Перейти до основного змісту

Львівська ОВА звернулася до Зеленського щодо нагородження Ірини Фаріон званням "Герой України"

Львівська обласна військова адміністрація звернулася до президента України Володимира Зеленського з клопотонням про призвоєння мовознавиці Ірині Фаріон звання "Герой України" (посмертно).

Про це на Facebook повідомила донька Ірини Фаріон Софія Особа.

"За багаторічну сумлінну працю в галузі українознавства, вагомий внесок у розвиток науки й освіти, плідну громадсько-політичну діяльність та невтомну ідеологічну боротьбу під час гібридної агресії проти України, просимо присвоїти Ірині Дмитрівні Фаріон звання Героя України з удостоєнням ордена Держави (посмертно)", — йдеться у зверненні.

У коментарі Суспільному перший заступник голови Львівської ОВА Андрій Годик зазначив, що таке звернення ЛОВА направила в Офіс президента два дні тому.

"На початку січня 2025 року було звернення від однієї з громадських організацій із поданим пакетом нагородних документів про представлення до нагороди Ірини Фаріон як "Героя України" посмертно. Документи були розглянуті в межах нагородної комісії при ЛОВА. Нагородна комісія рекомендувала начальнику ОВА підтримати вказане подання і скерувати його в установленому законом порядку президенту України", — зазначив Андрій Годик.

У вересні 2025 року Електронна петиція до Кабінету міністрів України про присвоєння загиблій мовознавиці Ірині Фаріон звання "Герой України" набрала понад 25 тисяч голосів.

Що відомо про вбивство Ірини Фаріон

Ввечері 19 липня невідомий вистрілив у Ірину Фаріон неподалік її дому і втік із місця події. Ірину Фаріон госпіталізували до лікарні святого Пантелеймона з вогнепальним пораненням голови. Мовознавицю прооперували — її стан був критичним. За кілька годин у лікарні повідомили, що попри зусилля медиків, врятувати Ірину Фаріон не вдалося.

Правоохоронці кваліфікували напад на Фаріон за ч.1 ст.115 (Умисне вбивство) Кримінального кодексу України. Стрільцеві, за цією статтею, загрожує позбавлення волі на строк до п'ятнадцяти років.

Слідство розглядає кілька мотивів вбивства, зокрема громадська/політична діяльність і особиста неприязнь. Також слідчі не виключають у вбивстві "російський слід".

21 липня правоохоронці оголосили в розшук чоловіка, який може бути причетним до вбивства мовознавиці. 25 липня у Дніпрі затримали 18-річного хлопця за підозрою у вбивстві Фаріон. Голова МВС Ігор Клименко повідомив, що є достатньо доказів стверджувати, що саме затриманий стріляв у професорку. Слідство вважає, що стрілець — лише виконавець.

26 липня 18-річному підозрюваному обрали запобіжний захід у Галицькому районному суді Львова — тримання під вартою без права внесення застави на 60 діб до 22 вересня. Суддя на відкритому судовому засіданні оприлюднив його імʼя — це Вʼячеслав Зінченко. На триманні під вартою без права внесення застави наполягали прокурори під час засідання. У Львівському апеляційному суді запобіжний захід для Зінченка залишили без змін.

19 вересня суд продовжив запобіжний захід для підозрюваного у вигляді тримання під вартою без застави на 60 діб — до 17 листопада. Львівський апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін. Також запобіжний захід продовжили на засіданні 13 листопада — тримання під вартою без права внесення застави до 12 січня.

3 січня 2025 року у Шевченківському районному суді Львова продовжили запобіжний захід для В’ячеслава Зінченка у вигляді тримання під вартою терміном на 60 діб до 4 березня 2025 року. Під час цього ж засідання суд постановив надати доньці мовознавиці Софії Особі та її двом малолітнім дітям особисту охорону терміном на два місяці через погрози у соцмережах.

13 січня 2025 року у Шевченківському районному суді Львова під час засідання донька загиблої заявила, що вимагає відшкодування 15 мільйонів гривень моральної шкоди, а адвокати Зінченка клопотали про посилення охорони підсудного.

На судове засідання 13 лютого Зінченка привезли у бронежилеті та шоломі. У залі суду він клопотав про переведення в одиночну камеру та можливість дзвінків батьку. Колегія суддів ухвалила рішення дозволити Зінченку дзвінки до батька. Клопотання щодо зміни умов утримання в СІЗО — не задовольнили.

У середу, 26 лютого, у Шевченківському районному суді Львова прововжили запобіжний захід В'ячеславу Зінченку — арешт без права на заставу до 24 квітня.

В'ячеславу Зінченку інкримінують умисне вбивство особи, пов'язане з виконанням нею громадського обов'язку, з мотивів національної нетерпимості, а також незаконне володіння вогнепальною зброєю (п. 8, 14 ч. 2 ст. 115, ч. 1 ст. 263 КК України).

Топ дня
Вибір редакції