Перейти до основного змісту

"Повертаю голову і прилітає ракета". Треті роковини удару по Яворівському полігону на Львівщині

13 березня 2022 року російська армія завдала ракетних ударів по Яворівському полігону на Львівщині. Тоді, за даними СБУ, загинули понад 60 людей. Винним у коригуванні вогню по полігону суд визнав колишнього працівника радянського КДБ Олександра Косторного. Його засудили до 15 років ув’язнення.

Що відомо про удар три роки по тому — читайте у матеріалі Суспільного.

"Я дочекалася, доки його не піднімуть з-під завалів"

Олена Ящишин три роки приходить на могилу свого чоловіка. Він загинув у березні 2022. Тоді по Міжнародному центру миротворчості та безпеки росіяни випустили понад 30 ракет. Чоловік Олени – Олег Ящишин – викладав військову тактику підрозділам, які готувалися до відправки на фронт.

"Йому було 55 років. Усе життя прожив у військових гарнізонах, військових містечках. Батько його також офіцер. Тому, напевно, і шлях він вибрав суто військовий. Я була на полігоні. Я була на місці руйнувань. Я дочекалася, доки його не піднімуть з-під завалів", — розповідає Олена.

Олена Ящишин біля могили свого чоловіка, який загинув внаслідок удару по Яворівському полігону. Суспільне Львів

Винним у коригуванні вогню по полігону суд визнав колишнього співробітника КДБ Олександра Косторного. За даними слідства, він надіслав російським спецслужбам карту військового містечка, додатково позначивши гуртожитки й казарми. Його засудили до 15 років позбавлення волі за державну зраду. Олена Ящишин відвідувала усі судові засідання у справі.

"Я його спитала: "За що?" і "Як він спить?". Він відповів мені. Він поставив зустрічне запитання — "Скільки мені заплатили, щоб я ходила в суд?". Людина не визнала своєї провини. До останнього не визнала своєї провини. Але якщо подивитися біографію Косторного, там все сказано. Колишніх КДБістів не буває", — каже Олена Ящишин.

"Повертаю голову і прилітає ракета"

Роман Кулик — колишній військовослужбовець, який вночі 13 березня 2022 перебував у наметовому містечку на території Яворівського полігону. У момент ракетного удару разом з побратимами Роман сховався в окопі неподалік. Розповідає, що його батальйон тоді втратив шістьох людей.

"Тривога тоді тривала дуже довго, десь до трьох годин. Ми бачили, як весь полігон обстрілюють, зрозуміли, що буде багато жертв і що це буде все не просто. Весь полігон вже був обстріляний практично. І я вирішив ще раз пройтись поміж палатками, перевірити, чи весь особовий склад точно вийшов. Бо це було багато людей, тяжко було зорієнтуватися. І коли вже повертався назад, від мене буквально за 6 метрів, повертаю голову – і прилітає ракета", — пригадує Роман.

Чоловік провів в комі в реанімації 20 днів. Йому зробили 13 операцій, адже Роман отримав тяжкі поранення: йому відірвало частину ліктя, частину ноги, розірвало живіт.

Роман Кулик, який був на Яворівському полігоні, коли його обстріляла російська армія 13 березня 2022 року. Суспільне Львів

"В основному були пацієнти з опіками"

Першим медзакладом, де прийняли тоді поранених, стала Новояворівська лікарня. Хірург Роман Залуцький – лікар, який рятував, зокрема і Романа Кулика, пригадує, що тоді у лікарні провели близько 15 операцій.

"В основному це були пацієнти з опіками. Це їх була найбільша кількість. Було проведено близько 15 операційних втручань. Це були мінно-вибухові травми, ампутації кінцівки, зупинка кровотечі. Отакі були пацієнти", — розповідає завідувач відділення малоінвазивної хірургії Роман Залуцький.

Після надання першої медичної допомоги поранених внаслідок обстрілу скерували до лікарень Львова. Зокрема, у двох клініках Першого медоб’єднання тоді прийняли понад 130 пацієнтів, каже медична директорка Наталія Матолінець.

"Стояли черги з 12 машин "швидких", які в черзі просто підвозили, підвозили, підвозили. Я, як адміністратор, відповідала за сортування пацієнтів і організацію безпосередньо надання медичної допомоги. Ми викликали усіх лікарів, які були в зоні доступності. Приїхали всі — і кого кликали, і кого не кликали — всі, хто почув про трагедію. Ми боролися за кожного пацієнта і ми не втратили жодного пацієнта у нас", — каже Наталія Матолінець.

Випустили понад 30 ракет по полігону

Внаслідок удару по Яворівському полігону 13 березня 2022 року загинуло понад 60 людей, ще понад 160 — отримали травми. Розслідування у справі тривало майже два роки. Контррозвідники встановили, що Олександр Косторний листувався з проросійськи налаштованими українцями та жителями окупованих територій. Дані передавав особисто співробітнику ФСБ Росії, каже речниця СБУ Львівщини Роксолана Яворська-Ісаєнко.

"Мова йде про інформацію щодо розміщення ЗСУ на Яворівському полігоні та інформації щодо діяльності та місць дислокації волонтерських структур у місті Львові. Окремо було виявлено інформацію, що ворог надавав додаткові завдання Косторному, які стосувалися встановлення іноземної військової присутності на території Львівщини", — каже речниця СБУ Львівщини.

23 травня у Галицькому районному суді Львова оголосили вирок для Олександра Косторного. Суд визнав його винним у держзраді та призначив покарання у вигляді 15 років тримання за ґратами з конфіскацією майна. Це рішення Косторний намагався оскаржити, але Тернопільський апеляційний суд відхилив апеляційні скарги коригувальника вогню по Яворівському полігону Олександра Косторного та його захисника і залишив рішення першої інстанції без змін.

Топ дня
Вибір редакції