Польські фермери розпочали страйк на трьох пунктах пропуску: яка ситуація на кордоні

Протест польських фермерів на ПП "Медика-Шегині", 9 лютого. Фото: Іванка Дусько/Суспільне Львів

Сьогодні, 9 лютого, польські фермери розпочали страйк на пунктах пропуску "Медика-Шегині", "Гребенне-Рава-Руська" та "Дорогуськ-Ягодин".

Як пропускають транспорт, Суспільному розповіла речниця Львівського прикордонного загону Олександра Кучковська.

За її словами, інформацію про початок страйку на ПП "Медика-Шегині" польські колеги передали близько 10:30.

"Нам повідомили, що почалося блокування руху перед пунктом пропуску "Медика-Шегині". Вони також зазначили, що це буде стосуватися усіх категорій транспорту, який перетинає державний кордон: вантажівки, легкові автомобілі, а також автобуси. Попередньо, за одну годину буде здійснюватися пропуск по одній категорії транспортного засобу в одному напрямку", — каже Олександра Кучковська.

Наразі черг на ПП на виїзд з України немає, а на в'їзд в Україну очікує 250 вантажівок.

Страйк на пункті пропуску "Гребенне-Рава-Руська" розпочався після 11:00. Польські прикордонники поінформували про це українських колег близько 11:30.

"Почалося блокування перед ПП "Гребенне-Рава-Руська". Це блокування не буде стосуватися такої категорії як легкові автомобілі та автобуси, лише виключно вантажівки. Попередньо, учасники таких дій на території Польщі будуть пропускати по дві вантажівки за годину", — розповідає речниця Львівського прикордонного загону.

Олександра Кучковська каже, попередньо польські фермери обіцяли пропускати такі вантажівки, які перевозять паливо та гуманітарні вантажі поза чергою. Втім, необхідно більше часу, аби проаналізувати, як це відбувається реально.

Речниця Львівського прикордонного загону закликає мешканців обирати інші пункти пропуску для перетину кордону:

"Закликаємо громадян враховувати ситуацію по "Шегинях", тому що якщо буде їхати одна машина в годину, щоб обирали інші пункти пропуску для перетину кордону, щоб люди не очікували надто довго. Усі решта пункти пропуску функціонують у звичному режимі: "Смільниця", "Грушів", "Краківець", "Угринів" — все працює".

Про блокаду ПП "Дорогуськ-Ягодин" повідомили об 11:35. Інформацію про це Суспільному підтвердила речниця Волинської митниці Валентина Черниш. Попередньо, польські фермери анонсували, що пропускатимуть щогодини по одній вантажівці в обидві сторони. Рух автобусів відбуватиметься без змін.

9 лютого почалася акція протесту й на закарпатському пункті пропуску "Чоп — Захонь" на кордоні з Угорщиною — напередодні її анонсувала Асоціація об’єднань угорських фермерів (Magosz). Речниця Чопського прикордонного загону Олена Трачук повідомила Суспільному, що попри протести пропуск автомобілів тут здійснюється у штатному режимі.

"На даний момент обстановка перед КПП "Чоп (Тиса)" на ділянці Чопського загону стабільна, спокійна. Оформлення осіб та транспортних засобів в обидва боки здійснюється в штатному режимі без жодних ускладнень. За останній час, у тому числі від сьогоднішнього ранку, не зафіксовано збільшення черг автотранспорту перед пунктом пропуску", — розповіла посадовиця.

Що відомо про блокування польсько-українського кордону

6 листопада, близько 14:00 за українським часом, польські перевізники почали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорогуськ" та "Рава-Руська-Гребенне".

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію України зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС.

23 листопада до страйків на кордоні долучилися польські фермери, які протестують на пункті пропуску "Шегині — Медика".

Польські перевізники 11 грудня припинили страйк на пункті пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Митниця запрацювала у звичному режимі, пропуск вантажівок відновили в обидва боки.

Того ж дня перед пунктом пропуску польська вантажівка знову заблокувала рух. Після попередження від польських правоохоронців фуру прибрали.

З 15:00 години 18 грудня польські перевізники знову заблокували рух вантажівок на міжнародному пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ".

З 6 січня у Польщі відновили рух вантажівок дорогою до прикордонного пункту пропуску "Медика – Шегині".