У селі Кожичі біля Львова протягом 28 років працює центр реабілітації птахів "Вільні Крила". Його засновник і власник — орнітолог Віктор Шельвінський.
Більше про роботу центру Віктор розповів Суспільному.
За його словами, реабілітаційний центр — робота не однієї людини. Лікувати птахів, яку потрапляють сюди з травмами, Вікторові допомагають волонтери:
"Така величезна мережа волонтерська, яка працює і допомагає птахам. На сьогодні мені допомагають дітки, мама, тато і небайдужі люди, які приїжджають сюди".
У центрі пташки проходять кілька етапів реабілітації, до повернення в природне середовище. У "Вільних Крилах" лікують диких, свійських та екзотичних птахів. Через те, що птахів багато, поселити їх в окремі клітки неможливо.
"Насправді це не все так просто, тому що треба знати зоопсихологію кожного виду, тої пташечки, її поведінку, чим вона харчується, як вона добуває їжу, наскільки вона конфліктна й агресивна, скажемо, в шлюбні періоди, весняні. Тоді воно дасть якусь загальну картинку", — розповідає Віктор.
Раціон хижих птахів, каже орнітолог, щодня інший. Вони заморожених курчат, щурів, мишей та комах.
"Знаєте, що у сови найбільші вуха? Це пір'ячко, що тут стирчить — це хвостики, які несуть декоративну функцію. Він на себе, оця сова вухата, надяг костюм найбільшого хижака сов – це пугача за кольором і формою", — розказує він.
Після лікування чоловік везе птахів у природні заповідники. Цього разу — в заповідник "Розточчя", де вони адаптовуються.
"Випускаємо граків і підселяємо до граків, які тут вже є. Ці пташечки здатні до польоту, їм не вистачає місяць часу, щоб вони адаптувалися з іншими. Ці пташечки, які не здатні до польоту, тут будуть на постійному проживанні. Які розлітаються, будуть відловлені й випущені", — каже Віктор.
Зараз у центрі реабілітації "Вільні Крила" понад 480 птахів 65 видів. Віктор Шельвінський планує розширити територію центру та зробити його доступним для людей з інвалідністю.