Перейти до основного змісту

Система "Шлях" і гуманітарна допомога: що кажуть у львівському волонтерському фонді

Уряд змінив правила перетину кордону для частини військовозобовʼязаних. Відтепер перевізники, що доправляють гуманітарну допомогу чи медичні вантажі, не зможуть отримувати спецдозволи на виїзд від ОВА або Міністерства розвитку громад. Виїзд таких водіїв буде можливий за загальними підставами, а не за реєстрацією в системі “Шлях”.

Більше про це дізнавалося Суспільне.

Юрій Танасійчук – львівський юрист та волонтер фонду “Ейпріл”. Разом з колегами він возить з-за кордону автівки для Сил оборони, а також деталі для дронів. Каже, що і раніше у їхнього фонду були труднощі, аби отримати дозвіл на виїзд за системою “Шлях”. Тож довелося налагоджувати закупівлі дистанційно.

"Довелось просто застосовувати людей, які перебувають за кордоном, і купляти ці автомобілі, грубо кажучи, “у напівсліпу”. І всю непросту нішу, яка б пасувала, щоби її взяли чоловіки, взяли на свої плечі дівчата і жінки, тому що вони виїзні", — говорить Юрій Танасійчук.

Чоловік розповідає, що від початку повномасштабного вторгнення він разом з іншими волонтерами закупив і доставив для Сил оборони понад 120 автомобілів. Водночас деталі для безпілотників не завжди могли доставити вчасно.

"Ми також мали затримки, наприклад, з комплектуючими для виготовлення дронів. Ми говоримо про ударні дрони. Я думаю, що це також гальмувало і налагодження виробництва. Це – саме відсутність справедливої системи, щоб отримати дозвіл на виїзд для того, щоб переговорити з постачальниками, переговорити з певними виробництвами, налагодити прямий контакт. Нам цей "Шлях" потрібний. Але не за будь-яку ціну. Нам потрібний він справедливий", — каже волонтер.

Юрій Танасійчук. Суспільне Львів

Відповідно до урядових змін, тепер обласні адміністрації не мають повноважень видавати дозволи про перетин кордону з гуманітарною метою. Однак спад звернень щодо виїзду через “Шлях” спостерігався ще з 2022 року. Кожного року все менше людей та організацій зверталися за таким дозволом, запевняє керівник апарату Львівської ОВА Тарас Грень.

"Станом на 2025 рік, на фактично 1 березня, в нас є близько 360 звернень. Це, наголошую, за організаціями. Кожна організація могла звертатися за декількома особами", — зазначає Тарас Грень.

Тепер пропуск усіх чоловіків від 18 до 60 років за кордон, зокрема і волонтерів, здійснюватиметься на загальних підставах, а не за рішенням обласних військових адміністрацій.

"Це стосується громадян України, чоловіків, які здійснювали перевезення гуманітарних та медичних вантажів. Ця категорія осіб наразі може виїхати лише на загальних підставах", — пояснює начальник відділу прикордонного контролю 7 загону Владислав Яковчук.

Українсько-польський кордон. Суспільне Львів

Виїжджати за кордон за наявності відповідних документів можуть такі категорії чоловіків:

  • заброньовані на період мобілізації;
  • непридатні до військової служби за станом здоров’я;
  • багатодітні батьки;
  • чоловіки, які мають дитину до 18 років та дружину, яка проходить військову службу, які самостійно виховують дитину;
  • особи з інвалідністю;
  • водії транспортних засобів суб’єктів господарювання, які мають ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автівкою.

Топ дня
Вибір редакції