема та погіршиться якість води – це сьогодні напряму стосується жителів Миколаєва, у міському водопроводі вода з Південнобузького лиману.
Повідомлення про плани Енергоатому опубліковані в Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України з 7 липня по 3 серпня 2022 року.
Начальник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім звертався до Міністерства довкілля та Кабінету Міністрів України щодо розгляду проєкту Енергоатому та недопущення його реалізації.
"По-перше, це дотримання законодавства у сфері охорони навколишнього середовища і доступ до цього процесу, до прийняття рішення громадськості – як це передбачено і Законом про ОВД (оцінку впливу на довкілля), і спрямуванням до європейських стандартів у галузі екології", — розповів виконуючий обов'язки начальника управління екології та природних ресурсів Миколаївської ОВА Дмитро Мац.
Що відомо
- На Миколаївщині люди виступають проти розбудови Ташлицької гідроакумулюючої електростанції на Південному Бузі та підняття рівня води в Олександрівському водосховищі. За їхніми словами, це може спричинити екологічну катастрофу.
- Олександрівське водосховище – є нижньою водоймою Ташлицької гідроакумулюючої електростанції, яке регулює баланс енерговиробництва Південноукраїнської атомної електростанції.
- Затоплення Бузького Гарду на Миколаївщині може призвести до зриву виконання зобов’язань України перед Європейським Союзом. Про це йдеться у відповіді заступника міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Романа Шахматенка на інформаційний запит журналістів Суспільного.
Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.