Оцифровували слайди й фото: як відбувався День відкритих дверей у львівському Центрі міської історії

Сьогодні, 25 травня, у львівському Центрі міської історії відбувся день відкритих дверей — "Слайдень". Львів'яни та гості міста принесли слайди, щоби поділитися власною історією. Також під час заходу безкоштовно оцифровували фотокартки. День відкритих дверей у Центрі відбувається вдруге.

Про це Суспільному розповіла керівниця Центру міської історії Анастасія Холявко.

За її словами, в день заходу у Центрі можуть оцифрувати 50 слайдів для кожного з учасників. Мета заходу — привернути увагу до збереження родинної історії, каже Анастасія:

"Це хороша нагода налагодити контакти всередині своєї родини. Розпитати батьків, розпитати дідуся, коли він фотографував, якою камерою він користувався, як це взагалі для нього було. Чим більше матеріалів ми збережемо приватно у себе в колекціях, тим більше матеріалів потім буде доступно для істориків, які будуть досліджувати наш час".

Оксана Авраменко із Севастополя переїхала до Львова у 2014 році через окупацію. Дівчина прийшла на День відкритих дверей у центр міської історії, аби поділитися спогадами дитинства й оцифрувати слайди.

"Це з часів, які я ще не дуже можу пам'ятати свідомо, максимум два роки мені там. То є просто ті фотографії, на які мені приємно дивитися, це така вибірка з усіх слайдів, що я маю. Я їх склеїла скотчем, буквально в якусь таку собі інсталяцію. Це така якась підбірка, яка мені приємна, де ми всі посміхаємось, де всі ми ще якісь щасливі. Через те, що я не була вдома вже десь чотири роки, бо я їздила час від часу, мені якось це особливо зараз цінно", — розказує Оксана.

Понад 10 слайдів, які принесла дівчина, оцифровує архівіст Центру міської історії Олександр Маханець. Слайди – поширений носій для 70-х — початку 90-х років, каже чоловік.

"Їхня специфіка в тому, що з одного боку вони дуже гарно і точно передають кольори, а з іншого — вони дуже вимогливі в роботі й опрацюванні. Для того, щоб їх проявити, треба дотримуватися всіх процесів при експонуванні фотографії, плівки й також при проявці. Це матеріал, який досить швидко старіє, слайди вимагають спеціальних умов зберігання, яких, звичайно, вдома люди не можуть забезпечити", — розповідає Олександр.

Після завершення Дня відкритих дверей також можна приносити слайди, щоб їх безкоштовно оцифрували, й передати цифрові копії до колекції Міського медіаархіву.