Після ракетної атаки армією РФ по Львову вчора, 4 вересня, мешканці зруйнованих будинків повертаються до своїх квартир, щоби розчистити завали та забрати вцілілі речі. Львів'янам надають тимчасове житло в готелях чи довше — в модульних будинках.
Суспільне поспілкувалося із мешканцями пошкоджених будинків.
Світлана Ставровська — жителька одного зі зруйнованих будинків. Ніч після обстрілу жінка провела у родичів. Вранці сьогодні, 5 вересня, вона прийшла до свого помешкання, щоби зібрати речі, які вціліли.
"На два метри там від вікна відкинуло. Чоловік ішов сюди, сів — а тоді бахнуло, такий вибух був! То було просто… Не передати словами! Шафа вціліла, просто нема стелі, вікон немає. Все мокре, позатікало", — розказує Світлана.
Наразі на місці влучань працюють комунальники. За словами Світлани Ставровської, епіцентр вибуху був над сусіднім будинком:
"Тут все зруйновано. Весь дах, всі кімнати зруйновані, аж видно стелі повибивані".
Андрій Лещак з мамою Наталією Балашовою — також мешканці одного з будинків. Обличчя чоловіка травмоване уламками, а в момент вибухів він був на горищі.
"Почули перший (ред. — вибух), поліз за документами — всі документи в нас нагорі лежать, ми їх позбирали. Поки я піднявся, доліз – другий. Ота частинка, яка там висить — по суті, вона мене й накрила, врятувала. Потім мене вже рятувальники спускали по драбині", — каже Андрій Лещак.
Наталія Балашова розповіла, що з їхнього майна не вціліло нічого.
Мешканцям пошкодженого чи зруйнованого житла в місті запропонували два варіанти тимчасового поселення — готелі та модульне містечко, яке раніше розгорнули для переселенців.
"Ми вже поселили шість людей у модульне містечко і вісім людей обрали проживання у готелях. Можливість проживати у готелях не є тривала – до тижня часу. На модульному містечку ми не ставимо обмежень", — розповідає директорка міського департаменту гуманітарної політики Валентина Бартошик.
За її словами, у Львові власникам пошкодженого житла готові компенсувати оренду – від 10 до 15 тисяч гривень. Загалом внаслідок обстрілу пошкоджено 188 будівель, наразі їх обстежують.
Що відомо про обстріл Львова 4 вересня?
- 4 вересня РФ атакувала Львівщину трьома "шахедами", двома крилатими ракетами і двома "Кинджалами". Близько 5 години ранку у Львові пролунала серія потужних вибухів. 188 будівель, зокрема житлові будинки, 5 навчальних закладів, 2 центри творчості, 2 медичні установи, храм ПЦУ св. Юрія Переможця в історичному центрі зазнали ушкоджень. Серед них — 19 пам'яток архітектури. Йдеться, зокрема, про будинки на вулиці Коновальця та Кокорудза.
- О 12:59 аварійно-рятувальні роботи завершили. Надзвичайники врятували 12 людей. Семеро львів'ян загинули. Серед них — 6 дорослих: Базилевич Дарина, Базилевич Ярина, Базилевич Євгенія, Демидова Ірина, Погорецький Олександр, Арабський Юрій та одна дитина — 7-річна Базилевич Емілія. 5 вересня у Львові оголосили Днем жалоби.
- 66 людей отримали травми, 11 з них у критичному стані доправили у лікарні. Більшість пацієнтів госпіталізували з травмами грудної клітки і черевної порожнини, а також осколковими пораненнями голови, шиї та кінцівок.
- 4 вересня, Львівська міська рада ухвалила виділити 30 млн гривень для компенсації мешканцям, житло яких зруйнувала російська ракетна атака. У Львівській ОВА також прийняли рішення виділити з резервного фонду обласного бюджету 30 млн гривень для покриття першочергових витрат. Мешканців, які втратили житло, поселили в модульному містечку та готелях та пообіцяли компенсацію на оренду житла.
- За фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством, розпочали кримінальне провадження.