Реабілітація військовослужбовців: як на Львівщині проводять гідро- та іпотерапії

У центрі реабілітації та протезування Superhumans проводять різні види моральної та фізичної реабілітації. Так для гідротерапії спроєктували басейн ще на етапі спорудження центру. Там зараз займаються поранені із гідротерапевтами. А верховою їздою можуть займатись у спеціальному комплексі неподалік від Львова.

Суспільне дізнавалося як відбувається реабілітація.

"Працюємо над зміцненням м’язів"

Заняття із гідротерапії відбувається у спеціальному басейні у центрі Superhumans. Сам басейн облаштований так, аби у ньому могли займатись люди із різними видами травм та ампутацій. Заняття у басейні триває близько 40 хвилин.

"Покращує фізичне здоров’я, а також психологічний аспект реабілітації. Впливає дуже добре на це. Тому ми на початкових етапах реабілітації в басейні використовуємо різні допоміжні засоби, такі як гантелі в воді, палиці — лудли їх називаємо, дошки. І вони збільшують опір, протидія води утворюється, із цим ми працюємо над зміцненням м’язів", — розповідає гідротерапевт Нестор Бабський.

Заняття із гідротерапії. Фото: Суспільне Львів

Віктор Дикий — родом із Лиману на Донеччині. Воював на тому ж напрямку, там воїн втратив ноги. Зараз, за словами чоловіка, зокрема гідротерапія допомагає йому підтримувати фізичну форму, бо в майбутньому хоче на протезах пробігти марафон.

"Незвично після поранення, ти хочеш ніби ногами працювати, а відчуття вже не всі. Для мого тіла, по-перше, тут у басейні працюють всі м’язи, руки, ноги, корпус. Це дуже хороше навантаження на весь організм. Всі вправи тут виконуємо з тренерами. Всі вправи, які показує тренер, стараємося виконувати", — каже Віктор.

"Заново знайомиться зі своїм тілом"

Також для поранених військовослужбовців організовують іпотерапію. Ще до початку занять доглядають за тваринами.

Максим Сахно із Сумщини зараз проходить реабілітацію на Львівщині. Ще до повномасштабного вторгнення він займався верховою їздою понад 10 років. Тепер займається сам і може розповісти про такий вид реабілітації іншим.

"Всі охочі — нема обмежень. Навіть ампутанти без двох ніг можуть сміло приходити і їздити. В першу чергу — це емоційний стан. Відновлення, а також реабілітація психічна", — каже Максим.

Заняття з іпотерапії. Фото: Суспільне Львів

Окрім психологічного відновлення, такий вид терапії допомагає людям із різними видами травм, розповідає заступниця голови Федерації ветеранського та адаптивного кінного спорту України Олександра Хандогіна.

"Щодо фізичного аспекту — людина після ампутації заново знайомиться зі своїм тілом. Це зовсім інший баланс. Це підготовка до ходьби на протезах. І це теж зовсім інше, аніж ходити на своїх ногах. І кінь в такому випадку дуже допомагає", — пояснює іпотерапевтка.

За словами Олександри Хандогіної, це покращує координацію, створює масажний ефект, що допомагає, зокрема, перед протезуванням.