Перейти до основного змісту

"Здивувала позиція факультету": студентка ЛНУ написала заяву про відрахування після скандалу із Йосипом Лосем

У середу, 5 березня, студентка факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка Софія Романів написала заяву про відрахування з вишу. Дівчина ухвалила таке рішення через реакцію факультету на скандал із професором Йосипом Лосем, якого звинуватили у домаганнях.

Суспільне поспілкувалося із колишньою студенткою ЛНУ імені Івана Франка.

Софія Романів навчалася на магістерській програмі факультету журналістики. Після того як колишні студентки почали звинувачувати ексочільника кафедри зарубіжної преси Йосипа Лося у домаганнях, Софія вирішила не продовжувати там навчання. Дівчина оприлюднила допис на Facebook-сторінці, до якого додала фото заяви про відрахування.

"Я відмовляюсь сприймати, коли у місці, яке я любила, викладачі, яких я поважала, звинувачують студентів за правду та стають на захист зла. Або ж легітимізують це зло своєю мовчазною згодою. Розчарування і сором — те, що я відчуваю після останніх новин про рідний факультет. Тож, ідучи за покликом серця та розуму, завершую розділ свого життя під назвою "журфак". Сподіваюсь, що ця ганебна історія стане початком великих змін на рідному факультеті", — йдеться у дописі.

Дівчина розповіла Суспільному, що її розчарувала реакція факультету на цей скандал.

"Мене дуже розчарувала і здивувала позиція факультету. Дуже довгою, як на мене, була реакція і недостатньо радикальною. Попри те, що студенти вимагали якихось рішень і дій, факультет досить довго мовчав. І в своїх соцмережах так само мовчав. Власне, моя заява стала таким маніфестом, яким я бажаю залучити увагу і викладацької, і студентської аудиторії для того, щоб не мовчали, і боролися за кращу якість освіти, за свої права і боролися за справедливість", — пояснює Софія Романів.

На факультеті журналістики кажуть, що Софія – наразі єдина студентка, яка вирішила припинити навчання з власної волі після розголосу. Та обіцяють більш уважно реагувати на подібні випадки, каже заступниця декану з навчально-виховної роботи Наталія Шайда.

"Софія прийшла в кабінет до мене з заявою про відрахування. Я поцікавилася, яка причина відрахування. Вона сказала, що її надзвичайно засмучує той випадок, який склався з професором Лосем. І що вона не хоче навчатися на факультеті журналістики. Такий випадок у нас вперше. І це дуже прикро. Напевно, є якась прогалина, чому так стається, і ми будемо працювати, щоб у подальшому це не повторювалося", — говорить Наталія Шайда.

Інколи поведінка окремих викладачів шкодить репутації всього університету, каже освітня омбудсменка Надія Лещик. Є також випадки, коли студенти звертаються щодо нетерпимості та цькування щодо них з боку викладачів.

"Перш за все, я хочу закликати студентів не боятися. І для того, щоб довести такі сексуальні домагання до логічного завершення з певним покаранням, вони мають фіксувати. Це може бути відео, аудіозапис, світлини, можливо. Це дозволяється з метою захисту своїх прав здійснювати таку фіксацію. Звертатися до певних органів. Може бути до поліції, можна звертатися до університету і етичної ради університету. Можна звертатися до мене як до освітнього омбудсмена", — каже Надія Лещик.

Сьогодні, 6 березня, професора Лося таки звільнили з університету. Упродовж дня на телефонні дзвінки він не відповідав.

Що відомо про звинувачення на адресу Йосипа Лося

25 лютого журналістка видання NGL.media Катерина Родак на своїй сторінці у Facebook опублікувала допис, де розповіла про домагання викладача факультету журналістики ЛНУ імені Івана Франка Йосипа Лося. Описані у дописі події трапилися, коли їй було 19 років.

Катерині Родак висловив підтримку колишній викладач факультету журналістики Богдан Тихолоз. Він опублікував на своїй сторінці у Facebook пост на підтримку Катерини Родак. Богдан Тихолоз пише, що допис Катерини — це "діагноз страшної, задавненої хвороби, яка насправді має багато прізвищ та імен".

Представник Уповноваженого ВРУ з прав людини у Львівській області Тарас Подвірний закликав "всіх, хто постраждав, звертатися за допомогою".

Йосип Лось відкинув звинувачення та заявив, що "це наклеп".

"Це є провокація, це абсурд. Це ж нічого не було абсолютно, дайте мені спокій. Я категорично не хочу мати справи з людьми, які совісті не мають. Провокатори! Їм не подобається, що я виступаю за Україну. Це все брехня, це наклеп. Я не хочу мати справи з людьми, які не мають совісті", — зазначив в коментарі Суспільному Йосип Лось.

На факультеті журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка відреагували на ситуацію та опублікували офіційне розпорядження щодо відсторонення Йосипа Лося на час службового розслідування.

У коментарях під дописом Катерини Родак жінки почали ділитися своїми історіями, пов’язані із викладачем.

"Лось теж ліз цілуватися до мене.. затискав до стіни.. правда, я пручалася… Гидоцько.. Здається, він тоді був завкафедрою..", — пише Оксана.
"Мені Лось казав наодинці в кабінеті, що я йому нагадую перше кохання і теж брав за руку і хотів поцілувати. Моя одногрупниця розповідала, що він вже кілька поколінь харасить жінок (він ще до її мами в свій час чіплявся)", — пише Аліса.
"Вже не будучи студенткою, зустріла його випадково на вулиці. Переконував мене, що маємо зійтися, зачати і народити нащадка, "який буде геніальним", — пише Юлія.
"Я навіть пригадую ту пару, де він говорив тобі про голі коліна на першому курсі. Лось обійняв мене у межах своєї персональної акції "проти куріння студенток". Я погоджуюсь абсолютно, що курити поруч з факультетом — не ок. Але трохи дивно обіймати студента замість зауваження. Зараз думаю, чому ми це сприймали, як звичайні крінжові історії про викладачів", — пише Роксолана.

Що відомо про Йосипа Лося

87-річний Йосип Лось викладав на факультеті журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка до 6 березня 2024 року.

У 1959 році Йосип Лось закінчив факультет журналістики Львівського державного університету імені Івана Франка. Працював у редакціях районних, міських, міськрайонних газет на посадах завідувача відділу, відповідального секретаря. З березня 1971 року був редактором університетської газети "За радянську науку". Відтоді ж — на викладацькій роботі.

Як зазначають на сайті факультету журналістики, Йосип Лось є автором понад 1250 науково-публіцистичних і аналітичних статей.

Топ дня
Вибір редакції